Het Ajax Museum Museumstukken Maar niet alleen Beenhakker zat met het incident in zijn maag, ook de KNVB en - vooral - de trainersvakbond WON (Vereniging van Nederlandse Oefenmeesters) maakten bezwaar. Mocht iemand die geen trainersdi ploma had wel plaatsnemen in de dug-out? De kwestie zorgde enige tijd voor com motie, maar die hield al snel op toen Cruijff begin januari 1981 vertrok om gastspeler te worden van DS '79. Het was een kortstondig, maar toch bewo gen begin geweest van een trainers- avontuur. Het Cruijff-systeem Toen hij definitief uitgevoetbald was, patkte Cruijff in 1985 zijn trainersloop baan weer op en het was wederom Ajax-voorzitter Ton Harmsen die zijn nek uitstak. Cruijff bedong en kreeg verregaande bevoegdheden. Daarmee werd een begin gemaakt van een spel wijze die - nog altijd - door alle Ajax- elftallen wordt gehanteerd. Het 'Cruijff-systeem', zoals het aanvanke lijk genoemd werd, heet tegenwoordig dan ook het 'Ajax-systeem' en het heeft in elk geval de jeugdopleiding interna tionale faam bezorgd. In het begin werd er wat lacherig over Cruijffs opvattingen als trainer gedaan. Hij bemoeide zich met alles en ieder een, gooide de hele organisatie bij Ajax omver, ja zelfs over de kwaliteit van de ballen in Nederland klaagde hij: 'Het is diep triest maar er is geen enkel bedrijf in Nederland te vinden dat een goede leren bal kan maken.' Cruijff had het in die dagen voortdurend over 'het leerproces' dat zijn nog jonge spelers moesten ondergaan en over 'de details' die beslissend waren voor winst of verlies. Cruijffs systeem leidde ook niet direct tot resultaat. Vooral tegen sterke clubs als PSV, Feyenoord en FC Porto lieten 'de jonkies' Van Basten, Rijkaard, Koeman, Vanenburg, Bosman, De Wit en Van 't Schip steken vallen, maar tegen mindere clubs werd er wel - en veel - gescoord. Zo werden dieptepun ten afgewisseld met hoogtepunten. Na de seizoensopening in het Amsterdam 71 O-toernooi, tegen Atletico Mineiro, schreef Het Parool: 'Onder leiding van een sublieme Koeman werd Atletico Mineiro over de kling gejaagd', maar toen Ajax een maand later van Groningen verloor, schreef dezelfde krant dat 'de ongediplomeerde baas Cruijff' te veel kostbare tijd nodig had om Ajax naar zijn hand te zetten. Dezelfde Koeman werd trouwens 'in het kader van het leerproces' eind okto ber opeens, samen met Silooy en De Wit, teruggezet naar het tweede elftal. In die dagen moest Cruijffs protagonist Harmsen zich bij de KNVB melden om aan de tuchtcommissie uit te leggen 'hoe Cruijff precies werkte'. Omdat hij geen diploma had, was de functie van technisch directeur in het leven geroe pen, en moest Cruijff het daadwerkelijk verzorgen van de training overlaten aan zijn wel-gediplomeerde assistenten Spitz Kohn, Tonny Bruins Slot en Cor van der Hart. Harmsen wist de KNVB weer even te sussen, maar de WON bleef protesteren. De bond stuurde zelfs verklikkers naar de trainingen van Ajax om te zien of Cruijff zich hield aan de afspraken. Cruijff trok zich intussen van dit juri disch getouwtrek weinig aan en bleef geloven in zijn systeem: 'Ik heb een ander uitgangspunt dan de meeste trai ners. Ik sta goed voetbal voor. De rest komt dan vanzelf wel.' Een andere keer was het: 'Zolang ik elke week vooruit gang zie, gaat het goed. Een resultaat is niet alleszeggend.' Dat het resul taat ondergeschikt was gemaakt aan de show legde Ajax inmiddels geen windeieren. Na een half seizoen kwam er tien procent méér publiek naar de Meer. Eind januari 1986 kwam aan alle haar kloverij over Cruijffs trainerschap opeens een einde. Ajax kreeg van de KNVB dispensatie. En een jaar later, op 1 juni 1987, werd Cruijffs trainerschap helemaal officieel. Ajax had zojuist de Europa Cup 2 gewonnen en daar mee was alle kritiek verstomd. Uit han den van de vice-voorzitter van de KNVB André van der Louw kreeg de totaal verbaasde Cruijff opeens een 'uitzonderlijk trainersdiploma'. Ook WON-voorzitter Jaap van der Leek ging opvallend genoeg accoord, zij het onder de voorwaarde dat er na Cruijff nooit meer iemand zonder trainersdi ploma bij een club aan de slag mocht. Helaas vertrok de trainer Cruijff daar na vrij snel naar Barcelona, maar 'het Cruijff-systeem' bestaat nog steeds in Amsterdam. Daar doet een incidentele, afwijkende aanpassing niets aan af. 10 mei 1987: FC Utrecht wint met 2-1 van Ajax. Drie dagen later wint Ajax de Europa Cup 2 en acht de KNVB de tijd rijp om Cruijff een 'uitzonderlijk trainersdiploma' te overhandigen. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelle-tjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+- pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georga niseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartver koop lopen via de supportersba lie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wed strijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wed strijddagen geldt een aangepast programma). februari 2006 43

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 43