'Ik wist dat ik moest gaan spelen in een 4-3-3-systeem en dat dat moeilijk zou worden. Maar een goede speler kan ook goed spelen in een ander systeem' Volgens Rosenberg hebben de nietsont ziende commentaren die op tv te horen en in de kranten te lezen waren hem ook werkelijk niet bereikt. Niet alleen door dat zaakwaarnemer Dahlin en zijn ouders hem spaarden door de kritieken niet door te geven, maar door de hou ding van de Zweedse pers. Rosenberg: 'De Zweedse kranten zijn goed voor me geweest. Ik kan niet anders zeggen. Ze hebben me niet aangevallen op mijn prestaties, of op mijn moeilijke start. Ze hebben niet klakkeloos overge nomen wat er kennelijk in de Neder landse kranten over me is gezegd. Ze vergelijken me daar altijd graag met Zlatan. En hij had het ook niet gemakke lijk in zijn eerste jaar.' Heb je veel aan Ziatans informatie over Ajax gehad? Rosenberg: 'De kranten vinden het een leuk verhaal om te schrijven. En het is ook niet onjuist. Natuurlijk heb ik met Zlatan gesproken, maar dat had hele maal niet zoveel om het lijf. Er wordt iets heel groots van gemaakt, maar dat klopt niet erg met de werkelijkheid. Ik heb het met hem over Ajax gehad. Hij zei wat iedereen zei die Ajax kende. Een grote club, en een goede stap in je carrière. Dat ik er zou kunnen doorgroeien naar een hoger niveau en dat het in het begin moeilijk zou zijn om succesvol te zijn. Dat was het. Grote adviezen zaten er verder niet bij. In de pers wordt het over dreven.' Dat Ibrahimovic het in het begin moeilijk had, is een eufemisme. Niemand die toen met droge ogen durfde beweren dat hij de ster van Juventus zou worden. Om maar aan te geven dat het Amsterdamse of Nederlandse oordeel niet per definitie veel met de werkelijkheid heeft uit te staan. Een stroeve start als Ajax-spits zegt niet alles. 'Mijn eerste gevoel was goed,' herinnert Rosenberg zich. 'Ik was blij dat ik er was. Ajax is een grote club. Veel goede spelers zijn hier begonnen voordat ze bij de nog grotere Europese topclubs terechtkwamen. Ook Zweedse voorgan gers hebben met succes Ajax aangedaan. Ik wist dat ik moest gaan spelen in een 4-3-3-systeem en dat dat moeilijk zou worden. Maar een goede speler kan ook goed spelen in een ander systeem. Ik maakte me er dan ook geen zorgen over. We gingen op trainingskamp en trainden Ajacied. Volgens de zaakwaarnemer is het contact inmiddels nog maar een keer of twee per week. In het begin was de begeleiding wat intensiever. Rosenberg: 'Ik belde iedere dag met Martin Dahlin. Hij bleef maar herhalen dat het allemaal goed zou komen. Ik moest me geen zorgen maken. Gewoon hard trainen, hard werken en geduld hebben. En als ik echt dramatisch slecht had gespeeld, zei hij nog dat ik het goed had gedaan. Dat heb je op dat moment nodig.' De aanpassingen moesten vooral in spor tief opzicht worden gemaakt. In sociaal opzicht waren er volgens Rosenberg hoe genaamd geen problemen. 'Ik had geen moeite om me aan te passen,' zegt Rosenberg. 'Nederland verschilt niet zo heel erg van Zweden. En ik had al eens buiten Malmö gespeeld. Dat was bij Halmstad BK, waar ik door Malmö aan was uitgeleend. Nu was er een transfer naar het buitenland. Een nieuw land, een nieuw huis, nieuwe vrienden. Maar gelukkig was mijn vriendin meegeko men. Zij ving me iedere dag op. Heel positief, ongeacht hoe ik gespeeld had. Bij haar kon ik wegkomen van het voetbal. Dat moet ook, anders gaan de slechte gedachten cirkelen tot je er niet meer uitkomt.' 22 A|ax Magazine hard. We speelden oefenwedstrijden tegen clubs waarvan we gemakkelijk konden winnen. Ik merkte hoe het was om 4-3-3 te spelen en hoe moeilijk dat was tegen ploegen die zich alleen maar concentreerden op de verdediging. Dan krijg je als centrumspits heel weinig ruimte. Terwijl ik juist beter speel als er wat ruimte is. Ik had wel het voordeel dat ik in Zweden net het seizoen had afgerond. Ik was fitter dan de rest van de selectie. Natuurlijk was het een niveau hoger. Daaraan moest ik wennen, maar dat was uiteindelijk ook waarvoor ik was gekomen. Ik wilde juist een niveau hoger spelen. Iedereen was zo goed hier.' De twaalfde man Nadat het begin hier en daar als enigs zins teleurstellend was ervaren, en na de constatering dat het vooral aan het afma ken ontbrak, leek Blind zijn aankoop te willen sparen door hem in de thuiswed strijden buiten de basis te houden. Om hem niet te laten vermoorden door de onbarmhartige steun van het publiek; die twaalfde man die als een soort Idols-jury iedere aankomende ster het liefste net boven de enkels afzaagt. Maar volgens Rosenberg had die keuze van Blind voor al te maken met de manier van spelen van de bezoekers. Rosenberg: 'In de ArenA spelen de teams vooral rond de eigen zestien. Dan is het voor mij moeilijker omdat er dan bijna geen ruimte is. In de laatste weken voor de jaarwisseling ging het beter. Ook al voordat we 4-4-2 speelden. Tegen RKC was ook nauwelijks ruimte, maar toch speelde ik goed en scoorde ik ook. Ik geloof niet dat de trainer me ernaast hield vanwege het Ajax-publiek. Daarvoor hoefde ik in ieder geval niet in bescherming te worden genomen. Natuurlijk voelde ik wel de negatieve stemming op de tribunes, maar eigenlijk vond ik het nog wel meevallen. Ik had niet het idee dat de onvrede zich alleen op mij richtte. We presteerden als team gewoon onder de maat. Als ik miste, hoorde ik ze heus wel fluiten. En toen we 0-0 speelden tegen Heracles deden we als elftal ook niet echt aan klantenbinding. Dat is niet waaraan je je moet storen. Je moet je storen aan je eigen falen; als indi viduele speler en als team. Als ik op de tribune zou zitten, zou ik ook fluiten. 'De druk nam toe. Als je een keer niet scoort, ontstaat er al druk. Als je nog een

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 22