Verlies in San Paolo ondanks complimenten van de scheidsrechter SSC Napoli is een bekende naam in het internationale voetbal. Objectief gezien is dat onterecht, want de club uit het zuiden van Italië heeft in zijn tachtigjarige bestaan weinig gepresteerd, op die periode in de jaren tachtig na, waarin ene Diego Armando Maradona zijn kunsten vertoonde in het San Paolo Stadion en hij de club in het middelpunt van het mondiale voetbal zette. Voor Ajax is de link met Napoli tweevoudig: Ruud Krol had er een prachtige tijd en in 1969 ontmoette Ajax Napoli in het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker. tekst Marcelle van Hoof Het nog onoverdekte San Paulo in 1980. Die club van Maradona en Krol bestaat overigens niet meer. In 2004 werd SSC Napoli failliet verklaard. De Italiaanse voetbalbond weigerde de club, uitkomend in de Serie B, nog langer een licentie te verstrek ken. Uiteindelijk mocht een nieuwe club, met minder schulden, wel doorgaan, op een lager niveau. En sindsdien acteert Napoli Soccer in de Serie Cl. Voor volle tribunes in het San Paulo Stadion, want - successen of niet - de club is altijd zeer geliefd geweest bij de arme(re) bevolking van Napels. Het 'oude' SSC Napoli ontstond in 1926. De club heette sinds vijf jaar na een fusie Internapoli, maar de in 1925 aan de macht gekomen fascisten ver boden het gebruik van internationale namen, waardoor 'inter' uit de naam verdween. De Societa Sportiva Calcio Napoli was geboren. Stadion San Paulo is het derde onderkomen van de club. Serieuze sup portersproblemen in het kleine Vomero Stadion vormden een van de redenen om een groter stadion te bouwen. Het in 1959 opgeleverde San Paulo werd op advies van de lokale aartsbisschop vernoemd naar een heilige, maar dat kon niet verhinderen dat de supporters ook het nieuwe veld geregeld bleven bestormen. De capaciteit van het stadion bedroeg bij de opening 85.000 toeschou wers. Officieel konden die allemaal zit ten, maar in de praktijk bleven zoveel supporters staan, dat er hekken ge plaatst werden op de tweede ring. Het San Paulo Stadion was een grote, open betonnen bak, met heel weinig opsmuk. Belangrijker was dat het stadion stevig was, met de nabijheid van de vulkaan Vesuvius, de enige nog actieve vulkaan op het Europese vasteland (laatste uit barsting: 1944). De ultieme test door stond San Paulo in november 1980 toen een aardbeving met een kracht van 7 op de schaal van Richter veel schade in Napels en omgeving aanrichtte (en drieduizend doden tot gevolg had), maar het stadion overeind bleef. De overlevering wil dat heetgebakerde sup porters op wedstrijddagen meer schade aanrichten, als door hun 'enthousiasme' San Paulo op zijn grondvesten schudt 44 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 44