Het ongebreidelde positivisme van een uitzonderlijk talent gebroken DOELPALEN Tussen de linies1000 x Van Basten Redactie: Thomas Blom Dirk van der Burgh Pimento, ISBN 90-499-0014-3 223 pagina's, 12,50 Ster bij Ajax (22 september 1985, Ajax - Roda JC 6-0). 'In het begin was je depressief omdat je niet kon voetballen zoals je wilde of niet kon trainen zoals je wilde. Maar later kreeg je die hele operatie-affaire met dokter Martens natuurlijk, en dat was echt eh... ja, als je een beetje om je heen kijkt, gebeuren er zoveel medische schandalen... dan ben ik gewoon maar een van de vele.' (Van Basten over de beginja ren negentig) 'Het was aangrijpend, de mensen juichten hem toe. Om hem te bedanken voor wat hij allemaal gedaan had en ook vanwege zijn tegenslag.' (Oud-AC Milan-trainer Arrigo Sacchi over Van Bastens afscheid in San Siro) Mythe(s) bij Oranje Uit: Deel VI, Coach (uitspraken 862 t/m 1000). 'Marco en ik weten ook niet alles, maar er zijn vijf I dingen die wij heel goed domineren. Hoe voetbal in elkaar steekt, wat je ziet, hoe je denkt dat er ge speeld moet worden, hoe je iets technisch en tactisch doet...' (Johan Cruijff) 'Dit is een mooie uitdaging en om dan voort te blijven bestaan in de vorm van een mythe, dat heeft natuurlijk geen enkele zin.' (Marco van Basten) mario 1/AN der £EN ^scheidsrechter SPOUT Scheidsrechter René Temmink voelde zich eind vorig jaar ten overstaan van televisie kijkend Nederland genoodzaakt Sparta-coach Wiljan Vloet terecht te wijzen na diens hevige woede-uitbarsting na afloop van de wedstrijd tegen FC Twente. 'Zielenpoot,' voegde Temmink Vloet toe. Hij toonde ermee ten overvloede aan dat scheidsrechters net mensen zijn, met gevoelens en meningen. Dat dat altijd zo geweest is, laat oud- scheidsrechter Mario van der Ende zien in zijn boek Gebroken doelpalen. Net als topvoetballers genieten de toppers onder de scheidsrechters ruime bekendheid bij het publiek. Ze vliegen de hele wereld over en komen via de televisie alle huiskamers binnen, waarbij al hun handelingen nauwlettend gevolgd worden. Zo'n internationale topscheidsrechter, gefêteerd als Neerlands beste van de vorige eeuw zelfs, was Mario van der Ende. In Gebroken doelpalen geeft Van der Ende een overzicht van zijn belevenissen als scheidsrechter in achtereenvolgens het Haagse amateurvoetbal, het Nederlandse betaald voetbal en het internatio nale voetbal. De titel refereert aan het incident voorafgaand aan het Champions Leagueduel Real Madrid - Borussia Dortmund in 1998, waar bij hij geconfronteerd wordt met een doel dat februari 2006 81

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 81