Heimwee naar de noorderburen Danish dynamite In 1979 voegde zich een derde Deen, Henning Jensen (midden) bij de 'voetbalbroertjes' Se ren Lerby (links) en Frank Arnesen, die toen al drie jaar vaste waarden in het Ajax- elftal waren In deze aflevering van Museumstukken worden voorwerpen en/of foto's besproken die herinneren aan een periode van zo'n twintig jaar geleden, waarin Ajax zich met graagte liet overspoelen door een 'Deense Golf'. tekst Carel Berenschot M Wk t's red, it's white, it's Danish I dynamite,' zongen de Deense I voetbalsupporters toen hun I nationale team in 1992 Europees kampioen werd. De Denen waren te elfder ure opgeroepen als vervangers van Joegoslavië, dat van wege de burgeroorlog een VN-boycot had gekregen. Ze hadden zich nauwe lijks voorbereid en volgens de legende speelden ze 'feestend en bierdrinkend' een fantastisch toernooi. Geheel naar een scenario als uit een jongensboek versloegen ze in de finale Duitsland, ook hun 'eeuwige rivaal', met 2-0. In werkelijkheid speelden de Denen nogal saai en er kwam wat geluk kijken bij hun overwinningen, maar de inge wijden waren toch niet verbaasd over hun succes. Denemarken bracht al decennia lang heel goede spelers voort, die allen steevast naar het buitenland vertrokken omdat het land pas in 1978 betaald voetbal kreeg. Zo kwam het dat ook de scouts van Ajax in 1975 de blik eens naar het noorden richtten en daar twee pareltjes ontwaarden, de 'voetbalbroertjes' Soren Lerby en Frank Arnesen. Ze werden al op zeer jonge leeftijd gekocht van Fremad Amager, en moesten eerst in de Amsterdamse jeugdopleiding rijpen. Dat duurde niet lang. Arnesen mocht al binnen een jaar zijn debuut maken en Lerby's vuurdoop volgde een maand later. Lerby en Arnesen waren niet de eerste Denen die naar Ajax kwamen, want in 1969 was Tom Sondergaard hen voorgegaan. Ajax stond toen aan de 42 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 42