Historische grond Maradona Spion Keizer en in nabijgelegen flats huisraad aan diggelen valt. De glorietijd van SSC Napoli lag in de jaren tachtig. Voormalig Ajacied Ruud Krol groeide er uit tot een halfgod, hoewel sportieve prijzen uitbleven. Krol was er niet meer bij toen in 1984 Napoli met de transfer van de eeuw kwam: wereldster Diego Maradona werd voor zo'n acht miljoen euro overgenomen van Barcelona. In 1986 leidde Maradona Napoli naar de eerste landstitel uit de clubgeschiedenis, in 1990 gevolgd door een tweede. Een jaar eerder veroverde de club de UEFA Cup. Het stadion had met het oog op het WK 1990 inmid dels een facelift ondergaan. Weliswaar had het vele interlandwedstrijden van Italië binnen de betonnen poorten ge had, werd er in 1968 ook een historische wedstrijd in de strijd om het Europese landenkampioenschap gespeeld (na lo ting door het gastland ten koste van de Sovjet-Unie gewonnen) en kwam ook het EK 1980 naar San Paulo (Nederland - Griekenland 1-0 en Nederland - West- Duitsland 2-3), maar het stadion was sterk verouderd. Onder leiding van Fabrizio Cocchia, zoon van de architect Carlo Cocchia van San Paulo, begon men met het verbeteren van de faciliteiten. Toiletten, vergaderzalen, persruimten, bars en dergelijke verrezen in een tegen het sta dion aangebouwde ring en in het sta dion verbouwde men onder meer de kleedkamers. Ook werden de tribunes voor zo'n tachtig procent overdekt. Men had nog 'wildere' plannen, bij voorbeeld om het speelveld te verlagen waardoor de tribunes nog verder naar beneden konden worden getrokken (met 10.000 extra plaatsen als gevolg), maar daar zag men vanaf. De thuisclub zou dan voor enige tijd elders moeten gaan spelen, maar waar een stadion te vinden dat de 70.000 seizoenkaarthouders kon herbergen? Dat was en is er eenvoudig niet in zuid-Italië. Dus bleven ze al die tijd in San Paulo: die man die voor iedere wedstrijd zout op het veld gooit, om geluk af te dwingen. Of die andere die, gekleed als Mexicaan, over de atletiekbaan rent, cimbalen te gen elkaar slaand. Of de mascotte, een kleine ezel, die voor elke belangrijke wedstrijd aanwezig is. De spelers zelf San Paulo na de verbouwing die uitgevoerd werd met het oog op het WK van 1990. Tachtig procent van de zitplaatsen is sindsdien overdekt. kunnen, vlak voor ze het veld betreden, ook hun rituele handelingen verrichten, zoals het in de spelerstunnel aanraken van een tegel met de beeltenis van de Heilige Madonna. De stap naar de grootste heilige van Napels is linguïstisch gezien een kleine. Op 5 juli 1984 werd Diego Maradona voor maar liefst 60.000 toeschouwers gepresenteerd in San Paulo. Nog steeds is zijn geest aanwezig bij de zo wegge zakte club. In het seizoen 2002-2003 ging Napoli in blauw-wit gestreepte shirts spelen, het tenue van Argentinië. In april 2003 besloot het gemeentebestuur van Napes met absolute meerderheid om het stadion naar Maradona te vernoemen, maar dat feest ging niet door: volgens Italiaanse wetgeving mag zoiets pas tien jaar na de dood van de betreffende persoon. Ook in Amsterdam hebben we inmiddels kennisgemaakt met de vernoe mingsbureaucratie: zowel straatnamen in de Watergraafsmeer verwijzend naar oud-Ajacieden als een stadion vernoemd naar Johan Cruijff bleken niet haalbaar. In december 1969 was Cruijff nog een ster-in-opkomst, die internationaal nog niet helemaal doorgebroken was. Ajax, dat na een verloren Europa Cupfinale te gen AC Milan in het nieuwe seizoen ver- oordeeldwastotdejaarbeursstedenbeker, de voorloper van de UEFA Cup, had in de eerste twee ronden gemakkelijk Hannover 96 en Ruch Chorzow uit geschakeld. Wel was Johan Cruijff in de uitwedstrijd tegen Ruch Chorzow wegens natrappen uit het veld gestuurd. Twee weken later stond voor Ajax in de derde ronde de uitwedstrijd tegen SSC Napoli gepland. Ruud Krol in het Napoli-shirt. De huidige assistent-trainer van Ajax vertrok na zijn lange en imposante loopbaan als Ajacied in 1980 voor een kort verblijf naar de Vancouver Whitecaps, waarna hij enigszins verrassend door de zuid- Italiaanse club werd aangetrokken. In Napels, waar hij voetbalde van 1980 tot 1984, verwierf de Nederlander zich een enorme populariteit. maart 2006 45

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 45