Volendam-speler Rob Matthaei zijgt ineen nadat Jari Litmanen hem heeft nagetrapt. De actie van de Fin baarde veel opzien: 'Brave borst Jari Litmanen over de schreef' kopte Het Parool. 'Het buitengewoon betreurenswaardig slot van dezen overigens interessante strijd is voor ons aanleiding 'n scherp protest te richten tot die spelers, welke door hun optreden aanleiding hebben gegeven tot dit hoogst onverkwikkelijke incident. De uitwerking naar buiten van zulk een vertooning is eenvoudig onher stelbaar fataal en geen twintig geslaagde sportvertooningen kunnen goed maken wat een enkel treurspel als de Ajax-AFC wedstrijd, voor nadeeligs uitwerkt.' Men vond verder dat de pers 'scheeve voorstellingen' van zake had gegeven (ten nadele van Ajax), om met een hoogdravende zinsnede zichzelf vrij te pleiten: 'Indien wij, in onze kwaliteiten als redactie van het cluborgaan van Ajax, ons niet boven chauvinisme konden stel len, wat zou er dan van onze verslag- geverij terecht komen!' Om vervolgens de Zwarte Piet voornamelijk bij AFC neer te leggen: 'Zeer bizonder betreuren wij het van den aanvoerder van AFC, dat zijn beheersching niet evenredig is aan zijn voetbaltalent, waardoor hij on opzettelijk de oorzaak is geworden van een tumult onder spelers en kijkers.' Voor Ajax was de spelersellende nog niet voorbij. In de laatste wedstrijd van de kampioenscompetitie, tegen NAC, mocht ook Frans de Haan vertrekken van de scheidsrechter. Bij de berichtge ving hierover stelde de redactie van het clubblad zich als vanouds neutraal op: "n Belachelijke onhebbelijkheid van den scheidsrechter.' Maar alle heenzendin gen daargelaten: Ajax werd ongeslagen kampioen van Nederland. (De enige andere keer dat twee Ajacieden uit het veld werden gestuurd was in 1962 in een Intertoto-wedstrijd bij Nancy. Bennie Muller moest vertrekken, zijn ploegmaat Piet Ouderland vroeg aan de scheids rechter 'Pourquoi?' en kon ook gaan.) Onvermoede krachten In 1921 was het weer raak, en nu tij dens een ontmoeting die zou uitgroeien tot de belangrijkste in het Nederlandse voetbal: Feyenoord tegen Ajax. In de eerste competitiewedstrijd tussen beide clubs, in Rotterdam, stuurde scheids rechter Boas Ajax' aanvoerder Fons Pelser weg na protesten over een toegekende strafschop. Het neutrale Ajax-nieuws 'Een zeer onbelangrijke opmerking van Pelser.' Ajax won de wedstrijd met 3-2, maar deze uitslag werd later veran derd in 2-2, omdat na protesten van Feyenoord Ajax' eerste doelpunt alsnog door de voetbalbond werd afgekeurd. De eerste Feyenoorder die in een duel tegen Ajax werd weggestuurd is Jan Bens. Diegene die hem wegstuurde was op 6 december 1942 zijn eigen aanvoerder Bas Paauwe! Deze zond zijn teamgenoot vijf minuten voor tijd uit het veld na een handgemeen met Ajax-keeper Gerrit Keizer. Paauwe kon het onsportieve gedrag van Bens niet aanzien en stuurde hem weg, iets wat scheidsrechter Van der Meer helemaal P* maart 2006 5 niet van plan was geweest! Het aantal uit het veld gestuurde spe lers bij een wedstrijd tussen Ajax en Feyenoord is, gezien de sentimenten die de duels oproepen, minimaal. Opvallend was de rode kaart voor John van 't Schip bij de ontmoeting in het Olympisch Stadion (3-1) van 22 december 1991. De Ajacied was drie weken daarvoor uit vrijwillige ballingschap terugge keerd in het Ajax-team nadat hij eerder had verklaard niet meer als (statische) rechtsbuiten te willen spelen. Nu speelde hij geheel tegen zijn natuur in bij vlagen veel te onbesuisd. Na een doodschop richting Peter Bosz kon hij vertrekken. 'En nu gebeurt me dit weer,' ver zuchtte hij na afloop. 'Ik heb me schuldig gevoeld, maar het leek erger dan het in werke lijkheid was.' Na het vertrek van Van 't Schip moest er nog een half uur gespeeld wor den. Met tien man scoorde Ajax nog twee keer. Zoals wel vaker blijkt, hoeft het niet perse een nadeel te zijn om met een speler minder te voet ballen: de tegenstander raakt tactisch in de war en er komen onvermoede krachten vrij bij het tiental, dat zich realiseert dat het voor iedere meter moet knokken (het wachten is op een trainer die zijn team met slechts tien spelers aan een wedstrijd laat beginnen). Code 24A Is de rode kaart voor een speler als Van 't Schip al een opvallende, Jari Lit manen en onsportivit- eit vormen helemaal een onmogelijke combinatie. Toch werd de Fin één keer in zijn loopbaan uit het veld gestuurd. Vanwege een, Jan de Natris was een van de bij het 'oproer van 1919' van het veld gezonden Ajacieden. En dat is de derde in elf dagen. John Heitinga speelt struisvogel na zijn tweede gele kaart tegen ADO Den Haag. De in de 32ste minuut voor Grygera ingevallen verdediger mocht er in de 63ste alweer af. De tien resterende Ajacieden verspeelden uiteindelijk in blessuretijd een 2-0 voorsprong: 2-2.

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 59