Ajax laat spanning in slotfase terugkeren Ajax sneeuwt weer onder in Heerenveen Ajax compleet Ajax - FC Groningen Angelos Charisteas: 'Ik had de wedstrijd tegen ADO in mijn hoofd' SC Heerenveen - Ajax Danny Blind: 'Na 20 minuten ondergingen we de wedstrijd als verplicht nummer' fotografie Louis van de Vuurst Mauro Rosales speelde een uitstekende wedstrijd. Trainer Danny Blind moet met genoegen naar de eerste helft van zijn elftal tegen FC Groningen hebben gekeken. Binnen twintig minuten was Ajax buitengewoon effectief bezig geweest door twee keer te scoren en de basis te leggen voor de zege op de formatie van trainer Ron Jans. Mauro Rosales was als rechtshalf de ini tiator van de gevaarlijkste aanvallen van Ajax. De Argentijn was opgesteld, omdat Nigel de Jong centraal achterin de zieke John Heitinga verving. Het was pas de vier Eredivisie Vrijdag 30 december 2005 - Abe Lenstra Stadion, Heerenveen - 21.000 Scheidsrechter: Reinold Wiederneijer SC Heerenveen - Ajax 4-2 (2-0) Scoreverloop: 34. Georgios Samaras 1-0,38. Klaas Jan Huntelaar 2-0,67. André Hanssen 3-0,76. Georgios Samaras 4-0,79. Thomas Vermaelen 4-190+1Tomas Galasek (pen) 4-2 SC Heerenveen: Brian Vandenbussche; Michel Breuer (30. Fernando Derveld), Petter Hansson Marcel Seip; I Paul Bosvelt, Arnold Bruggink (56. André Hanssen), Abdelkarim Kissi, Danijel Pranjic; Ugur Yildirim, Klaas Jan Huntelaar (85. Lasse Nilsson), Georgios Samaras Coach: Gertjan Verbeek Niet ingezet: Said Bakkati, Hjalte Bo Nerregaard, Jeroen Drost, Sven Taberima Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi (57. Mauro Rosales), John Heitinga, Thomas Vermaelen, Juanfran; Nigel de Jong, Tomés Galasek Wesley Sneijder, Urby Emanuelson (85. Nourdin Boukhari); Markus Rosenberg, Angelos Charlsteas Coach: Danny Blind Niet ingezet: Zdenek Grygera, Ryan Babel, Hans Vonk, Yannis Anastasiou, Olaf Lindenbergh de keer dit seizoen dat Rosales de negentig minuten mocht volmaken en hij deed dat met een inzet waar de passie van afspatte. Na prachtige acties van de Argentijn gooi den Markus Rosenberg in de zevende en Angelos Charisteas in de achttiende minuut de wedstrijd met knappe goals op slot. Rosenberg maakte na een dik half uur zelfs 3-0 maar die treffer keurde de scheidsrechter wegens vermeend buiten spel af. Groningen was zo mak als een lammetje en dat noopte Jans tot een snelle omzetting. Yuri Cornelisse werd vervangen door Erik Nevland. Gelukkig voor Ajax heeft de goalgetter van vorig seizoen dit seizoen nog niet zijn niveau van vorig jaar gehaald, want na die wissel liep het stroever bij de Amsterdammers en beter bij de Groningers. Toch kon Ajax nog een derde goal maken en weer was het de Griekse topschutter die het doel vond. Eerst kopte hij na de aange meten voorzet van Wesley Sneijder op de paal, maar de rebound nam Charisteas opnieuw op zijn hoofd en toen was Roorda geklopt, 3-0. Met nog 20 minuten te spelen keerde Urby Emanuelson terug in het elftal. De jongeling kampte met vermoeidheidsverschijnselen en kreeg enkele duels rust. Hij creëerde veel ruimte voor zichzelf en bijna lukte het hem om zowel Rosenberg als Charisteas vrij voor de keeper te zetten. De eindpasses waren echter net niet goed genoeg. Ryan Babel was met nog 12 minuten te spelen de vervanger van Markus Rosen berg, maar hij stond koud in het veld of hij moest toezien dat Glen Salmon Groningen wat geloof terugbracht, 3-1Groningen was iets eerder al dicht bij een treffer toen oud- Ajacied Stefano Seedorf hard uithaalde, maar die inzet kon Maarten Stekelenburg nog keren. Prompt sloop de angst weer in de Amsterdamse ploeg en Groningen wist via Levchenko de aansluitingstreffer te maken, 3-2. In de slotminuten was duidelijk dat de Ajacieden veel geleerd heb ben van de dramatische blessuretijd tegen ADO Den Haag waarin een 2-0 voorsprong werd weggeven. De corners werden kort genomen, bij aanvallen werd niet het vijan delijke doel, maar de cornervlag opgezocht en hoewel het publiek en Ryan Babel de bal voor het doel