Europese jaarafsluiting met remise Ajax sprankelt noch wankelt Ajax compleet Arsenal - Ajax Hedwiges Maduro: 'Met 0-0 tegen Arsenal doe je het goed' Vitesse - Ajax Angelos Charisteas: 'Het is lekker voetballen zo' fotografie Louis van de Vuurst Ajax sloot het Champions Leaguejaar 2005 af met een doelpuntloos gelijkspel tegen Arsenal. Op het sfeervolle Highbury zag trainer Danny Blind zijn elftal vooral als col lectief prima presteren. Omdat de grootste kansen voor de thuisploeg waren, kwamen de Ajacieden uiteindelijk goed weg met de 0-0. Zeker omdat Thierry Henry een strafschop onbenut liet. De Amsterdammers schoten tegen The Gunners sterk uit de startblokken. Met Thomas Vermaelen in de Amsterdamse basisopstelling en Hedwiges Maduro als rechtshalf werd de thuisploeg brutaal in de verdediging gedrukt. Echt grote kansen leverde het niet op voor de ploeg van Danny Blind. Sterker: de Londenaren vochten zich op inzet en op pure individuele klasse al Ajax kwam minder goed weg met de hardheid van Arsenal. Zo raakte Zdenek Grygera al na een kwartier geblesseerd doordat hij een schot van Henry hard tegen het hoofd kreeg en mocht Hedwiges Maduro veertien minuten later blij zijn dat hij nog kon lopen na een doodschop van Alexander Hleb, die slechts een gele kaart kreeg voor die actie. Ook met de invallers Hatem Trabelsi en Nigel de Jong kon Ajax Arsenal goed bijbenen. snel beter in de wedstrijd. In de slotfase van de eerste helft kregen ze ook nog hulp van de Spaanse scheidsrechter Gonzalez toen José Antonio Reyes in het strafschopgebied over het uitgestoken been van Tomas Galasek struikelde en de arbiter naar de stip wees. Henry benutte het buitenkansje niet, want de anders zo trefzekere Fransman schoot naast. Veel meer kansen dan die penalty kreeg zowel Ajax als Arsenal niet. Invaller Robin van Persie liet nog een fraai staaltje zien toen hij door de Ajax-defensie slalomde, maar hij was al snel even onzichtbaar als oud-Ajacied Quincy Owusu-Abeyie. Bij Ajax waren Wesley Sneijder en Nigel de Jong het dichtst bij een treffer. Echte kansen waren dat echter niet. De beste prestatie van Ajax was wel dat het Arsenal voor het eerst in 21 wedstrijden niet tot scoren liet komen. De Londense ploeg eindigde, zoals voor de wedstrijd al bekend was, als groepswinnaar en Ajax overwintert als nummer 2 van poule B. Op 22 februari wordt de UEFA Champions League hervat met de achtste finales waar in Ajax thuis Internationale ontvangt. 'De organisatie stond goed,' analyseerde Blind na afloop. 'En de juiste spirit was aan wezig. Wel dwongen we te weinig af. Tot de zestien ging het aardig tot goed. Daarna ontbrak het ons aan kracht en raffinement om meer te kunnen doen. Over het hele optreden kan ik tevreden zijn. We durfden als team te spelen en hebben gestreden van de eerste tot de laatste minuut.' Nourdin Boukhari houdt Emmanuel Eboué achter zich. UEFA Champions League Woensdag 7 december - Arsenal Stadium. Londen - 35.376 Scheidsrechter: Eduardo Iturralde Gonzalez (Spanje) Arsenal - Ajax 0-0 Arsenal: Manuel Almunia; Emmanuel Eboué, Philippe Senderos, Kolo Touré, Lauren (73. Kerrea Gilbert): I Alexander Hleb (62. Cesc Fabregas), Sebastian Larsson, I Mathieu Flamini, José Antonio Reyes (65.Robin van Persie); Quincy Owusu-Abeyie, Thierry Henry Coach: Arsène Wenger Niet ingezet: Mart Poom; Pascal Cygan, Johan Djourou, Arturo Lupoli Ajax: Maarten Stekelenburg; I John Heitinga, Zdenek Grygera (15. Hatem Trabelsi), Thomas Vermaelen, Juanfran; Hedwiges Maduro (29. Nigel de Jong), Tomas Galasek Wesley Sneijder; Steven Pienaar, Markus Rosenberg, Nourdin Boukhari (80. Ryan Babel) Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, Mauro Rosales, Yannis Anastasiou, Olaf Lindenbergh Voor het eerst sinds zijn aantreden deed Danny Blind aanpassingen aan de karak teristieke speelwijze. In Arnhem ruimde hij plaats in voor twee spitsen en vier middenvelders. Het sorteerde effect, want hoewel Ajax niet sprankelde, wankelden de Amsterdammers ook geen moment: 0-2. 