Het duurde lang voordat bekend was of Cruijff was geschorst. Pas één dag voor de wedstrijd tegen Napoli kwam de mededeling dat de meegereisde Cruijff één duel moest toekijken. De Italianen waren in deze pre-Maradona-tijden nog bepaald geen topclub; in de eigen com petitie stond men op de twaalfde plaats. Om het tij te keren had men van AC Milan de 30-jarige (voormalige) vedette Kurt Hamrin aangetrokken. Naast Cruijff miste Ajax ook Keizer, al thans, in het veld, want de geblesseerde linksbuiten had zich wel als spion nuttig gemaakt door Lazio Roma - Napoli te bezoeken: 'Altafini en Juliano zijn geweldige spelers, maar verder stelt het niet veel voor.' Keizer had zich een ware spion getoond door niet een kaartje aan te vragen bij de club, maar er zelf een te kopen en gewoon tussen de supporters te gaan zitten. Met de twee steraanvallers aan de kant begon Ajax voorzichtig aan het duel in het lege (15.000 toeschouwers) San Paulo. Bennie Muller en de Deen Tom Sondergaard waren de vervangers van Cruijff en Keizer. Ajax speelde in een voorzichtig(er) 4-4-2 systeem, met naast Sondergaard als aanvaller Dick van Dijk. Napoli was veel meer aan de bal, maar wist zich te weinig kansen te scheppen. Dat gold ook voor Ajax, waardoor het een saaie pot was. Toch verloor Ajax met 1-0. Een beetje on nodig, want de treffer van Pieterpaolo Manservizi, vlak voor rust, ontstond na een grove dekkingsfout. Ajax kreeg hierna genoeg kansen op de gelijkmaker, maar Dick van Dijk, Gerrie Mühren, Wim Suurbier, Bennie Muller en Tom Sondergaard wisten doelman Dino Zoff niet te passeren. Zo'n vijfendertig jaar geleden was het niet ongebruikelijk dat een scheidsrech ter in het openbaar zijn mening gaf over de ploegen en in Napels was de Zwitser Anton Bucheli geen uitzondering. 'Zegt u vooral tegen uw trainer dat Ajax heel correct heeft gespeeld,' zei hij tegen de voorzitter van Ajax, Jaap van Praag. En een van zijn grensrechters opperde het idee dat Ajax 'altijd zonder Cruijff en Keizer zou moeten spelen. Dan haalt u vast en zeker de volgende ronde.' Even historische als hysterische woorden, uit gesproken in een stadion dat qua hyste rie zijn top nog lang niet bereikt had. maart 2006 47 De aanvoerders Antonio Juliano en Gert Bals voorafgaand aan de wedstrijd SSC Napoli - Ajax op 10 december 1969. Bennie Muller, Barry Hulshoff, Dick van Dijk en Sjaak Swart bij een corner voor het Napoli-doel in het met slechts 15.400 toeschouwers gevulde San Paulo Stadion. Diego Maradona begroet zijn fans in een uitverkocht San Paulo voorafgaand aan de eerste halve finalewedstrijd in de UEFA Cup te gen Bayern München (5 april 1989, 2-0). Dankzij de Argentijn maakte Napoli in de jaren tachtig een glorietijd mee waarin twee lands kampioenschappen (1987,1990), de UEFA Cup (1989) en de Coppa Italia (1987) werden veroverd.

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 47