Een roep die geldt UEFA-plaquette voor Ajacieden De aftrap Over de doelstellingen voor de toekomst was Jaakke duidelijk: 'Al onze inspanningen zullen erop gericht zijn om Ajax aan de top van het inter nationale voetbal terug te brengen. Wij zijn ervan overtuigd dat wij de mogelijkheden hebben dit doel te bereiken.' Daarvoor is het volgens de voor zitter echter noodzakelijk een aantal waarden te formuleren die leidend moeten zijn voor denken en doen van alle betrokkenen, te weten: 'Wij voetbal len voor onze fans over de hele wereld; wij willen winnen met aanvallend, creatief en dominant voet bal; de basis daarvoor is onze jeugdopleiding; wij moeten continuïteit garanderen door gezonde bedrijfsvoering.' De komende maanden zullen deze waarden verder worden uitgewerkt en ingevuld. Jaakke noemde drie onderwerpen die daarbij op korte termijn de aandacht van bestuur en directie hebben: de voetbaltechnische kant, het geld en de clubcultuur. 'Alles wat wij in deze club doen staat in het teken van de resultaten van het eerste elftal. Wij streven naar een evenwichtige selectie waarin teamspirit, creativiteit, routine, leiderschap en vooral de wil om te winnen moeten resulteren in structurele successen.' Het zijn echter niet uitslui tend de spelers die het moeten doen; de club moet ook wat voor de spelers doen: 'Als wij van onze spelers betrokkenheid verlangen, moeten wij die betrokkenheid uitstralen en in de praktijk beleven. Als wij spelers nadragen dat zij nooit op de Toekomst komen, dan moeten wij ervoor zorgen dat er zo'n cultuur is dat zij dat uit zichzelf doen omdat zij het leuk vinden en zich betrokken voe len. Dat geldt niet alleen voor de Toekomst maar ook bijvoorbeeld naar onze supporters en spon sors. De verbondenheid met Ajax moet meer zijn dan alleen een contract.' Het hedendaagse internationale topvoetbal wordt gedomineerd door geld. Ajax staat voor de noodzaak zijn inkomsten te vergroten. Er zal goed worden gekeken naar de mogelijkheden op dit gebied. De nieuwe driehoofdige directie, onder leiding van Maarten Fontein, komt in mei met een uitgewerkt plan. Clubcultuur Als derde aandachtsgebied voor de komende tijd noemde Jaakke het belang van het behoud en de versteviging van de clubcultuur. 'Willen wij de clubcultuur behouden dan is het zaak ook tijdig te vernieuwen. Daarom heeft het bestuur gewerkt aan een ledenbeleid met als doel het ledenbestand een betere afspiegeling te laten zijn van de bij Ajax betrokken groepen. Concreet betekent dit onder andere dat binnenkort voor het eerst in de geschie denis van onze club enkele supporters uitgenodigd zullen worden lid te worden van Ajax. Vernieuwing en activering van het ledenbestand is ook nodig om in de toekomst niet alleen coaches en begeleiders maar bijvoorbeeld ook bestuurders en managers uit eigen geledingen te kunnen rekruteren.' Volgens de voorzitter klopt het beeld dat van Ajax bestaat in de buitenwereld, vaak niet. 