Je bent eigenlijk verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de hele club, want de prestaties van het eer ste elftal bepalen nu eenmaal hoe het gaat met de rest van de club. Die verantwoordelijkheid voel je niet als speler. Als ik naar mezelf kijk, de laatste vijf jaar dat ik zelf speelde, was ik ook bezig met het elftal, en het volgende seizoen. Maar de gehele verantwoordelijk heid heb je niet, dat is het verschil. Heeft u altijd al trainer van Ajax willen worden? Djillian Izaack, Amsterdam De laatste jaren wel. Ik ben Ajacied, dus als je trainer wordt hoop je dat je bij je club kan werken. Ik ben ook hoofd jeugdopleiding geweest van Ajax, dat was een belangrijke tussenstap. In hoeverre beslist u samen met de scout en technische staf of een speler wordt aangetrokken of niet, ik bedoel, heeft u het laatste woord wat betreft het spelers- aankoop- en verkoopbeleid? Ricardo, Lelystad Je moet het niet zien als 'het laatste woord'. Over aan- en verkopen worden beslissingen genomen in overleg met de technisch directeur. Deze stuurt de scouting aan en bewaakt de lange termijn. Maar een trainer moet wel in de spelers gelo ven met wie hij werkt. En je hoeft het niet altijd met elkaar eens te zijn, maar wel over de aan- of verkoop van een speler. Hoe brengt u uw ervaring als speler over op de huidige selectie? Pelle Baas, Amsterdam Ervaring betekent dat je het spel 'ziet', je herkent situaties sneller. Daar moet je de spelers in de groep in onderwijzen. Dat doe je bijvoor beeld door een training stil te leggen op het moment dat je zo'n situatie wilt uitleggen. Je brengt het over door erover te praten. Houdt u van een grote selectie (met veel mogelijkheden op meerdere plekken) of vindt u een kleinere selectie beter (dan is meestal iedereen tevreden)? Floris, Heiloo Dat laatste is niet relevant. Ik ben wel een voorstander van een wat kleinere selectie, maximaal 22 inclusief keepers. Niet 28 tot 30 spelers. Van die 22 moeten er altijd een paar multifunctioneel zijn, op meerdere posities inzetbaar. Ik vind een aantal van 22 het best werkbaar. Als het team voor rust slecht heeft gepresteerd, krijgen ze dan een preek in de rust? Jasmine van Heukelom, Kessel-Eik Dat ligt eraan, wat is een slechte prestatie? Als je in de rust achter staat? Of is dat slecht spelen terwijl je toch met 3-0 voor staat? Als trai ner ben je er altijd mee bezig dingen in het veld herkenbaar te maken en automatismen te kweken en die te bewaken. En als er qua instelling en afspraken wordt verzaakt, is het nodig in de rust te corrigeren. Wat heb je als trainer het liefst aan het eind van het seizoen, een plaats voor de Champions League volgend jaar, of de finale van de beker winnen in de Kuip? Frank van Schaijk, Asten Dat is moeilijk te zeggen. Het win nen van prijzen is belangrijk voor het publiek, deelname aan de Champions League is voor de club ook erg belangrijk. Het liefst heb ik ze allebei. Is het moeilijk om met zo'n grote groep jon gens uit verschillende culturen te werken? Diane Boerma, Amsterdam Het is niet gemakkelijk. Niet alleen qua taal, ook qua benadering. Een Afrikaan reageert bijvoorbeeld anders op openbare kritiek dan een Nederlander, die is dat meer gewend. De verhoudingen tussen de leiding gever en de leidingnemer kunnen hier heel anders zijn dan bijvoor beeld op een ander continent. Daarnaast heb ik te maken met jon gens die weg zijn voor interlands, of, zoals nu het geval is, de Afrika Cup. Dat maakt het wat gecompliceerder. Wat doe je het liefst in je vrije tijd als er geen wedstrijd of geen training is? Kalpana Langhenkel, Almere Ik stop heel veel tijd in het voetbal len, ook als ik niet aan het werk ben. Dan ga ik bijvoorbeeld naar jeugd wedstrijden kijken, mijn zoon voet balt. Voetbal is plezier voor mij. Ik golf graag, ik ski graag, en mijn twee dochters handballen. Daar pro beer ik ook tijd voor vrij te maken. Wat is het verschil tussen voetballen in jouw tijd en nu? Dylan van Gerwen, Biest-Houthakker Voetbal nu is moeilijker, in tactisch en fysiek opzicht. Spelers moeten steeds meer kunnen brengen en trai ners worden gehaaider. Zo kan een klein voetballand als Andorra bijvoorbeeld het je aardig lastig maken. Wat echt een vlucht heeft genomen is de media-aandacht. Veel televisieprogramma's, bladen en tijdschriften zijn gericht op aller lei zaken die iets met voetbal te maken hebben en ze willen allemaal onderscheidend zijn. Daardoor wordt aandacht gevestigd op zaken die helemaal niet voor de buitenwe reld bestemd zijn. Tegenwoordig kan het vaker gaan over de kleur sokken dan over voetbal. Ook in financieel opzicht is er wat veran derd. Het vraagt tegenwoordig veel van mensen om een voetballer pur sang te blijven. Wie was vroeger uw idool? Manon van Halen, Steenderen Ik hou niet zo van idolen, ik had vroeger nooit posters op mijn kamer. Maar ik was vroeger wel gecharmeerd van Willem van Hanegem. Mijn vader werkte in Rotterdam en nam me weieens mee naar de Kuip. En Van Hanegem was een voetballer die me aan sprak, het waren mijn eerste indrukken van profvoetbal. Toen Ajax in de jaren '60 en '70 interna tionale successen boekte, verschoof mijn aandacht. En Cruijff is natuurlijk de grootste Nederlandse voetballer ooit. Wat is de mooiste wedstrijd of het mooiste moment uit uw voetbalcarrière? Abel Smits, Den Haag Dat zijn een aantal momenten, op twee vlakken. Ten eerste het winnen van iets, en dat is voor mij het winnen van de Champions League en de Wereld Beker. Daarnaast kan ik me een paar wedstrijden goed herinneren, daarin klopte alles. De halve finale in de Champions League thuis tegen Bayern München, 5-2, de poulewedstrijd uit tegen AC Milan in Triëst, 0-2, Real Madrid - Ajax een jaar later, 0-2. Als ik voetbal supporter zou zijn, iemand die écht van voetbal houdt, zouden dat favoriete wedstrijden zijn. Daar zat alles in: goed voetbal, hoog niveau, goed resultaat, tegen niet de minste tegenstanders. februari 2006 53

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 53