'Ik ben tijdens het WK heel erg voor Nederland!' Herman Brusselmans De buitenstaander De Vlaamse schrijver Herman Brusselmans publiceert met grote regelmaat. Het is eerder regel dan uitzondering dat er van Brusselmans meerdere boeken in een jaar verschijnen. In januari verscheen de literaire novelle De dollarte kens in de ogen van Moeder Theresa. Brusselmans kon op 17-jarige leeftijd als beginnend prof aan de slag bij Lokeren, maar hij koos ervoor om te gaan studeren nadat zijn trainer de jonge Brusselmans zeer tegen diens zin als linksback opgesteld had. Een interview over het verschil in voetbalkwaliteit tussen Nederland en België, de bakken- baarden van Johan Neeskens, de zaalvoetbalclub De Woody's en nog veel meer Brusselmans-achtige onderwerpen. tekst //Jeroen van den Berg fotografie Sander Nieuwenhuys Brusselmans woont midden in het sfeervolle en prachtige centrum van Gent. Op het naambordje staat, half ver scholen in een hoek van het portiek, 'H.B. en Tania'. Zijn apparte ment wordt omgeven door een gracht, cafés, restaurants en Het Huis van Alijn, een museum dat tentoonstellingen organiseert over de historie van Gent in al haar aspecten. Waar het op straat 24 uur een drukte van jewelste is, vallen binnen de sobere inrichting en stilte op. In huize Brusselmans staat een lange werktafel, met daarop een computer, fax en andere apparatuur. Veel ruimte op de tafel wordt ingenomen door de bijzonder gro te collectie cd's. Veel hardrock. Prominent aanwezig zijn verder de tv en het drumstel. 'Maar ik speel weinig. Mijn band is opgeheven en de buur vrouw boven heeft een jong kind. Die is niet zo blij als ik hier ga oefenen.' Brusselmans publiceerde boeken als Heden ben ik nuchter (1986), Het mooie kotsende meisje (1992), Ex-minnaar (1993), Ex-drummer (1994), De terug keer van Bonanza (1995), lk ben rijk en beroemd en ik heb nekpijn (2004) en veel meer van dergelijke fraaie titels. Het is allemaal zeer autobiografisch werk met veel vrolijke fantasieën. Over zijn eigen loopbaan als voetballer schreef Brusselmans: 'Ik ben in m'n carrière, die liep van 1964 tot 1983, 42 keer van het veld gestuurd. Twee keer per seizoen zeg maar. Dat lijkt meer dan het is, vind ik. Vooral omdat ik meestal gelijk had.' (uit: Johan, oktober 2004). En over Van Basten schreef Brusselmans in hetzelfde blad: 'Lange tijd sprak ik met Marco en ik moet zeggen, het was lang geleden dat ik zo'n interessante vent had ontmoet. Ik beloof dan ook dat ik ooit z'n definitieve biografie zal schrijven, zodat eindelijk duidelijk zal worden wie deze enigmati sche persoonlijkheid eigenlijk is. Het boek zal verschijnen bij uitgeverij Prometheus en 419 pagina's tellen.' Brusselmans is in zijn werk vaak scherp en hard in zijn beoordelingen en obser vaties. Niet zelden wordt er een vrouw 'van achter in de poes genaaid' na een goed gesprek. In werkelijkheid is Brusselmans de beminnelijkheid zelve, welhaast verlegen zelfs. Tijdens het inter view drinkt Brusselmans water en rookt hij Marlboro lights. Profvoetballer Voordat Brusselmans zijn succesvolle loopbaan als schrijver begon, heeft hij op zijn zeventiende even voor de keuze gestaan om profvoetballer te worden. Na lang wikken en wegen besloot hij om te gaan studeren en het voetballen te laten voor wat het was. Brusselmans: 'Eigenlijk ben ik met het voetbalvirus geboren. Al in de wieg zat ik immer met mijn linkerbeen te trappen, dus de goede verstaander wist dat ik voetballer zou worden en linksbenig zou zijn. En ja hoor, de goede verstaander kreeg gelijk, want op mijn achtste meldde ik mij aan bij Vigor Hamme. Vigor is Latijn voor "kracht" en Hamme is een dorpje tussen Gent en Antwerpen, waar ik ben ge boren. Voetbal was in die tijd alles voor mij. Ik speelde altijd en overal. Mijn vader was veehandelaar, we had den volop ruimte op het erf. Daar werd heel veel gespeeld. Mijn broer voetbalde ook. Op mijn zeventiende ging ik naar Lokeren, dat was toen een sterke ploeg, met sterke spelers als Lato, Preben Larsen en Lubanski in de gelederen. De trainer zette mij geheel tegen m'n zin op de linksbackpositie, terwijl ik zelf perse linksbuiten wilde spelen. Toen heb ik besloten om te gaan studeren in plaats van te trachten om een profcontract bij Lokeren af te dwingen. 'Toen ik terugkeerde naar Vigor Hamme werd ik daar niet direct met open armen ontvangen. Ze zagen me toch als de arro gante lui die wel even prof wilde worden maar het niet had gemaakt. Daarna is het snel steil bergafwaarts met me gegaan en ben ik op regionaal niveau terechtgekomen. Ik ben op mijn 27ste gestopt. Als ik iets doe, wil ik het wel op niveau doen. Datzelfde heb ik met drummen. Toen ik besefte dat ik niet de grootste drummer aller tijden kon wor den, ben ik er onmiddellijk mee gestopt.' Moet hieruit geconcludeerd worden dat u ambi tieus bent? 'Jazeker, toch wel. Ik ben tegenwoordig voorzitter/coach van een zaalvoetbal club. Dat idee is op bijna traditionele wijze tot stand gekomen: 's avonds in het café stelde iemand voor om een club februari 2006 49

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 49