vertoning die Ajax en Feijenoord van middag ten overstaan van 13.000 toe schouwers en onder de hoede van scheidsrechter Albrecht op de grasmat van het Ajax-stadion ontrolden, een merkwaardig bewijs van de nutteloos heid en overbodigheid van dit soort wedstrijden.' Het kwam niet meer goed, behalve voor Feijenoord dat met overmacht de nacompetitie won en zo nog de hoop koesterde op cupvoetbal. Ajax speelde thuis tegen PSV in een fantasie-opstel ling (zo speelde back Kees Smit mid- voor en mochten Karei Vesters en Frans Vlietman debuteren) en verspeelde een 2-0 voorsprong (2-2). Met een 4-2 nederlaag bij Feijenoord sloot Ajax de nacompetitie af. In het doel bij de Amsterdammers stond de derde doel man, Nico van der Weide. Nogmaals Het Parool over de nacompetitie: 'Een wassen neus.' Geen koffie Het wachten was vervolgens op de UEFA, die pas op 21 augustus, tien dagen voor het begin van het Europa Cupseizoen, een beslissing nam over de Nederlandse deelnemer. Na een stem ming die niets aan duidelijkheid over liet (23 voor en 4 tegen), besloot de UEFA gewoon de landskampioen tot de Europa Cup toe te laten, Ajax dus. Feijenoord liet het hierbij niet zitten en stuurde een telegram naar Ajax. Strekking van het schrijven was dat men zich niet bij het besluit van de UEFA kon neerleggen; ook wees men erop dat er voor de aanvang van de nacompetitie een gentlemen's agree ment tussen de drie clubs was gemaakt, waarin was afgesproken dat de win naar van de nacompetitie Europa Cupvoetbal zou gaan spelen, wat de UEFA ook zou besluiten. Het was immers reglementair mogelijk dat een landskampioen zich zou terugtrekken uit het Europa Cuptoernooi. Ajax trok zich niets aan van de bezwaren van Feijenoord. Wel belegde de club, onge bruikelijk in die dagen, vlak voor de reis naar Fredrikstad, waar Ajax de eerste Europa Cupwedstrijd zou gaan spelen, een persconferentie. Voorzitter Jan Melchers kreeg weinig vragen over die wedstrijd, maar des te meer over de controverse met Feijenoord. Die wer den vooral gesteld door Phida Wolff, administrateur van Feyenoord, maar zich nu voorstellend als 'free-lance journalist van het Rotterdamse week- bad Het Zuiden'. De ware aard van Uiteindelijk was landskampioen Ajax 'gewoon' de club die Europa inging. Het werd een trieste afgang want Ajax verloor in Noorwegen met 4-3 van amateurclub Fredrikstad FK en kwam in de return niet verder dan 0-0. Dat na alle commotie het Europese avontuur zo kort zou duren, was de ploeg bij vertrek vanaf Schiphol niet aan te zien. Staand vanaf links: masseur Salo Muller, Bertus Hoogerman, Jan van Drecht, Peet Petersen, Werner Schaaphok, Wim Anderiesen, trainer Vic Buckingham, Kees Smit, Donald Feldmann en Cees Groot; voorste rij: Sjaak Swart, Ger van Mourik, Henk Groot, Co Prins, Bennie Muller en Guus van Ham. 62 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 62