Onverkwikkelijk dossier Over de rooie 'Rode kaarten zijn bij Ajax een zeldzaam goed. Daarvoor is het spel van de Amsterdammers te veel gebaseerd op tech niek. Wie uit het veld wordt gestuurd, blijft jarenlang gegrift in het geheugen van de statistici.' Aldus NRC Handelsblad in december 1997 naar aanleiding van een rode kaart voor Mario Melchiot tegen MVV. We zetten een aantal opmerkelijke veldverwijzingen van Ajacieden op een rijtje, waaruit blijkt dat óók de meest technische spelers het veld weieens zijn uitgestuurd. Er is er zelfs één die meer rode dan gele kaarten heeft gehad. tekst Marcelle van Hoof Laten we met de meest droge der feiten beginnen: de spelre gels. Wat zijn de regels en plichten betreffende een (potentiële) uit-het-veld-ge- stuurde? Om met het laatste, de plicht, te beginnen: 'Een speler die uit het veld De maand september van het huidige seizoen was voor Ajax uitzonderlijk 'rood'. Drie rode kaarten moesten de Amsterdammers incasseren. De eerste was voor Zdenek Grygera, die in de uitwedstrijd tegen Willem II door scheidsrechter Ben Haverkort zwaar bestraft werd voor het vasthouden van Zsombor Kerekes. Acht dagen na het rood van Grygera was Olaf Lindenbergh aan de beurt. Tegen zijn oude club AZ werd hij vier minuten voor tijd van het veld gestuurd wegens obstructie tegen Shota Arveladze. De protesten van Hedwiges Maduro enïomas Galasek tegen de beslissing van scheidsrechter Roelof Luinge waren natuurlijk zinloos. is gestuurd moet het speelveld onmid dellijk verlaten en mag verder geen deel aan het spel meer nemen. De speler mag tijdens het spel niet vervangen wor den; zijn team moet de wedstrijd voort zetten met een speler minder.' Aldus de International Football Association, die de spelregels op een rijtje heeft gezet waaraan het besturende instituut van de wereldvoetbalbond, de FIFA, zich houdt. Er zijn volgens de International Football Association zeven soorten mis dragingen waarvoor een speler uit het veld gestuurd kan worden. Ze worden opgesomd in Regel 12: 1. Een ernstige overtreding. Dit omvat ook een tackle van achteren die de veiligheid van een tegenstander in gevaar brengt. 2. Gewelddadig gedrag. 3. Spugen naar iemand. 4. Een opzettelijke handsbal om een dui delijke scoringskans te voorkomen. 5. Een overtreding die een tegenstander een duidelijke scoringskans ontneemt. 6. Het gebruik van agressieve, beledi gende of scheldende taal of gebaren. 7. Het ontvangen van een tweede waarschuwing (gele kaart) in één wedstrijd. In aanvulling op het moeten verlaten van het veld kan een speler in aanmer king komen voor sancties na de wed strijd. Dit zijn meestal schorsingen voor een aantal wedstrijden. De exacte straffen verschillen per toernooi of com petitie (niet door de spelregels). Maar speciaal de FIFA is onvermurwbaar in de regel dat een rode kaart in elke com petitie moet resulteren in het schorsen van de schuldige speler voor de volgende wedstrijd zonder recht op beroep. Het is overigens pas sinds een jaar of 35 dat rode (en gele) kaarten in het voetbal gebruikt worden; daarvoor volstond het eenvoudig wegzenden (met een wijzend vingergebaar) en/of het opschrijven van naam (en later ook rugnummer) in een boekje door de scheidsrechter. Gele en rode kaarten werden geïntroduceerd door de Britse scheidsrechter Ken Aston en het eerste grootschalige gebruik ervan vond plaats in 1970 tijdens het toernooi om de Wereld Beker in Mexico. Ajax kreeg voor het eerst in 1919 te maken met het wegsturen van een speler (in 1906 liep het hele Ajax-elftal uit protest tegen de arbitrage in een beker wedstrijd tegen AW van het veld, maar dit gezamenlijke vertrek was vrijwillig). In 1919 was het spannend in de strijd om de landstitel. Ajax, dat in de regio nale afdeling ongeslagen kampioen was geworden, speelde op de voorlaatste speeldag van de kampioenscompetitie thuis tegen AFC. Bij een 2-0 stand voor Ajax raakten AFC'er Kooy en Ajacied Hein Delsen slaags toen de AFC'er ge vloerd was en scheidsrechter Mutters niet affloot. Hij zond wel zowel Kooy als Delsen van het veld. In het rumoer dat daarop ontstond, waarbij ook het publiek het veld betrad, zond Mutters ook nog Ajacied Jan de Natris en Addicks van het veld, opnieuw wegens slaan. De situatie liep zo uit de hand dat de politie werd gealarmeerd om de orde te handhaven. Dat lukte, achttien spelers voltooiden het duel, dat in 2-0 eindigde. De nasleep van de wedstrijd was uitgebreid: zo werden Delsen (drie maanden) en De Natris (zes maanden!) langdurig geschorst. En de pers - die voorheen niet zo heel veel ruimte in de kolommen vrijmaakte voor voetbal - kwam uitgebreid op het gebeuren terug (sensatiezucht van de media is - in tegen stelling tot wat velen denken - geen ver schijnsel van de laatste decennia). In het Ajax Clubnieuws kwam men eveneens in vele kolommen op de kwestie terug: 58 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 58