De natuurlijke gave van Guus van Ham De betaald voetballoopbaan van Guus van Ham duurde niet langer dan zes jaar. Gelukkig voor de vedetten van de tegenpartij, want Van Ham had de natuurlijke gave om een bal af te pakken. De kleine Ajacied was bovendien een van de beste koppers van het elftal. De rechtshalf speelde Bob Haarms uit het eerste van Ajax, maar dat verhinderde niet dat de twee een vriendschap voor het leven opbouwden. Van Ham, inmiddels zeventig jaar, kijkt met voldoening (en een ijzerscherp geheugen) terug op zijn sportieve en maatschappelijke loopbaan. tekst Marcelle van Hoof Op een foto in het meege brachte boek 100 Jaar Ajax staat Van Ham op een vlieg tuigtrap. Ajax is in februari 1958 op weg naar zijn tweede Europese uitwedstrijd, tegen Vasas Boedapest. Ik vraag hem of Van Ham bang was om te vliegen. Van Ham: 'Welnee, integendeel. Ik wil de graag piloot worden. Ik had mijn diploma hbs-B gehaald, had examen bij de KLM gedaan en was geslaagd, maar juist op dat moment kwam ik in het eerste van Zeeburgia. En piloot worden en voetballer zijn, dat gaat niet samen. Zeeburgia was een vooraanstaande amateurvereniging. Ik was een verwoed en fanatiek voetballer, speelde onder andere ook in het Nederlands amateu relftal. Dat wilde ik niet opgeven, ondanks de wens van mijn ouders dat ik een studie zou gaan volgen. Maar ze drongen ook weer niet echt aan, en ik heb het niet gedaan. 'Aangezien ik in het Nederlands ama teurelftal speelde, waren wel wat betaald voetbalclubs geïnteresseerd in me, onder meer Vitesse en Sparta. Als jongetje van zeventien jaar had ik geen zaakwaarnemer, maar ik was niet op mijn mondje gevallen. Ik had in mijn hoofd dat ik een scooter wilde hebben, mijn ouders hadden daar het geld niet voor. Ik zei dus tegen alle clubs: als ik mijn handtekening zet, wil ik 2000 gulden voor een scooter hebben. Dat was onbespreekbaar. Dat vond ik niet heel erg, want ik had eigenlijk maar één doel: ik wilde naar Ajax. Maar die kwamen maar niet. Mijn trainer bij Zeeburgia, Wim Dickhoff, met wie ik goed bevriend was en met wie ik meer over dit soort zaken praatte dan met mijn ouders, hield me steeds voor nog even te wach ten, hij had contacten binnen Ajax. En ja hoor, uiteindelijk wilde ook Ajax met me praten. Ik ging praten met Gerrit Keizer, Roef Vunderink en Ger Beumer. Nou, hetzelfde verhaal: ik wilde ook geld voor een scooter hebben. Ze keken elkaar aan en zeiden meteen dat het goed was. Niemand heeft dat ooit geweten binnen Ajax. Als amateur mocht je geen geld aannemen. Ik wist precies welke scooter ik wilde hebben: een NSU, vijf sterrenmodel. Ik ging ermee naar Ajax en ook op vakantie, met bagage en mijn vrouw achterop. 'Ajax was net kampioen geworden toen ik er in 1957 kwam spelen. De Oos tenrijker Karl Humenberger was trai ner. Die woonde met zijn vrouw in een In zijn eerste seizoen bij Ajax maakte Guus van Ham het debuut van de club in de Europa Cup mee. De eerste wedstrijd, op 20 novem ber 1957 tegen Wismut in het Oost-Duitse stadje Aue, won Ajax met 3-1Vanaf links: Piet Ouderland, Piet van der Kuil, Sjaak Swart, Guus van Ham, Wim Anderiesen, Willy Schmidt, Wim Feldmann en Ger van Mourik. Niet op de foto: Eddy Pieters Graafland, Loek den Edel en Wim Bleyenberg. 30 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 30