Laetitia Griffith De buitenstaander Wethouder haalt haar drive uit voetbaljeugd Laetitia Griffith (40) maakte in de zomer van 2005 de overstap van Den Haag naar Amsterdam en verruilde daarmee de landelijke politiek voor de lokale politiek. Griffith werd wethouder van financiën en economische zaken, maar ook lijsttrekker voor de VVD. Griffith, die zichzelf beschrijft als iemand die 'keihard werkt', heeft haar drive en winnaarsmentaliteit misschien wel van haar vader Edmund, die zijn vier dochters in Suriname op jonge leeftijd met verschillende sporten in aanraking bracht. 'Hij liet ons niet alleen voetballen, maar ook basketballen en dammen. Ik weet niet beter dan dat sport erbij hoort in het leven.' hem meegekregen. Mijn zussen en ik voetbalden regelmatig tegen de jongens uit de buurt, maar basketbal deden we net zo lief. Mijn vader voetbalde bij Leo Victor, dat voor een belangrijk gedeelte werd gefinancierd door de Joodse gemeenschap uit Suriname. Mijn vader is onderdeel van dat netwerk gewor den en werd door de sport een bekende Surinamer. Waar ik met hem ook kwam, ze kenden hem. De club heeft hem toen geholpen aan een baan als postbode, die hij kon combineren met het voetbal. Zo kon ons gezin overleven, terwijl hij daarnaast met zijn grote passie bezig kon zijn.' tekst Jeroen van den Berg fotografie Sander Nieuwenhuys Griffith ontvangt ons in haar riante hoekkamer op de vijfde verdieping van het stadhuis. Aan één kant is er het prachtige uitzicht over de Munt en de directe omgeving van het Rembrandtplein, aan de andere kant zien we het gedeelte van de Amstel met de Magere brug en de Amsterdamse 'Twin towers'. Het is op deze koude januaridag zonnig weer, wat het uitzicht alleen maar ten goede komt. De wet houder heeft het druk. Druk met haar gewone werk, maar feitelijk nog druk ker met het campagne voeren. Immers, als lijsttrekker van de WD hoopt zij op 7 maart een goede uitslag neer te zetten. Omdat deze editie van Ajax Magazine pas enkele dagen na de gemeenteraads verkiezingen bij de lezers zal aankomen, wordt er in dit verhaal vooral over voet bal gesproken. Een mooi voetbalver- haal, want Griffith neemt ons mee terug naar haar jeugd, waarin voetbal een zeer belangrijke plaats in haar leven innam. Aan de hand van het Groot sportfoto- boek Suriname van Guno Hoen - dat zij enkele jaren geleden in Suriname kocht - vertelt zij met veel liefde over haar eerste voetbalervaringen in Suriname. Griffith: 'Als kind wist ik niet anders dan dat het leven uit niets anders dan voetbal bestaat. Mijn vader is altijd een fanatieke voetballer geweest. Overal in de buurt van ons huis werd gevoetbald. Mijn vader heeft voor het nationale elftal van Suriname gespeeld en werd geselecteerd voor de olympische ploeg van 1964. Suriname won van Amerika en Panama, maar verloor van Mexico en daardoor liepen ze plaatsing mis. Desondanks waren die prestaties knap.' Niet zonder trots laat ze de elftalfoto uit 1964 zien, met rechtsonder in gehurkte houding Edmund Griffith. Ze vervolgt: 'Mijn vader reisde veel, vooral in het Caraïbisch gebied. Uit alle landen waar hij kwam nam hij muntjes mee. Mijn drie zussen ik verzamelden deze. Zo konden we precies zien en bijhouden waar hij allemaal was geweest. Sport stond sowieso bij ons centraal. Mijn vader is ook dol op boksen, dammen en sjoelen, dat hebben we eveneens van Jongens 'Halverwege de jaren zeventig stopte mijn vader. Wij verhuisden naar het district Nickerie, waar hij verder is gegaan als trainer. Die tijd heb ik eigen lijk veel bewuster meegemaakt dan zijn periode als voetballer. Hij werd trainer van Santos en nodigde de jongens bij ons thuis uit voor de tactische voorbe sprekingen. Dat was natuurlijk wel wat! Wij waren thuis helemaal niet gewend om jongens te ontvangen en nu kwam er iedere week een grote groep binnen, waarbij wij - meiden van tien jaar en ouder-altijd aanwezig waren. (Lacht) Er was daarbij iedere keer sprake van een soort spanningsveld, dat was voel baar. Wij meiden keken en genoten ervan. Ik vond het ook prachtig om die besprekingen te volgen, maar naar mate ik ouder werd, voelde ik heus dat ik eigenlijk meer interesse had in de heren zelf dan in al die besprekingen. maart 2006 49

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 49