Mister Ajax Sjaak Swart kan weer lachen Maarten Fontein Saamhorigheid, vriendschap en clubliefde Graag wil ik namens het nieuwe directie-team in dit voorwoord stilstaan bij een aantal historische ontwik kelingen en de toekomstige richting van Ajax. Elke grote club met een staat van dienst als Ajax maakt sportieve hoogte- en dieptepunten door. Het is echter altijd van het uiterste belang om van elke goede en slechte periode de juiste lessen te leren. Dit is noodzakelijk bij het bepalen van het beleid gericht op continue verbetering van Ajax. Daarom wil ik beginnen met kort de historie te analyseren. De geschie denis van Ajax kunnen we indelen rondom vijf markante momenten: de oprichting en opbouw 106 jaar geleden, de eerste gouden periode in de jaren dertig, de invoering van het betaalde voetbal in de jaren vijftig, de gouden eeuw in de jaren zeventig en de Europese successen in de jaren negentig. Dan zijn we aangekomen bij de laatste tien jaar van ons bestaan sinds 1996. In deze laatste tien jaar is heel veel gebeurd. Ik leg de nadruk op de ver huizing uit de Meer, de beursgang en niet te vergeten het Bosman arrest. Deze drie zaken hebben een enorme invloed gehad op de ontwik keling van Ajax. De club moest met deze complexe gebeurtenissen bestuurlijk en sportief leren omgaan. En zoals u allen weet met wisse lend resultaat op sportief en zakelijk gebied. Wel werden we vier keer landskampioen: in 1996, 1998, 2002 en 2004. Maar Ajax kende meer bestuurswisselingen in de laatste tien jaar dan in de veertig jaar daar voor. De combinatie van het voorgaande, de huidige tegenvallende spor tieve prestaties en de toegenomen druk van de media, leggen een grote druk op de club Ajax en de organisatie. We staan nu aan het begin van een fase waarin Ajax een stap voorwaarts wil maken. Hierbij moeten we de nadruk leggen op de volgende kern waarden: Wij voetballen voor onze fans over de hele wereld Wij willen winnen met aanvallend, creatief en dominant voetbal De basis daarvoor is onze jeugdopleiding Wij moeten continuïteit garanderen door gezonde bedrijfsvoering. Het langetermijnbeleid kan uiteraard niet zonder een beleid op korte ter mijn. Op korte termijn moeten we ervoor zorgen dat we zowel nationaal als Europees zo goed mogelijk presteren. Het resultaat staat centraal, want we moeten alles op alles zetten om UEFA Champions Leaguevoet bal te blijven spelen. Dat is de belangrijkste doelstelling. Op lange termijn is ons streven om blijvend goed en beter voetbal te kunnen spelen. We moeten continu om de landstitel strijden en als gevolg daarvan elk jaar verzekerd zijn van de hoogste Europese compe titie. De nadruk van het beleid van Ajax om dat te kunnen bereiken ligt op de voetbaltechnische kant met de focus op de kwaliteit van jeugdoplei ding, jeugdscouting en het eerste elftal en vooral ook op de onderlinge afstemming van deze drie. In alles wat we doen moeten we ons realise ren dat het succes van Ajax staat of valt met de prestaties op het veld. Alles moet beginnen met goed voetbal. Toekomstige investeringen zullen op bovenstaande gericht zijn. Om dit alles te financieren hebben we meer geld nodig. Daar ontkomen we niet aan in het hedendaagse voetbal. En deze plannen kunnen alleen slagen als door iedereen bij Ajax aan de volgende voorwaarden kan wor den voldaan: Topprofessionalisme gebaseerd op kennis, ervaring en eigen verant woordelijkheid; we kunnen en mogen als topclub geen genoegen nemen met een gemiddelde organisatie Club centraal in alles wat we doen met de focus op saamhorigheid, vriendschap en clubliefde, zoals in het oprichtingsvaandel van Ajax geschreven staat Minder afstand tussen supporters en sponsors, gebaseerd op weder zijds respect en partnership Discipline staat centraal in alle geledingen. De allerbelangrijkste voorwaarde voor blijvend succes zal echter liggen in de uitvoering. De details van de uitvoering, de discipline in de uitvoe ring en de consistentie in de uitvoering om blijvend winnend voetbal te spelen voor al onze fans wereldwijd. Eindelijk kon Sjaak Swart glunderend rondlopen op de drukbezochte nieuwjaars receptie van Ajax. Na vijf jaar lang als coach te hebben moeten toezien hoe zijn Lucky Ajax verloor van de technische staf, wonnen de oud-Ajacieden de editie van 2006 met 3-1. fotografie Sander Nieuwenhuys Swart had er alles aan gedaan om met een representatief team te verschijnen. Het gevolg was dat hij een relatief jong elftal op de been bracht, waarin Hannie Das en Gerrie Mühren de gemiddelde leeftijd opschroefden. Samen met de 'jongeren' Michel Kreek (debutant), Rob Witschge, Dennis Gerritsen, John Bosman, John van 't Schip en Peter van Vossen had Swart een scherp team dat dankzij de assistent-bondscoach Van 't Schip in de zevende minuut de leiding nam. De technische staf, met onder anderen John van den Brom, Alfons Groenendijk en Peter van der Hengst, maakte tien minuten later dankzij spits Fred Grim - Edmond Claus stond op doel - gelijk. John Bosman en Peter van Vossen sleepten uiteindelijk de verdiende zege voor Lucky Ajax, waarin ook Desmond Gemert debuteerde, uit het vuur. En dus liepen de coaches Sjaak Swart en Werner Schaaphonk lachend rond en keken Ruud Krol en Dirk de Groot als verliezende verantwoordelijken minder gelukkig. Voorafgaand aan de openingswedstrijd van het nieuwe jaar Good-old Gerrie Mühren in duel om de bal met Fred Grim. zette Lucky Ajax-coach Sjaak Swart voor microfoon en camera zijn tactiek uiteen. Scheidsrechter Maurice de Hond krijgt de hand van Dick Schoenaker en Alfons Groenendijk. 8 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 8