M UI geschopt zou hebben naar zijn directe tegenstander Jerzy Wyrobek. Dat het juist andersom was geweest zag iedereen in het stadion, behalve Chomakov. De Bulgaar draaide na afloop overigens wat bij. Het feit dat hij namens de Bulgaarse voetbalbond aan Jaap van Praag moest vragen of Ajax een oefenwedstrijd tegen het Bulgaarse nationale elftal (in voorbereiding op het WK 1970) wilde spelen, droeg daar zeker aan bij. 'Ik heb het voorval misschien niet goed gezien, want mijn grensrechter heeft helemaal niets gezien.' Van Praag kende geen mededogen met de man: 'De heer Chomakov was ook lichamelijk voor een wedstrijd van dit kaliber onge schikt. Zijn gewicht werd op 200 pond geschat.' En die oefenwedstrijd is nooit gespeeld. Er zijn ook vedetten geweest die een voudigweg accepteerden dat ze uit het veld gestuurd werden. Jan Mulder wei gerde in 1973 na de wedstrijd tegen AZ '67 ieder commentaar, maar het latere televisietypetje begreep ook wel dat hij zijn tegenstander in het gezicht had geslagen. Uit frustratie over het keiharde spel van de Alkmaarders en het belabberde fluiten van scheidsrech ter Geurtens, dat wel, maar slaan, dat ging te ver. In oktober 2003 trapte Ajax' aan voerder Rafael van der Vaart tegen PSV Mark van Bommel in de rug: rood en drie wedstrijden schorsing. Van der Vaart: 'De rode kaart was terecht, het was een domme actie van me. Drie wedstrijden vind ik eigenlijk toch wel een beetje aan de hoge kant, maar als ik in hoger beroep ga, weet ik ook niet of ik dan minder wedstrijden krijg. Zoals ik al zei was het een domme over- tre-ding, maar ik maakte hem wel. Daarom zal ik de verantwoording daar voor ook moeten dragen.' Negentien seconden Zo'n veertig jaar eerder speelden PSV en Ajax hun meest belangrijke wed strijd tot dan toe: in Eindhoven stond op 9 juni 1963 niets minder dan de lands titel op het spel. Werner Schaaphok: 'Ik kreeg onenigheid met PSV'er Fons van Wissen. We gaven elkaar allebei een beuk, maar scheidsrechter Van Leeuwen stuurde alleen mij van het veld. Het seizoen daarop was ik aanvoerder en in mijn eerste wedstrijd was Van Leeuwen scheidsrechter. Zegt die man tegen me dat hij Van Wissen ook van het veld had moeten sturen, maar dat hij dat niet gedaan had omdat PSV kampioen zou worden.' De meest schlemielige rode kaart voor een Ajacied in een duel tegen PSV was zonder meer voor Marcio Santos. Op 22 december 1996 viel de Braziliaan in. Na negentien seconden kon hij al weer vertrekken. Kofi Mensah gooide De vlag is omhoog. De tik die Jan Mulder uitdeelde is gesignaleerd. Het tumult kan beginnen. maart 2006 61

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 61