Kampioenscompetitie en een knock-outschema om de beschikbare plaats in de voorronde van de UEFA Champions League en om twee UEFA Cupplaatsen. De verliezer van die duels krijgt tegen de winnaar van de play-offserie tussen de nummers 6 tot en met 9 een laatste kans om het derde UEFA Cupticket te bemachtigen. Koeman: 'Omdat het een knock- outsysteem is, kan je dus in de reguliere competitie krijgen dat je liever vierde wordt dan tweede omdat de tegen stander die je dan krijgt, je beter ligt dan die je zou krijgen als je als tweede zou eindigen.' Koemans opvolger Danny Blind ziet als voornaamste bezwaar tegen de play-offs de overbelasting. 'De winter stop bedroeg dit seizoen welgeteld vijf dagen. Dat wreekt zich in de fitheid van spelers. Vooral de jeugdinterna- tionals worstelen nu al met de overvolle voetbalkalender. Bij Ajax hebben Ffedwiges Maduro en Urby Emanuelson fysieke problemen, maar ook elders zijn er voorbeelden. Afellay bij PSV, Vincken bij Feyenoord. Zoiets laat zich niet meten, maar het zijn wel sterke aan wijzingen.' Aangezien de meningen in de voetbal wereld doorgaans sterk onderhevig zijn aan de stand op de ranglijst wijzen clubs niet als eerste op het grootste bezwaar: de oneerlijkheid voor de hoogst geplaatste clubs. Je kunt immers nooit weten hoe hoog (of laag) je zelf zult eindigen, zoals Ajax dit seizoen ondervindt; play-offs vormen een wel- komer fenomeen nu de club kansloos lijkt voor de hoogste plaatsen. In de media worden wel man en paard genoemd. De Volkskrant'Play-offs maken een competitie van 34 duels voor een groot deel overbodig. De meeste deelnemers staan eigenlijk al vast en die ploegen hoeven in de competitie niet eens hun sterkste teams op te stellen. En de nummer 2 op de ranglijst is vogelvrij.' Hiermee bedoelt de krant: je kunt een prachtig seizoen draai en, net het kampioenschap mislopen en vervolgens - oververmoeid - in de play offs sneuvelen. Protesten tegen een nieuwe competitie- opzet zijn niet nieuw. Twee keer eerder in de historie van het betaald voetbal speelde Ajax mee in een nacompetitie. In de amateurtijd (en de eerste twee jaar van het profvoetbal) gebeurde dat overigens nog zeer regelmatig, maar daar was de regionale opzet van de hoofdklassen debet aan. De winnaars van de diverse afdelingen speelden na de competitie om het kampioenschap van Nederland. Ajax won een derge lijke kampioenscompetitie acht keer: in 1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939 en 1947. Ook in 1957 veroverde Ajax het landskampioenschap; dit was de eerste keer dat de titel behaald kon worden in één landelijke klasse. In 1960 werd Ajax in een beslissings wedstrijd tegen Feyenoord voor de tiende keer kampioen van Nederland. Sinds een aantal jaren was het mogelijk om in het daarop volgende seizoen deel te nemen aan een Europa Cuptoernooi voor landskampioenen, zoals Ajax in 1957 al had ondervonden. Maar dit keer volstond een kampioenschap niet voor Europa Cupplaatsing. Daar ging een ingewikkeld proces aan vooraf. Gedurende het seizoen 1959-1960 speelde de Europese voetbalbond open lijk met het idee dat een land dat met zijn kampioen in het lopende Europa Cuptoernooi de kwartfinale zou halen, nog een extra club - naast de kampioen - zou mogen inschrijven voor het In de amateurtijd maakten play-offs een wezenlijk bestanddeel uit van het voetbal. Er werd gespeeld in regionale klassen, en op het eind van het seizoen streden de afdelingskampioenen in een volledige competitie om het kampioenschap van Nederland. Hier kopt Gerrit Fischer in de kampioenswedstrijd tegen DWS op 4 juni 1939 (1 -1de bal richting DWS-doel. Achter de bal Wim Anderiesen, rechts Rinus Bijl. Ajax won de kampioenscompetitie in 1939 voor de zevende maal. februari 2006

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 59