Ajax onderuit op de zandbak van het Dinamo Stadion Er zijn van die 'Historische gronden' waarmee het maar niet wil lukken: het Constant Vandenstock Stadion in Brussel, Nou Camp in Barcelona: Ajax ontloopt zowel Anderlecht als Barcelona al meer dan vijftig jaar in de diverse Europa Cuptoernooien. Ook het imposante Luzhniki Stadion in Moskou heeft nog nooit op het bezoeklijstje gestaan. In maart 1998 leek het dan eindelijk te gaan gebeuren, toen Ajax in de kwartfinale van de UEFA Cup Spartak Moskou trof. Maar door de slechte weersomstandigheden werd de wedstrijd in het Dinamo Stadion gespeeld. tekst Marcelle van Hoof fotografie Louis van de Vuurst De basiself van 17 maart 1998. Staand vanaf links: Edwin van der Sar, Mario Melchiot, Ronald de Boer, Michael Laudrup, Sunday Oliseh, Andy van der Meyde. Gehurkt: Danny Blind, Dean Gorré, Shota Arveladze, Frank de Boer, Andrzej Rudy. De loting betekende een pri meur in de Europa Cup historie van Ajax: voor het eerst was Ajax gekoppeld aan een club uit Rusland c.q. de Sovjet-Unie. Dat ging niet al te best. Ajax, in de eredivisie onder de nieuwe trainer Morten Olsen onge naakbaar, ging in de eerste wedstrijd - de 200ste Europa Cupwedstrijd van de club - in de Amsterdam ArenA hard onderuit: 1-3. Statistisch gezien niet ver rassend, want nog nooit was er een Nederlandse club geweest die Spartak Moskou had uitgeschakeld. In de voorbeschouwingen op de return speelden twee historische gebeurtenis sen een prominente rol. Al eerder (in 1969 tegen Benfica) had Ajax een Europa Cupwedstrijd kansloos met 3-1 thuis verloren, om dat in de return en de daaropvolgende beslissingswedstrijd recht te zetten. Dat moest nu toch ook kunnen, meende onder anderen Olsen. En de plek waar dat alles moest gebeu ren, was beladen, want in 1982 kwa men er honderden toeschouwers in het 44 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 44