'Vergeef me, ik ga niet als ouwe lui voor de buis met een sjaaltje van mijn favoriete club naar een wedstrijd zitten kijken' op te richten. Als nieuwe club begin je op het laagste niveau. Onze ploeg bestaat uit goede en minder goede voetballers, maar is in essentie een vriendenteam. Ik betrapte me erop dat ik dan toch de nadruk wil leggen op het willen winnen. Dat betekent automatisch dat er voor de minder goede voetballers bij de Woody's geen plaats is. Moeilijk.' Speelt u zelf ook in die ploeg? 'Nee. Dat was aanvankelijk wel de bedoeling, maar ik ben nu 48 en rook me helemaal te pletter. Ik kan me beter beperken tot het langs de lijn lopen en net doen alsof ik er heel veel verstand van heb. Daarnaast heb ik te veel last van mijn benen. Als ik honderd meter loop, krijg ik last. Men dacht aan rokers benen, een medische term voor almaar smaller wordende aders, maar het blijkt eerder iets als een hernia te zijn.' Als de toenmalige jeugdtrainer van Lokeren u niet als linksback had opgesteld, maar als links buiten, was u nu dan geen schrijver geweest? 'Misschien. Het was echt een slechte zet van hem, ik ben altijd aanvaller geweest. Maar goed, in die tijd was gezag nog belangrijk, ik legde me dus zeer teleurge steld neer bij zijn beslissing. Tegenwoor dig zegt een jongen van zeventien jaar tegen de trainer: "Fuck trainer, ik ben linksbuiten dus dan speel ik ook als linksbuiten." Maar in mijn tijd keek je nog op tegen het gezag. Mijn vader hield mij ook voor dat ik naar de trainer moest luisteren. Toch ben ik nu niet ontevreden. Ik speelde toentertijd onder anderen met Raymond Mommens, hij was de jongste prof van Vlaanderen. Mommens kreeg een contract van 14.000 frank in de maand. Dat was in die tijd 700 gulden en natuurlijk is dat twee keer niets. Voor mij lag het grote geld er dus helemaal niet. Vandaar ook mijn keuze voor de studie. Ik ben een weegschaal, dat zijn mensen die altijd twijfelen en daardoor heel lang naden ken over iedere belangrijke beslissing. Mijn beslissing om te stoppen als jonge prof heeft me later nooit gespeten.' Roemloos uitgeschakeld Hoe staat het Belgische voetbal er nu voor? 'Slecht natuurlijk. In de Belgische club competitie worden heus leuke wed strijden gespeeld. Maar als je puur naar de resultaten kijkt, moet je reëel zijn: Club Brugge en Anderlecht waren ano niem in de Champions League, terwijl PSV en Ajax gewoon doorgaan. Of neem het nationale elftal. Nederland geldt straks als een van de kanshebbers voor de titel, terwijl België roemloos is uitge schakeld. Of we eruit zullen komen? Is moeilijk te zeggen. We hebben talent, dat zeker. Kompany en Vanden Borre van Anderlecht zijn goed. Volgens mij is de 17-jarige Steven Defour van Racing Genk het grootste talent van dit mo ment. De jonge talenten krijgen gelukkig ook speeltijd. Het moet wat mij betreft gedaan zijn met die derderangs Afri kaanse en Oost-Europese voetballers in België. Gewoon, eigen talent opstellen, dat is veel beter.' Is de rivaliteit tussen België en Nederland nog steeds zo groot als vroeger? En stelt België zich nog steeds zo nederig op ten opzichte van het 'grote' Oranje? 'Eigenlijk is het omgekeerd. Belgische nederigheid is in feite Belgische arrogan- 50 Ajax Magazine tie. Als België er op een WK niet bij is, zoeken de fans niet naar een ander team dat ze gaan aanmoedigen, neen, ze gaan uitsluitend tegen Nederland supporteren. Hopen dat Oranje niet ver komt. Dat noem ik Belgische arrogantie of Belgische domheid. Voor mij geldt dat zeker niet. Ik ben tijdens het komende WK heel erg voor Nederland! Ik ben dan vier weken fulltime supporter van Oranje. Dat moet ook, want tijdens een groot toernooi moet je als kijker een favoriet hebben. Dat gezeik en gelul eromheen, vind ik ook altijd zo leuk bij jullie. 'Nederland heeft natuurlijk veel meer gepresteerd dan België. Twee WK-finales en een Europese titel. België is blijven steken op een EK-finale in 1980 en een halve finale WK in 1986. En kijk eens hoeveel Nederlanders het gemaakt heb ben in buitenlandse competities. Die zijn niet te tellen. Belgen die het over de grens hebben gemaakt zijn op de vingers van één hand te tellen: Gerets, Pfaff en Nilis. Dat is het wel zo'n beetje. Wij Belgen mogen niet te hoog van de toren blazen, nederigheid past ons.' Komt het met het Belgisch elftal goed? 'Ik weet het niet. Als je nu Aimé Anthuenis alleen al vergelijkt met Marco van Basten... Wat een verschil! Alle vergelijkingen vallen in het voordeel van Van Basten uit. Jarenlang horen we niet of nauwelijks iets van Van Basten en dan ineens loodst hij een swingend Nederlands elftal naar het WK. Bij ons zal René Vandereijcken straks wel bondscoach worden en na drie opeen volgende nederlagen weer aan de kant worden gezet. Het is allemaal zo voor spelbaar. Die voorspelbaarheid stoort me enorm. Nederland heeft veel meer rock 'n roll in zijn voetbal dan België. Is altijd zo geweest. In de jaren zeventig hadden jullie jongens met flinke bakkenbaarden, zoals Neeskens, die iedere passant het ziekenhuis instampte. Wij moesten het doen met de keurige Raoul Lambert. Vrouwenhockeyploeg In hoeverre is voetbal nu nog een passie van u? 'Ik volg veel en word regelmatig voor tv gevraagd. Ik zit meer in sport programma's dan in literaire program ma's. Helaas kan ik de Nederlandse competitie niet meer op tv volgen. Wij hebben hier geen Talpa. Ik moet het

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 50