'Natuurlijk is dit een zeer welkom resultaat voor ons,' aldus Blind. 'Onze totaal prestatie is dit seizoen weieens beter geweest, maar toen hielden we er minder aan over.' Het was een eufemisti sche reactie op een matige wedstrijd, waarin Ajax geen moment tot grootse Eredivisie Zondag 11 december 2005 - Gelredome, Arnhem, 24.400 Scheidsrechter: Pieter Vink Vitesse - Ajax 0-2 (0-1) Scoreverloop: 17.TomésGalések0-1 (pen), 75. Angelos Charisteas 0-2 Vitesse: Harald Wapenaar Stijn Vreven, Ruud Knol, Michael Dingsdag, Gil Swerts (81Igor Gluscevic); Yakubu, Theo Janssen, Remco van der Schaaf; Youssouf Hersi (87. Eldridge Rojer), Matthew Amoah, Tom de Mul (81Fred Benson) Coach: Edward Sturing Niet ingezet: Gino Coutinho, Etiënne Esajas, Purrel Frankel Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, John Heitinga, Thomas Vermaelen, Juanfran; Steven Pienaar (50. Nigel de Jong), Tomés Galések Wesley Sneijder, Nourdin Boukhari; Markus Rosenberg, Angelos Charisteas (87. Ryan Babel) Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, Yannis Anastasiou, Urby Emanuelson, Olaf Lindenbergh, Mauro Rosales daden kwam, maar ook geen serieuze klippen op zijn koers trof. Vooral in de tweede helft was Vitesse qua balbezit en initiatief de bovenliggende partij, maar het lukte de thuisploeg niet om gevaar te stichten voor het doel van Maarten Stekelenburg. Het ontbrak de Arnhem mers duidelijk aan stootkracht. Datzelfde manco had Blind in voorgaande wedstrijden bij zijn eigen ploeg gecon stateerd. Ajax speelde vaak lang niet onaardig, maar het rendement bleef ach ter bij de artistieke prestatie. Vooral in uitwedstrijden konden de Amsterdammers onvoldoende druk ontwikkelen op de ver dediging van de tegenstander, reden voor Blind om in te grijpen. 'Mijn redenatie was dat we met een extra spits gemakkelijk de bal in de ploeg zouden kunnen houden.' Markus Rosenberg kreeg zodoende gezel schap van Angelos Charisteas, de Griekse aanvaller die eindelijk hersteld bleek van zijn hersenschudding. Aan de zijkanten van het middenveld posteerde Blind Steven Pienaar en Nourdin Boukhari, met de bedoeling dat zij zouden doorschuiven wanneer Ajax in balbezit was. 'Pienaar en Boukhari zijn jongens die zo'n rol goed kunnen invullen en dat hebben ze ook gedaan,' vond Blind. Toch waren de enige echte uitblinkers in de Amsterdamse equipe niet in de voorste linies te vinden, maar centraal achterin. Daar speelden Thomas Vermaelen en John Heitinga een foutloze wedstrijd. Het was veelzeggend dat Vitesse zijn beste kans kreeg uit een hoekschop. Via lopen de aanvallen was er geen doorkomen aan voor de formatie van trainer Edward Sturing. De coach van Vitesse deelde een steek onder water uit aan zijn eigen ploeg. Die bracht zichzelf door een kinderlijke stommiteit in de problemen. Ruud Knol vond het een goed plan om na zestien minuten een vrije trap vlak voor het eigen doel snel te nemen. Dat pakte totaal ver keerd uit. Ajax onderschepte de bal nog in het volgepakte strafschopgebied, waarna Stijn Vreven Nourdin Boukhari onderuit haalde. Er was geen twijfel mogelijk voor scheidsrechter Vink: strafschop. Tomas Galasek schoot vervolgens ijzig kalm raak: 0-1De snelle voorsprong deed Ajax weinig goed: de Amsterdammers lieten het initiatief steeds meer aan Vitesse, maar verzuimden zelf te profiteren van de enorme ruimte die zo ontstond om te counteren. Meermalen mankeerde er iets aan de laatste pass of aan de finale aan name. Pas een kwartier voor tijd vergroot te Charisteas de marge, op aangeven van medespits Rosenberg: 0-2. Juanfran maakt snelheid aan de linkerkant van het veld. Youssouf Hersi kan hem niet volgen. februari 2006 71

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 71