Kind van de Caraïbische zon Javier Martina In april 2005 tekende Javier Martina een tweejarig contract bij Ajax. De aanvaller van Jong Ajax verhuisde op zijn vierde van Curagao naar Nederland. Zelfs op regenachtige dagen zie je bij Martina soms een glimp van de Caraïbische zon. tekst Jeroen Kleijne fotografie Louis van de Vuurst Zoals na elke ochtendtraining gebruikt de selectie van Jong Ajax ook op deze miezerige donderdag gezamenlijk de lunch in de kantine van de Toekomst. Als om hun jeugdige leeftijd te onderstrepen staat de lange tafel vol met flessen limonadesiroop. Voor de grote dorst. In trainingsoutfit eten de jongens een broodje en daarna lopen ze snel door naar de biljarttafel. Eén speler moet de keu nog even laten staan: Javier Martina - heldere blik, lange dreads, negentien jaar - heeft vandaag een af spraak met Ajax Magazine. De linksbuiten van Jong Ajax begint lichtjes te stralen als hij wordt herinnerd aan zijn eerste echte kennismaking met de A-selectie. Half januari zat hij tijdens de competitiewedstrijd Ajax - NEC op de bank naast Danny Blind. 'Ik hoorde het pas een dag voor de wedstrijd. Ik zat bij de fysiotherapeut en werd bij John van den Brom geroepen. Wat heb ik nou weer gedaan, dacht ik nog. Maar hele maal onverwacht kwam de uitnodiging niet, ik had al een tijdje het gevoel dat het eraan zat te komen, 's Nachts heb ik geen oog dichtgedaan, omdat ik de wedstrijd tegen NEC in mijn hoofd al een paar keer aan het spelen was. Ik wilde heel graag laten zien wat ik kan. Jammer dat ik uiteindelijk niet inviel, maar ik begrijp het wel bij zo'n moeilijk duel (Ajax speelde met 1-1 gelijk, JK). Het was in ieder geval heel leuk om er een keer bij te zijn, een grote stimulans.' Javier Martina werd geboren op Curasao. Op zijn vierde jaar verhuisde hij naar Nederland. Veel herinneringen aan zijn eerste levensjaren heeft hij niet. 'Het enige dat ik nog weet, is dat ik niet veel vrienden had op het eiland. Daarom was ik altijd in mijn eentje met een bal bezig. Ook toen al, ja. Ik denk zeker dat de zon in mij zit. In de zomer zit ik veel lekkerder in mijn vel. Normaal ga ik elke twee jaar wel een keer op vakantie naar Curasao, maar sinds ik bij Ajax zit niet meer. Het is lastig in te plannen met mijn korte zomerstop. Als ik daar zit, ben ik de hele dag op het strand te vinden. En soms ga ik vissen, vanaf de rotsen. Op alle soorten vis. Wat ik vang, geef ik aan mijn oom of aan iemand anders. Ik ben zelf niet zo dol op vis.' Ijskoud In Amsterdam kwam Javier te wonen in Amsterdam Zuidoost, op een steen worp afstand van de Amsterdam ArenA. Hij moest wel even wennen aan het koude Nederland. 'Ik weet het nog goed: ik kwam precies in een periode dat er flink wat sneeuw lag. Ondanks mijn winterjas en muts had ik het ijskoud. Ik begreep eerst niet dat mensen zo konden leven. Maar ondanks dat heb ik in de Bijlmer een heerlijke jeugd gehad. Ik was de hele dag alleen maar aan het voetballen. Op school, in het park. Soms ook met Ryan Babel, die vlak bij me woonde. Voetballen was mijn ding en dat is het nog steeds. Het mooie is dat elke ochtend als ik wakker word, ik vanuit mijn slaapkamer de ArenA kan zien. Een doel dat ver weg leek toen ik klein was, maar nu steeds dich terbij komt.' Op zijn zevende jaar werd de frêle links buiten lid van zijn eerste voetbalclub, SV Bijlmer. 'Voor mij een logische keuze, omdat al mijn vrienden daar speelden. Het ging meteen goed. Ik werd spits 36 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 36