'De eerste Europa Cup als supporter blijft me dierbaar' Mijn Ajax Naam: Ton van Kooten Woonplaats: Leerdam Leeftijd: 35 Seizoenkaart: Nu niet meer. Toen Ajax nog in de Meer speelde, had ik wel een seizoenkaart. Met een vrouw en een kind komt er weinig meer van vast wedstrijdbezoek. Mijn zus heeft trouwens wel een seizoenkaart. Met haar hob bel ik weieens mee. Soms koop ik een los kaartje. Eerst bezochte wedstrijd: Dat was een Feyenoord - Ajax uit het seizoen 1978-1979. In de Kuip werd het toen 1 -1In die tijd kon je nog opstaan in de Kuip als Ajax scoorde. Met mijn zus Hennie is het eigenlijk begonnen. Zij is een stuk ouder en ook haar hele leven al Ajax-supporter. Van haar heb ik de clubliefde met de paplepel binnen gekregen. Bovendien heeft ze nog de gouden jaren zeventig meege maakt. Een maand na mijn eerste Ajax-wed- strijd werd de club kampioen. overkomen als er geen prestaties worden geleverd.' Favoriete speler uit de Ajax-historie: 'Cruijff is voor mij Mister Ajax. Gewoon, omdat Johan Johan is. Als Ajax speelt en Cruijff op televisie de analyse verzorgt, kijk ik net wat oplettender naar het scherm. Drie keer is hij bij de club gekomen en drie keer stond de club er beter voor toen hij weer vertrok. Dat zegt toch genoeg? Of hij opnieuw terug moet keren binnen de club? Weet ik niet. Ik weet niet of hij daar wel op zit te wachten. Maar de rol die Wim Jansen speelt bij Feyenoord, zou Johan heel goed kunnen spelen bij Ajax.' Favoriete club naast Ajax: 'FC Barcelona. Als ik Barcelona zie spelen, kijk ik naar fijngevoelig Ajax-voetbal. De Catalaanse club is het Ajax van Spanje. Ooit heb ik gekozen voor Ajax en Barcelona als mijn twee favoriete clubs. De liefde voor beide clubs gaat nooit meer over. Ik mag graag op Ajax katten, dat hoort erbij, vind ik. Maar laat niemand anders tegen mij iets over de club zeggen. Dan hebben ze het gedaan!' Ajax is voor mij: 'Een manier van leven. Ik ben dage lijks met die club bezig. Laat ik wel zeggen dat de club mijn leven niet beheerst. Gelukkig kan ik wel enige afstand houden.' De media van Ajax (www.ajax.nl, Ajax Kick Off, Ajax Magazine) maken op regelmatige basis ruimte in hun kolommen om de Ajax- supporter aan het woord te laten. In deze aflevering Ton van Kooten, die uitlegt wat Ajax voor hem betekent. Fan van Ajax sinds: 'Ongeveer sinds 1977, daarvoor wist ik er nog weinig van af. Vanaf 1980 was de beer echt los. Vanaf dat jaar kocht ik ook losse kaartjes en werd ik redelijk fanatiek. Mijn eerste seizoenkaart kocht ik in 1981. Die heb ik uiteindelijk acht jaar gehad. Ik heb onder meer op de Reynoldstribune gezeten. In vak K heb ik mooie tijden beleefd. Mijn ouders en zus zaten toen meestal in vak D. Ook vanuit dat vak heb ik menige Ajax-wedstrijd gezien. Flet onoverwinnelijke dat Ajax in de Meer uitstraalde is me vooral bijgebleven uit die periode. Met herkenbaar voetbal won Ajax die jaren thuis bijna alles. De jaren tachtig waren op zichzelf mooie jaren. Spelers als Marco van Basten, Bryan Roy en meer van die mannen, heb ik allemaal op zien komen.' Kijkt waar naar wedstrijden van Ajax: 'Nu zie ik de meeste Ajax-wedstrij den thuis. Vanaf de bank. Normaal gesproken kijk ik naar Talpa en volg ik alle duels via Teletekst. Teletekstpagina 818 staat altijd op. Als de stand tegenvalt, loop ik nog weieens wat te foeteren.' Mooiste Ajax-moment: 'Ik was er in 1995 bij toen Ajax in Wenen de Champions League won. Zoiets is en blijft een onvergetelijk hoogtepunt. De ervaring blijft uniek. Ook de tweede finalewed strijd om de UEFA Cup in het Olympisch stadion was fantastisch. Vooral omdat Ajax het die avond presteerde om, na Juventus, alle Europa Cups in de prijzenkast te verzamelen. Toch blijft ook de Europa Cup 2-winst in 1987 me zeer dierbaar. Dat was mijn eerste Europa Cup als supporter. Helaas is het na 1995 bergafwaarts gegaan met Ajax. Sinds het laatste seizoen met Van Gaal als trainer is het niet meer zo denderend gegaan. Dat vind ik triest.' Mooiste Ajax-doelpunt: 'Dat is een goal van Jesper Olsen die hij scoorde tijdens een Feyenoord - Ajax uit het seizoen 1981-1982. Het is dus niet de beroemde dribbel. Die noemt iedereen al als zijn favo riete Ajax-goal. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de omhaal van Van Basten tegen FC Den Bosch en de lob van Johan Cruijff tegen Haarlem. In de Meer heb ik al die doelpunten met eigen ogen gezien.' Favoriete Ajacied op dit moment: 'Dat is Hatem Trabelsi. Hij is een voorbeeld van hoe iedere voetballer zou moeten zijn. Trabelsi straalt iets onoverwinnelijks uit. Helaas is hij bij Ajax een van de weinigen die dat nog hebben. Jammer, want alle suc cessen uit het verleden zijn voortge komen uit die echte Amsterdamse houding. Als je een taxi in stapt in Peru kent de chauffeur Ajax on getwijfeld. En zo hoort het ook. Een jongen als Wesley Sneijder heeft natuurlijk ook fantastische kwali teiten. Hij wordt wel gezien als een vervelend mannetje, maar ook hij heeft iets van: wij zijn Ajax, wij willen winnen. Sneijder straalt de cultuur uit die je mee krijgt in de Ajax-jeugdopleiding. Slechts je mouwen opstropen leidt tot niets. Amsterdamse bluf hoort erbij. Al kan bluf wel een beetje zielig februari 2006 55

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 55