Nieuw Galgenwaard opnieuw onneembaar bastion Riante zege op RKC komt op juiste moment Ajax compleet FC Utrecht - Ajax Danny Blind: 'Ajax speelde het eerste uur initiatiefloos' Ajax - RKC Waalwijk Wesley Sneijder: 'We hebben op geen enkel vlak gefaald' fotografie Louis van de Vuurst Amsterdam tegen Utrecht, de trotse hoofd stedelingen tegen de niet minder trotse Domstedelingen. Dat betekent al jaren riva liteit op het scherp van de snede. Meestal won de thuisploeg, maar vorig seizoen was Ajax eindelijk weer eens te sterk. De vraag voorafgaande aan deze editie was of Ajax de goede reeks van de afgelopen week kon voortzetten. Overwinningen op FC Twente en Sparta Praag gaven de spelers en de fans de hoop dat de weg naar boven was Eredivisie Zondag 27 november 2005 - Nieuw Galgenwaard, Utrecht - 22.137 Scheidsrechter: Johan Verbist (België) FC Utrecht - Ajax 1-0 (0-0) Scoreverloop: 59. Dwight Tiendalli 1 -0 FC Utrecht Joost Terol (76.Franck Grandel), Tim Cornelisse, David di Tommaso, Jean Paul de Jong (86. Leen van Steensel), Darl Douglas, Dwight Tiendalli, Mare Antoine Fortuné, Edson Braafheid, Rick Kruys (83. Hans Somers), Sander Keller, Nassir Maachi Coach: Foeke Booy Niet ingezet: Etienne Shew-Atjon, Joost Broerse, Stefaan Tanghe, Guiseppe Rossini Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, Zdenek Grygera, Thomas Vermaelen (71 .Hedwiges Madura), Urby Emanuelson; Nigel de Jong, Tomas Galasek Wesley Sneijder; Edgar Manucharyan (19. Maura Rosales), Markus Rosenberg, Ryan Babel (83.YannisAnastasiou) Coach: Danny Blind Niet ingezet: John Heitinga, Hans Vonk, Olaf Lindenbergh, Nourdin Boukhari ingeslagen. Maar na anderhalf uur voetbal len bleek dat niet het geval. FC Utrecht drukte Ajax onverbiddelijk met de neus op de feiten. Aan één doelpunt, gescoord door oud-Ajacied Dwight Tiendalli, had ook FC Utrecht genoeg om de drie punten in eigen huis te houden. Ajax kwam in de bles suretijd weliswaar naast FC Utrecht, maar de Belgische scheidsrechter Verbist keurde de goal van invaller Yannis Anastasiou, ten onrechte, af. 'Net als eerder tegen AZ, Heerenveen en PSV zaten we wat betreft de arbitrage opnieuw aan de verkeerde kant,' blikte coach Danny Blind teleurgesteld terug. 'We hebben dit seizoen zes a zeven punten ver speeld door ons eigen onvermogen. En op basis van, op zijn minst, discutabele beslis singen van de mannen in het zwart is Ajax een punt of zes misgelopen,' becijferde Blind. Toch richtte de Ajax-coach zich, na deze kanttekening, vooral op de minpunten van zijn eigen ploeg. Tot frustratie van de coach gingen de Ajacieden pas écht voet ballen bij een achterstand. Na een uiterst matig eerste uur kwam Ajax iets beter in de wedstrijd, maar toen stond het door een doelpunt van Tiendalli al 1 -0. 'Ajax speelde het eerste uur initiatiefloos,' vond Blind. 'Onze eerste helft was zelfs apathisch. We moeten durven voetballen. Dat kan als je je vasthoudt aan de goede resultaten. Utrecht durfde het initiatief wél te nemen.' De trainer moest zijn eigen strijdplan al snel wijzigen, toen Edgar Manucharyan na nau welijks twintig minuten uitviel met een spierscheuring. Later in de wedstrijd viel ook de Utrechtse doelman Joost Terol, met een hoofdwond, uit. De trieste aftocht van zowel de Ajacied als de Utrechter tekende het bij vlagen rommelige duel. De thuisploeg profiteerde vooral slim van het Amsterdamse gebrek aan initiatief. De grootste kansen waren dan ook voor de Wesley Sneijder komt in zijn woonplaats niet tot scoren. ploeg van trainer Foeke Booy. Zo zag Di Tommaso zijn inzet in het zijnet verdwij nen en werkte ex-Ajacied Darl Douglas de bal over een leeg Ajax-doel heen. De Amsterdammers stelden daar weinig tegenover. Doelpogingen van Wesley Sneijder, van dichtbij op de doelman, en invaller Hedwiges Maduro liepen op niets uit. Spits Markus Rosenberg was ook al weinig gelukkig in zijn