Meneer van Dale taalt naar voetbal Men no Pot Vak 127 Pimento 521ISBN 90-499-7004-4 249 pagina's, 16,90 'Voetbal gaat niet om winnen. Niet om glorie, niet om prijzen en eigenlijk niet eens om voetbal. Het gaat erom datje er staat.' worden beschouwd. 'Ajax had Zlatan verpatst. Dat kon niet missen. Vlak voor het verstrijken van de deadline was hij verkocht, voor een idioot lage prijs, terwijl hij nog een contract voor twee seizoe nen had. Aan Juventus, nota bene een tegenstander in de Champions League. Hij zou zijn eerste wed strijd voor zijn nieuwe club waarschijnlijk tégen Ajax spelen. Waarom zitten er bij Ajax altijd weer van die ranzige geldhoeren in het bestuur? Als het er echt op aankomt, word je door je eigen club knalhard in de steek gelaten. Ajax kan later dit jaar goede jaarcijfers presenteren. Ze drinken er waar schijnlijk een glaasje sjampoepel op. Als puntje bij paaltje komt, hebben ze schijt aan ons.' Maar na deze eerste eruptie volgt al snel het besef dat hij, samen met zijn vrienden, toch wel naar het stadion zal blijven gaan. Hun protest beperkt zich tot deelname aan het fluitconcert na afloop van de in blessuretijd gewonnen thuiswedstrijd tegen Den Bosch in februari 2005. 'Dit is een groots state ment: winst, maar toch muiterij. Soms is het nood zakelijk dat de mensen die het meest van de club houden een streep trekken. En die mensen zijn wij. Elke bestuurder die dat vergeet, maakt een kapitale denkfout.' Ware woorden, maar zonder effect. Ze maken Daan een sympathieke jongen met hart voor de club. Hij biedt een mooie inkijk in zowel de bravoure als de machteloosheid van de supporters. Maar als mens laat Daan zich niet kennen: over de innerlijke roerselen van Daan zijn we na een heel voetbalseizoen niets wezenlijks te weten gekomen. Fopduik, panna, pocketspitsen futsal zijn enkele van de ruim 9000 nieuwe woorden die opgenomen zijn in de eind oktober gepre senteerde 14de editie van het Groot Woordenboek van de Nederlandse Taal. Drie dikke delen, bij elkaar 4644 bladzijden, plus de complete inhoud, mét extra's, op cd-rom. Van de 268.826 trefwoorden (cd-rom) hebben ettelijke duizenden te maken met sport in het algemeen en een paar honderd met voetbal. In vijftien voorbeeldzinnetjes bij de trefwoorden wordt de voetbalclub Ajax opge voerd, maar Ajax-fans zijn de Van Dale-makers bepaald niet. Volgens de hoofdredacteur van de 'Dikke van Dale', Ton den Boon, moet een goed woorden boek objectieve en adequate omschrijvingen geven van de woorden in onze algemene taal: 'Als je de taal als een reflectie beschouwt van de werkelijkheid waarin we leven, dan is het woor denboek waarin die taal is vastgelegd een soort codetabel van onze cultuur. Ik durf zelfs wel te zeggen: een Steen van Rosetta (die de sleutel tot de ontcijfering van de hiërogliefen bevatte, JL/MS) voor toekomstige generaties.' Sportieve terugblikkers in de 25ste eeuw die de 'Van Dale cd-rom' doorvorsen, zullen verbaasd zijn over de hoeveelheid sportgerelateerde woor den die alleen al tevoorschijn komen als gerichte zoekopdrachten worden ingevoerd als voetbal (250 treffers), biljartspel en biljarten (129 21 150), wielrennen, wielersport en wielertaal (75 31 26 132), sportvisserij (110), gymnastiek (103) en tennis (98). Op basis van de 'Van Dale- codetabel' zal - terecht - worden vastgesteld dat voetbal in Nederland volkssport nummer één was. Maar toch op zijn minst verrassend is dat ge concludeerd zou kunnen worden dat biljarten aan het begin van de 21ste eeuw populairder was dan wielrennen en dat de sportvisserij kennelijk meer zendtijd bij Studio Sport kreeg dan tennis. Waarschijnlijker is echter dat men er bij het pre cieze doorvlooien van de treffers bij biljarten en vissen achter zal komen dat voor de 'niet-connais- seurs' de ontoegankelijkheid van het jargon bij deze 'sporten' hoog is en er dus gewoon veel meer valt uit te leggen. januari 2006 81

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 81