wilden zien, volhardden Sneijder en Charisteas in de vertra gingstechniek. Het bleek nuttig. Ajax behield de voorsprong en kroop zo weer wat dichter naar de top van het klassement. Eredivisie Dinsdag 27 december 2005 - Amsterdam ArenA - 48.547 Scheidsrechter: Rien Koopman Ajax - FC Groningen 3-2 (2-0) Scoreverloop: 7. Markus Rosenberg 1-0, 18. Angelos Charisteas 2-0,67. Angelos Charisteas 3-0, 80. Glen Salmon 3-189. Evgeniy Levchenko 3-2 Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, Nigel de Jong, Thomas Vermaelen, Juanfran; Mauro Rosales, Tomas Galasek Wesley Sneijder, Nourdin Boukhari (72. Urby Emanuelson); Angelos Charisteas, Markus Rosenberg (79. Ryan Babel) Coach: Danny Blind Niet ingezet Hans Vonk, Yénnis Anastasiou, Emmanuel Boakye, Jeffrey Sarpong, Olaf Lindenbergh FC Groningen: Bas Roorda; Paul Matthijs Gijs Luirink, Arnold Kruiswijk, Antoine van der Linden (66. Mathias Florén); Rasmus Lindgren, Koen van de Laak (66. Stefano Seedorf), Evgeniy Levenchko; Danny Buys, Glen Salmon, Yüri Cornelisse (41Erik Nevland) Coach: Ron Jans Niet ingezet: Gijs Koopmans.Valery Sedoc, Gibril Sankoh, Mark-Jan Fledderus tweede bal en zocht de duels op. Spelhervattingen zijn een bekend wapen van Heerenveen. Toch trapten we erin. Heerenveen had vanavond de ploeg om het voetbal te spelen dat deze omstandigheden vragen.' En Ajax had dat niet. Begin februari mag Ajax revanche nemen als de Amster dammers, mét Huntelaar, in de kwartfinale van de Gatorade Cup tegen Heerenveen moeten spelen. Urby Emanuelson controleert de bal met Ugur Yildirim in zijn nabijheid. De laatste jaren valt er in Heerenveen wei nig te halen voor Ajax. Ondanks de goede prestaties in december was het dit seizoen niet anders. In het besneeuwde Abe Lenstra Stadion denderde de Friese formatie onder aanvoering van Georgios Samaras over de Amsterdammers heen. Voor Heerenveen- spits Klaas Jan Huntelaar betekende het de laatste wedstrijd in het shirt met de pompe- bléden. Dat hij uitgerekend tegen zijn nieu we club afscheid nam van Heerenveen was een saillant detail. Huntelaar leek er niet van onder de indruk. Hij maakte het Thomas Vermaelen en de overige Ajax- verdedigers flink lastig, maar de rol van uit blinker bij de Friese formatie ging naar Samaras. De Griek voelde zich uitstekend thuis op de glibberige ondergrond en leek zich wel met spikes over het gras te bege ven, zo vast stond hij op zijn benen en zo gecontroleerd kon hij elke bal aannemen. Hatem Trabelsi moest hem keer op keer doorgang verlenen. Na een dik halfuur nam de thuisploeg dan ook afstand van de onwennige Amsterdammers. Samaras tekende voor de 1-0 en de aanstaande Ajacied Klaas Jan Huntelaar verdubbelde de marge vier minuten later naar 2-0. Ajax kon niet goed overweg met de winter se omstandigheden waarin combinatie voetbal bijna onmogelijk was. Veel echte Amsterdamse kansen vielen er dan ook niet te noteren. De vrije trappen van Wesley Sneijder stichtten nog het meeste gevaar in de vijandelijke laatste linie. Nigel de Jong, Markus Rosenberg en Angelos Charisteas wisten het beste raad met de spelher vattingen van de middenvelder, al werd geen enkele inzet achter Brian Vanden bussche gewerkt. Pas nadat invaller André Hanssen (geplaatst afstandsschot) en opnieuw Samaras (kopbal) de Friezen in de tweede helft op 4-0 hadden gebracht, deed Ajax iets terug. Kort nadat een doeltreffende uithaal van Charisteas was afgekeurd, liep Thomas Vermaelen de bal, uit een vrije trap van Sneijder, in het Friese doel. Aanvoerder Tomas Galasek benutte een door Juanfran versierde penalty. Een ver dere inhaalslag bleek kansloos op de sneeuwtoendra. 'Het was jammer voor de wedstrijd dat onder deze omstandigheden moest wor den gespeeld,' vond ook de winnende trainer Verbeek. 'Heerenveen heeft de omstandigheden waaronder werd gespeeld, gewoon beter ingeschat,' realiseerde Ajax-trainer Danny Blind zich. 'Heerenveen streed, ging voor de februari 2006 75

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 75