acties. De Zweed zag een goede inzet nét voorlangs hobbelen. Ajax hield zodoende een fikse kater over aan de waterkoude voetbalmiddag in de Utrechtse Galgenwaard. Minstens zo pijnlijk is dat de Amsterdammers na deze, voor een deel verregende speelronde, naar de negende plaats zijn afgedaald. de knie te leggen. Wesley Sneijder (schot gekraakt) en Markus Rosenberg (schot gered door Van Dijk) misten voor de pau ze de riantste kansen. De Amster dammers kregen twee minuten voor tijd de rekening gepresenteerd. Tegen alle verhoudingen in bracht Rick Hoogendorp de gasten aan de leiding. Zdenek Grygera moest toezien hoe de Waalwijkse spits zich via enig duw- en trekwerk vrij baan verschafte richting Stekelenburg en uiterst koel de ope ningstreffer maakte. Maar Ajax liet zich niet uit het veld slaan en sloeg via twee beslissende momenten hard toe. Op slag van rust kopte Hedwiges Maduro een vrije trap van Wesley Sneijder krachtig in. Net na rust profiteerde Sneijder zelf van prima voorbereidend werk van, ditmaal, Rosenberg. De vlijtige midden- blik op het duel. 'Vooral de eerste helft hebben we bijna niks weggegeven. Onze goals vlak voor en na rust waren bepalend. Nu werd wel initiatief en lef getoond. We durfden fouten te maken.' Die fouten maakten Markus Rosenberg, die tot Ajacied van de Wedstrijd werd uitgeroepen, tegen RKC zelden. Zes HHHi Steven Pienaar mocht na een schorsing weer spe len in de Eredivisie. De ontmoeting tussen Ajax en RKC Waalwijk was die van de verrassende middenmoter Ajax, negende, tegen sub topper RKC, vierde. Vooraf dus een uiterst lastige opponent en dat bleek ook wel in de eerste helft. Want na de indrukwekkende minuut stilte voor de plotseling overleden Utrecht-speler David Di Tommaso, slaagde een sterker en beter spelend Ajax er niet in RKC over Eredivisie Zondag 4 december 2005 - Amsterdam ArenA - 46.093 Scheidsrechter: Ruud Bossen Ajax - RKC Waalwijk 4-1 (1-1) Scoreverloop: 43. Rick Hoogendorp 0-145+1Hedwiges Maduro 1 -148. Wesley Sneijder 2-184. Markus Rosenberg 3-1 86. Ryan Babel 4-1 Ajax: Maarten Stekelenburg; John Heitinga, Zdenek Grygera, Hedwiges Maduro, Juanfran; Nigel de Jong, Tomas Galasek Wesley Sneijder (81Thomas Vermaelen); Steven Pienaar, Markus Rosenberg, Nourdin Boukhari (74. Ryan Babel) Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, Hatem Trabelsi, Maura Rosales, Yannis Anastasiou, Olaf Lindenbergh RKC Waalwijk: Rob van Dijk; Patrick van Diemen, Stephan Keiler (67. Robert Fuchs), Virgilio Teixeira, Ramon van Haaren; Rogier Molhoek (72. Martijn Barto), Gianni Zuiverloon, Maarten Martens; Benjamin de Ceulaer, Rick Hoogendorp, Dominique van Dijk Coach: Adrie Koster Niet ingezet: Jurgen Weevers, Anthony Fabri, Didi Longuet, Lion Axwijk velder prikte de bal effectief onder Van Dijk door, 2-1. Maarten Stekelenburg zorgde er met een uitstekende reactie op een inzet van Hoogendorp voor, dat Ajax de voorsprong behield. Daarna speelde Ajax scherp en geconcentreerd. John Heitinga en Juanfran deden het als stand-ins voor Hatem Trabelsi (gepas seerd) en Urby Emanuelson (herstellend van griep) prima en in aanvallend opzicht durfden de Ajacieden te voet ballen. 'Op enkele minuten na hebben we de hele wedstrijd in onze greep gehad,' sprak Danny Blind in zijn terug minuten voor tijd kreeg hij een beloning voor zijn goede wedstrijd, toen hij zag dat zijn schot stijf in de kruising boven RKC-goalie Rob van Dijk verdween. Daarmee besliste de Zweed het duel fei telijk, 3-1. Twee minuten later deed invaller Ryan Babel nog een duit in het zakje door de eindstand op onnavolgba re wijze te bepalen op 4-1. Het was pas de eerste treffer van Babel dit seizoen, maar wat voor een. De linksbuiten rond de een koninklijke solo langs meerdere RKC-spelers af met een doeltreffende schuiver bijna vanaf de achterlijn. ri 2006 77

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 77