'Het is een misvatting dat Ajax geen warme club is. De erva ring van velen binnen de club is het tegenover gestelde. Maar zo komen we niet over en dit bestuur ziet het als een duidelijke taak om daarin verbetering aan te brengen.' Wil Ajax zijn doelstellingen waar kunnen maken, dan dienen clubgevoel en professionalisme hand in hand te gaan: 'Duidelijk is dat onze ambities hoog liggen. Het pad dat daarnaar leidt zal kronkelig en doornig zijn. Duidelijk moet ook zijn dat dit doel alleen bereikt kan worden als de organisatie van hoog tot laag en van laag tot hoog dit steunt en zich ervan bewust is dat er op sommige punten op een professionelere manier moet worden gedacht en gehandeld. Het kan beter en het moet beter.' De nieuwjaarsreceptie van Ajax werd in stijl afge sloten met een eerbetoon aan de Europese geschie denis van de club. De aanwezige Ajacieden Piet Keizer, Sjaak Swart, Klaas Nuninga, Gerrie Mühren, Ruud Krol, Danny Blind, John van 't Schip, Rob Witschge, Michel Kreek en John Bosman kregen uit handen van voorzitter John Jaakke een UEFA-plaquette overhandigd. Ajax kreeg de plaquette van de UEFA voor de gro te verdiensten van de club op Europees niveau. Tijdens de laatste Champions Leagueloting op vrij dag 16 december 2005 overhandigde UEFA-presi- dent Lennart Johansson de plaquette aan Ajax- directeur Maarten Fontein. In het totaalklassement van de afgelopen vijftig jaar staat Ajax samen met Bayern München op een gedeelde vierde plaats. AC Milan, Real Madrid en Liverpool gaan de Amsterdammers - en de Duitsers - voor. Altijd opgetogen over wéér een trofee, hoe lang de erelijsten ook al zijn. Vanaf links: Sjaak Swart, Ruud Krol, Klaas Nuninga, Ton Pronk, Danny Blind en Piet Keizer. Shota Arveladze 'Als spits van Ajax wordt er extra veel van je gevraagd. Je speelt in een apart systeem, een ander type voetbal en je wordt altijd vergeleken met de grote spitsen uit het verleden. Het ver wachtingspatroon is enorm hoog. Het publiek is enorm kritisch, omdat het verwend is geraakt door de successen uit het verleden. Nou, ga er dan maar aanstaan als jong broekie uit Zweden.' Sportweek, 03-01-2006 Zlatan Ibrahimovic 'Sinds Ajax weet ik wat het is om onder druk te staan, daar ben ik klaargestoomd voor de top. Maar ik zal niemand aanraden om te lang bij Ajax te blijven. Dan raak je vergroeid met het specifieke systeem en dat kan je lelijk opbreken bij een ande re club.' Sportweek, 25-10-2005 Mido 'Zlatan is een goede jongen, maar soms wapperen zijn gedachten alle kanten op. Ajax hanteert welis waar een eigen systeem, maar een intelligente voetballer komt in elk systeem tot zijn recht.' Sportweek, 13-12-2005 Zlatan Ibrahimovic 'De jaren bij Ajax zijn heel belangrijk voor mijn ont wikkeling geweest. Dankzij wat ik in Amsterdam heb geleerd ben ik de speler die ik nu ben.' DeAjacied, november 2005 Shota Arveladze 'Ajax heeft me groot gemaakt, mijn naam op de kaart gezet. Ajax is een club waarvan ik m'n hele leven zal houden, waar ik m'n hele leven supporter van zal zijn.' Sportweek, 03-01-2006 Mido 'Ik wilde vorig seizoen niet voor niets terug naar Ajax, ik houd van die club. Ik houd van Amsterdam. Nee als ik ooit terug kan naar Ajax, zal ik daar altijd serieus over nadenken, zolang ik voetbal. Vier jaar geleden was ik niet klaar voor Ajax, nu wel. Ik heb mijn werk daar nooit afgemaakt en ik ben op een vervelende manier weggegaan. Dat is de grootste teleurstelling tot nu toe in mijn carrière. Ooit kom ik terug.' Sportweek, 13-12-2005 Shota Arveladze 'Boos ben ik niet geworden, maar ik was wel een tikkeltje teleurgesteld. Ik wilde graag terug naar Ajax, heel graag zelfs, maar nu ben ik blij dat ik de juiste keuze heb gemaakt.' Sportweek, 03-01 -2006 Zlatan Ibrahimovic 'Misschien kom ik wel terug als trainer!' DeAjacied, november2005 februari 2006 11

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 11