Cruijffs trainersloopbaan bij Ajax Het resultaat is niet alleszeggend 'Oog van de meester dwingt Ajax tot winst'. Op 28 januari was is het precies twintig jaar geleden dat de KNVB dispensa tie verleende voor het door Johan Cruijff ongediplomeerd uitoefenen van de functie van technisch directeur. Daarmee kwam een einde aan een kwestie die zich maanden had voortgesleept. tekst Carel Berenschot In het Ajax Museum heeft Johan Cruijff een eigen kabinet gekregen waarin wordt stilgestaan bij zijn grote verdiensten als speler, maar ook bij de periode dat hij trainer was. Al mocht dat toen niet zo genoemd worden. Cruijff nam in 1978 afscheid als voet baller met ere wedstrijden in Barcelona en Amsterdam. Van de beide wedstrij den zijn officiële aandenkens in het museum te zien. Luttele tijd na zijn afscheid moest Cruijff, door geldperike- len gedwongen, terugkomen op zijn beslissing. Hij ging in Amerika spelen, voor de Los Angeles Aztecs en de Washington Diplomats. Tijdens een competitiestop in Amerika mocht hij in de herfst van 1980 van de toenmalige Ajax-voorzitter Ton Harmsen zijn con ditie op peil houden door met Ajax mee te trainen. Zijn aanwezigheid evolueer de al snel naar een rol als 'technisch adviseur' van de toen nog onervaren trainer Leo Beenhakker. Beroemd geworden is de scene waarin Cruijff in een wedstrijd tegen FC Twente van de tribune afdaalde en druk gesticulerend naast Beenhakker en Haarms plaats nam. Beenhakker was er niet blij mee, zeker niet toen een 3-1 achterstand opeens werd omgebogen in een 5-3 overwinning. 'Oog van de meester dwingt Ajax tot winst' schreef een krant. 42 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 42