Bericht uit Zandvoort Ook Cruijff had het koud advocaat Ben ik vrij onverveerd tekst// Maarten Dekker fotografie Louis van de Vuurst Op een warme zomerdag zou de afzichtelijke, witbe- tonnen torenflat daar in de verte, achter het wuivende helm, de illusie kunnen oproepen van een willekeurige badplaats aan een Spaanse costa. Voor voetballers een fijn oord om te vertoeven, nu halverwege januari de batterij moet worden opgeladen voor de tweede seizoenshelft. Op de fiets naar het strak gemaaide trainingsveld, ontspannen peddelend, de zon op de huid, de kicksen bungelend rond de nek. Qatar, Portugal, Zuid-Afrika; Ajax wist de laatste jaren wel waar het goed overwinteren was. En dan is daar nu die ene witte flat, als bedrieglijke achtergrond bij 21 zwoegende voetballers. Een strie mende, koude wind blaast over het veld. De meeste spelers hebben zich stevig ingepakt, een extra jas over het trainingspak, zwarte handschoenen, alleen de mutsen ontbreken. Slechts een enkeling durft zich in korte broek te vertonen, Wesley Sneijder, de nieuwe aanwinst Klaas Jan Huntelaar en de veelbelovende stagiair in het gezelschap, Robbert Schilder. We schrij ven januari 2006 en Ajax prepareert zich voor de wedstrijden die komen gaan, in Zandvoort aan Zee. Een aansprekender locatie vinden zou niet zo moeilijk zijn. Stap naar binnen bij een reisbureau naar keuze en klaar is Kees. Maar Ajax had het dit keer niet voor het uitzoeken, zoals geen van de clubs in het Nederlandse betaalde voetbal. Door de invoering van de play-offs moet de reguliere competitie eerder afgelopen zijn, met als gevolg dat er ook rond Kerstmis en Oud en Nieuw werd gevoetbald. De voorbereidingsperiode beslaat nauwelijks een week, zodat het niet lonend is om heen en weer te vliegen naar een warme bestem ming. En dus heeft Ajax zijn intrek genomen in het luxueuze kasteelhotel Duin Kruidberg in Santpoort en gebruikt het de velden van SV Zandvoort als trainings accommodatie. 'Na acht dagen uit elkaar te zijn geweest, is het goed om de hele groep weer een tijdje bij elkaar te hebben,' verklaart trainer Danny Blind zijn keuze voor het korte trainingskamp in eigen land. Voordat Ajax dinsdag in Zandvoort arriveert voor de tweede training van de dag, is het nog rustig tussen de duintoppen. De meeste belangstellenden zoeken beschutting in het hoger gelegen clubhuis, zeker zolang er op het veld niets te beleven valt. De barvrouw schenkt hete koffie in witte kopjes, fijn houvast voor verkleumde vingers. Ze staat hier al de hele dag, moppert ze zonder te klagen. Ook vanmorgen stond ze hier al, toen Ajax voor het eerst trainde. 'De jongens hebben hard gewerkt vanmorgen,' zegt een van de mannen die net koffie hebben gekregen. De barvrouw reageert verontwaardigd. 'Ik vond het weinig voor stellen. Ik ken hier een jongen bij de club, die rent zo acht keer die duinen op en af, met twee vingers in de neus.' De discussie wordt in de kiem gesmoord als een andere koffieklant zich ermee bemoeit: 'Tsja, voetbal lers hebben het mooiste beroep ter wereld.' Even later denkt hij daar misschien wel anders over, als hij samen met een paar honderd anderen de ijzige wind trotseert. De toeschouwers hebben zich stuk voor stuk gewapend tegen de omstandigheden, met shawls, wanten en capuchons. Een grootvader loopt rond het veld, zijn kleinkind op de arm, turend naar wat Blind zijn spelers probeert bij te brengen. Het kind slaapt, leunend tegen de schouder van zijn opa. 'Misschien moesten we maar eens op huis aan,' zegt hij, zichtbaar opgelucht bij het vooruitzicht van een brandende open haard. Een uurtje en vele handtekeningen, foto's en andere verzoeken later banen de Ajacieden zich een weg richting parkeerterrein. Het is maar een klein stukje van de kleedkamer naar de bus, maar toch: de rillingen lopen over je rug als je Juanfran en John Heitinga op badslippers ziet lopen. Jongens, dit is Zandvoort in januari. Geen Albufeira, geen Kaapstad, geen Qatar, Zandvoort! Binnen pruttelt nog steeds de koffie. Achter de bar hangen zwartwitfoto's met hoogtepunten uit de historie van SV Zandvoort en zijn twee voorlopers, Zandvoort '75 en Zandvoort Meeuwen. De blik dwaalt als vanzelf naar een grote lijst, met rood-witte vaantjes, vier foto's en een gesigneerde ansichtkaart. Het is Ajax in 1970. Onder coach Rinus Michels kwamen de Amsterdammers ook toen naar deze contreien. Op 4 januari speelden ze een oefenwedstrijd tegen de plaatselijke voetbalclub: Piet Keizer, Sjaak Swart, Gerrie Mühren, Velibor Vasovic, Barry Hulshoff, Henk Groot, Wim Suurbier, Ruud Krol, Heinz Stuy, Bobby Haarms. En ja, ook de meester zelf was erbij, aan de vooravond van zijn grote successen. Hij prijkt op de foto's, in schel winterlicht, spelend in een shirt met lange mouwen. Het is aan zijn gelaatsuitdrukking te zien: ook Johan Cruijff had het koud in Zandvoort. Met de Noord-Hollandse duinen als decor bereidt Ajax zich in Zandvoort voor op de tweede helft van het seizoen. reercl^^ Gothenburg, 18 juni 1992 Rob Witschge maakt tegen Duitsland op het EK zijn eerste doelpunt voor Oranje tekst Chris Willemsen een vrije trap net buiten de zestien alle vedettes krijten hun sloffen en rijkaard koeman of van basten laat hem zo in het netje ploffen maar nee het is die andere ajacied die als geen ander een bal kan strelen ook al jaren weg is nu en zelfs elke week bij de vijand schijnt te spelen na een nog niet erkende parabool die een vore slaat in het zweedse gras zit buitenkantje links over de grond al na een kwartier de zege in de tas langs de lijn staat assistent bondscoach advocaat van oor tot oor te stralen omdat hij het was die meneer michels adviseerde hem bij de selectie te halen die heeft dus wel degelijk invloed denkt de schutter als een kind zo blij als ik later groot ben is zo'n baantje misschien ook wel wat voor mij februari 2006 41

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 41