dossier Scheidsrechter Jan Wegereef stuurt Dennis Bergkamp van het veld na een handsbal en tweede gele kaart (23 februari 1992, Ajax - FC Utrecht 1 -0). zo vermeldde het wedstrijdformulier, 'code 24A'. 24 staat voor het trap pen van een tegenstanderA voor raak. En dat was precies wat Litmanen op 6 april 1997 deed richting Volendam- tegenstander Rob Matthaei. De Fin speelde een ongelukkige wedstrijd, miste veel kansen, en werd veel getrapt en aan zijn shirt getrokken door tegen standers. Matthaei gaf Litmanen een elleboogstoot. Voor de eerste keer in zijn professionele loopbaan verloor hij zijn beheersing en schopte terug. Rood. Litmanen schaamde zich diep: 'Was ik vanochtend maar in bed blijven liggen,' verzuchtte hij. Hij herinnerde zich dat hij in 1983, als twaalfjarige jongen, twee keer een rode kaart had gekregen, vlak achter elkaar. De eerste keer was het twee maal geel omdat hij met stalen noppen slidings maakte tegen zijn leef tijdgenootjes. Dat was met de C-junio- ren van Reipas. Drie weken later kon hij weer vertrekken toen hij op een in ternationaal toernooi in Denemarken de scheidsrechter niet begreep. 'Belachelijk, die kaarten toen. Ik ben nu een van de weinige voetballers die meer rode dan gele kaarten hebben ontvangen.' De enige gele kaart die hij zich verder kan herinneren was in zijn eerste seizoen in de Finse competitie, voor een sliding. In 1992 kon Litmanens voorganger 'op 10', Dennis Bergkamp, ook een keer eer der dan gepland vertrekken. In de slot seconden van het duel tegen FC Utrecht (1-0) stopte hij een dieptebal met de hand. Scheidsrechter Jan Wegereef toonde zich een Pietje Precies en trok een gele kaart, de tweede voor Bergkamp dat duel: dus rood. 'Ik tikte spontaan de bal voor een speler. Ik hield er geen mo ment rekening mee dat ik daarvoor een kaart zou krijgen. Ik ben geen schopper. Ik kreeg voor rust een gele kaart voor mijn eerste overtreding en dat terwijl ik zelf alles maar moet accepteren. Ik vind dat een scheidsrechter daarmee rekening moet houden.' Niets gezien We ronden het item 'onbegrepen, uit het veld gestuurde vedetten' af met - hoe kan het ook anders? - Johan Cruijff. In 1966 tegen Tsjechoslowakije wegens 'slaan naar de scheidsrechter' als eerste Nederlands elftalspeler uit de historie uit het veld gestuurd (en nota bene door zijn eigen voetbalbond in eerste instantie voor een jaar geschorst), kon hij in 1969 in een duel om de Jaarbeursstedenbeker bij Ruch Chorzov ook vertrekken. De wedstrijd in Polen was na een 7-0 over winning in Amsterdam een formaliteit, maar werd die door het keiharde spel van Ruch en het optreden van scheids rechter Chomakov niet. Laatstgenoemde kwam bijna niet uit de middencirkel, en stuurde Cruijff weg omdat hij 60 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 60