iricht uit Egypte record international^ Het gaat niet om voetbal, het gaat om eer tekst Saar van Bueren 'Allahoe akbar.Allah is de grootste. In menig mos limland tijdens de weken van de Afrika Cup 2006 een kreet van de massa als protest tegen de Deense spotprenten. In Cairo gingen ook duizenden mensen de straat op. Geen hevige protestleuzen in Egypte, maar vreugdekreten. Dankbare woorden voor het winnen van dé Cup. Hatem Trabelsi herinnert zich vergelijkbare taferelen twee jaar geleden in Tunis, toen de rechtsback met zijn team de beste van Afrika was. Het mocht dit jaar niet zo zijn voor de Tunesiërs, die in de kwartfinales sneuvelden tegen Nigeria, weliswaar na het nemen van strafschoppen. 'We gingen naar Egypte om de titel te verdedigen en de beker weer mee naar huis te nemen,' memoreert Trabelsi terug in Amsterdam. 'Dus natuurlijk waren we teleurgesteld. Maar voor een penaltyreeks heb je ook geluk nodig, en dat geluk was deze keer niet aan onze zijde. We hebben nu het vooruitzicht van een andere uitdaging, het WK. Dit toernooi was een goede voorbereiding.' Trabelsi wil de strijd om de Afrika Cup daarmee niet bagatelliseren, integendeel, voor de Afrikanen is dat toernooi misschien wel veel belangrijker dan een Wereld Kampioenschap. De velden zijn erbarmelijk slecht, de scheidsrechters onkundig - om over partijdigheid nog maar te zwij gen -, het spel is vaak niet om aan te zien. Maar het spelen van de African Cup of Nations gaat meer dan alleen om voetbal. 'Het gaat in Afrika niet om het ver toonde spel, het gaat niet om winnen van prijzengeld. Het gaat niet om het voetbal, het gaat om de eer. Het gaat om passie. Je speelt daar met je hart,' aldus Trabelsi. 'Je wilt als rijke, succesvolle voetballer iets teruggeven aan je land, aan de mensen. In de wes terse wereld is voetbal belangrijk, maar het wordt op een andere manier beleefd. Het is onvoorstelbaar hoe gek iedereen in Afrika van voetbal is. Tijdens de wed strijden is er geen openbaar leven. Oorlogen worden bij wijze van spreken stilgelegd. Vandaar dat de druk op de spelers ook zo enorm groot is. Misschien wel te groot. De druk die je daar ervaart is niets verge leken met de druk bij Ajax. Mensen begrijpen het niet dat je ook weieens slecht kunt spelen, kunt ver liezen. Mede daarom heb ik besloten na het WK te stoppen bij het nationale team. Ik kan de druk niet meer aan. Ik heb alles gegeven. Mijn familie heeft me ook nodig.' Druk van zijn land, van de sceptische pers, van de technische staf en niet op de laatste plaats de druk die hij zichzelf oplegde voor aanvang van het toer nooi, werd ook Trabelsi's vriend en oud-Ajax-collega Mido fataal. De Egyptische bevolking smachtte naar het moment dat hun ster hun honger naar eer zou stillen met doelpunten en het behalen van de Cup. In de openingswedstrijd maakte hij het waar. Maar daarna stelde hij teleur. Niet zozeer met zijn spel, maar wel met zijn gedrag toen zijn trainer hem in de halve finale wisselde. Trabelsi zag het inci dent hoofdschuddend aan op tv. 'Ik praat zijn actie niet goed. Maar hij ontplofte omdat hij in zijn hoofd had dat hij ging scoren. Hij wil de ster zijn. En dat wordt van hem verwacht, ledereen rekende erop dat hij in zijn stad de grote man van het toernooi zou worden. Maar hij had nog maar één keer gescoord. Spitsen hebben bovendien een ander karakter dan verdedigers. Hij vindt het niet genoeg als hij goed speelt, in dienst van het team. Het voelt voor hem alsof hij geen bijdrage heeft geleverd als hij niet heeft gescoord. Maar hij moet zijn verontwaardiging, ook al zou die terecht zijn, in de kleedkamer uitspre ken. Niet voor het oog van miljoenen kijkers. Niet ten overstaan van de president. Het is slecht voor zijn reputatie. Ook al is de druk zo enorm groot voor hem, hij moet zich professioneel opstellen.' Nota bene Mido's vervanger schoot het thuisland met zijn eerste balcontact naar de finale. Mido werd uit de selectie verbannen en door de Egyptische voetbalbond voor zes maanden geschorst. Zijn team genoten sprongen echter voor hem in de bres, en de zoon van president Mubarak werd op bevel van zijn vader ingeschakeld om te bemiddelen. Mido ging letterlijk op de knieën, bood in een tv-optreden dat net zoveel kijkers trok als de finale, publiekelijk zijn excuses aan voor zijn gedrag, kuste huilend de hand van de trainer en werd in genade aangenomen. Het was de spits dan wel niet gegund de finale mee te spelen, maar toen zijn land na het nemen van penalty's Ivoorkust versloeg mocht ook de geval len koning van Cairo de Cup, zij het met gemengde gevoelens, heffen. Trabelsi feliciteert zijn vriend en de overige Farao's, maar vindt Egypte niet de terechte winnaar. 'Het zijn net als wij Arabieren. Ik ken veel van de spelers, dus ik vind het leuk voor ze. Ze kregen natuurlijk hulp van de scheidsrechter, maar zo gaat dat in Afrika. Kameroen is beter, Ivoorkust heeft een goed team, Nigeria ook. "Afrikaanse" teams zijn sterker dan "Arabische" teams, maar dat betekent niet altijd dat ze winnen. Griekenland is ook Europees kampioen geworden. En met die gedachte gaan wij nu naar het WK. Wie weet kunnen we voor een verrassing zor gen. Inshallah.' Als god het wil. Utrecht, 24 maart 1993 John van den Brom opent voor Oranje de score tegen San Marino tekst Chris Willemsen laatste man en bij balbezit vrij voor de verdediging rechts of centraal op een middenveld van drie of vier als punt naar achteren of naar voren of rechts of links in de zone of bij een achterstand als tweede of derde spits het maakt de aristocraat uit amersfoort niet uit hij speelt waar de trainer hem zet en is op die plek van elk elftal de gids nu doet hij ook weer van zich spreken door al na drie minuten de ban te breken bovendien vestigt hij na deze tweede en laatste interland een record dat in de boeken blijft voor jaren twee zeges en een doelsaldo van veertien voor en nul tegen geen enkele oranjeklant kan dat ooit nog evenaren Met gemengde gevoelens heft Mido de Cup. Tunesiës aanvoerder Hatem Trabelsi in actie tijdens de groepswedstrijd tegen Zuid-Afrika. maart 2006 41

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 41