Na drie jaar wint Ajax weer Europees uitduel Mat Ajax geklopt door NEC Ajax compleet FC Thun - Ajax Danny Blind: 'We hebben heel matig gespeeld' NEC - Ajax Wesley Sneijder: 'Ik ben hier wel kapot van' fotografie Louis van de Vuurst Tevreden was eigenlijk niemand na de uit wedstrijd tegen FC Thun, maar Ajax won wel. Na anderhalf uur matig voetbal, grepen de Amsterdammers in de blessuretijd de zege tegen de enthousiaste Zwitsers. Nigel de Jong en Nourdin Boukhari bogen na twee fraaie aanvallen de 2-2 om in een 2-4 zege. De laatste keer dat Ajax een uitwed strijd won, was op 30 oktober 2002 toen Olympique Lyonnais naar een 0-2 neder laag werd gespeeld. De spelers feestten na afloop van opluch ting, de trainer hield een flinke slag om de arm. 'Ik heb er weieens minder treurig bij gezeten, ook na wedstrijden die we verlo- ren. Maar toen was het spel wel hoopge vend. Nu miste ik dat houvast. We hebben heel matig gespeeld.' Blind wilde weinig wisselen in zijn team om zo zijn spelers wel enig houvast te bieden. Toch was hij gedwongen wijzigingen door te voeren omdat Hatem Trabelsi in vergelij king met het duel tegen Heerenveen wegens een hamstringblessure niet beschikbaar was en Wesley Sneijder weer wel. Het kostte Mauro Rosales zijn stek en bood John Heitinga de kans zijn vertrouwen op te vijzelen. Maar de verdediging en het middenveld lie ten regelmatig grote gaten vallen, waar Mauro Lustrinelli eenvoudig in kon lopen. De enorme kansen die deThun-spits kreeg, waren echter niet aan hem besteed. Dat bood Yannis Anastasiou in de 27ste minuut de gelegenheid de score te openen. De Griekse spits kopte de bal uit een prachtige voorzet van de sterk spelende Urby Emanuelson hard in, de keeper pareerde maar Sneijder was ter plaatse om met een schuiver 1-0 te maken. Die voor sprong tilde Ajax met meer geluk dan wijs heid over de rust heen, maar in de 56ste minuut was hij toch van het bord. Mauro Lustrinelli faalde dit keer niet toen hij de bal aangespeeld kreeg en klopte Maarten Stekelenburg, 1-1. Ook toen Anastasiou Ajax weer op voorsprong gezet had, maakte Thun via Adriano gelijk. Het had zomaar ook nog 3-2 kunnen worden, maar omdat Lustrinelli volkomen vrij voor doel naast kopte, dacht iedereen dat Ajax met het gelijkspel zou moeten leven. Maar nadat Sneijder - die zonder dat de scheidsrechter reageerde een zeer geplaatste elleboog van Hodzic in het gezicht kreeg - was gewisseld voor Nourdin Boukhari, sloeg Ajax toe. Nigel de Jong rondde een snelle aanval met links Yannis Anastasiou brengt Ajax voor de tweede keer op voorsprong. af en Boukhari zorgde na een fraai hakje van Steven Pienaar voor de bevrijding, 2-4. Met zeven punten uit vier duels is de situa tie van Ajax in groep B van de Champions League op zijn minst rooskleurig te noe men. Een gelijkspel in de thuiswedstrijd tegen Sparta Praag zal wellicht al voldoen om de achtste finales van het prestigieuze toernooi te bereiken. UEFA Champions League Woensdag 2 november 2005 - Stade de Suisse, Bem - 30.000 Scheidsrechter Vladimir Hrinak (Slowakije) FC Thun-Ajax 2-4 (0-1) Scoreverloop: 27. Wesley Sneijder 0-156. Mauro Lustrinelli 1 -1 63. Yannis Anastasiou 1 -2,74. Adriano 2-2,90+1Nigel de Jong 2-3, 90+3. Nourdin Boukhari 2-4 FC Thun: Eldin Jakupovic; I José Gongalves, I Ljubo Milicevic (42. Adriano), Armand Deumi, Alen Orman (67. Andres Gerber); Vieira Leandro (81Eren Sen), Tiago Bernardini, Selver Hodzic, Silvan Aegerter Mauro Lustrinelli, I Nelson Ferreira Coach: Urs Schonenberger Niet ingezet: Alian Portmann, Gregory Duruz, Rodrigues Duruz, Adriano Luis Spadoto Ajax: Maarten Stekelenburg; John Heitinga, Zdenek Grygera, Hedwiges Maduro, Urby Emanuelson; Nigel de Jong, I Tomas Galasek Wesley Sneijder (89. Nourdin Boukhari); Steven Pienaar, I Yannis Anastasiou, Ryan Babel Coach: Danny Blind Niet ingezet: Hans Vonk, Thomas Vermaelen, Mauro Rosales, Olaf Lindenbergh, Juanfran, Markus Rosenberg Na afloop van de gewonnen Champions Leaguewedstrijd tegen FC Thun hoopte iedere Ajacied dat de vier in Zwitserland gescoorde treffers een ommekeer zouden betekenen. Dat het scoringsprobleem naar de achtergrond was verdwenen en dat de resultaten binnen zouden vloeiden. Niets was minder waar. In Nijmegen was NEC een mat Ajax de baas, 1-0. Doordat Amsterdamse doelpunten opnieuw uitbleven, vestigde deze ploeg een diepterecord. Nooit eerder bleef Ajax zo lang verstoken van treffers. Het laatste eredivisiedoelpunt dateerde alweer van Eredivisie Zondag 6 november 2005 - Stadion De Goffert, Nijmegen -12.000 Scheidsrechter: Jan Wegereef (46. Mike van der Roest) NEC - Ajax 1-0 (0-0) Scoreverloop: 46. Romano Denneboom 1 -0 NEC: Gabor Babos; Rob Wielaert, Jonas Olssen, Peter Wisgerhof Jeffrey Leiwakabessy; Jasar Takak (36. Said Boutahar), Edgar Barreto, BJom van der Doelen, Ronildo Tininho; Romano Denneboom (89. Muslu Nalbantoglu), Andrzej Niedzielan (68. Guilliano Grot) Coach: Cees Lok Niet ingezet: Patrick Pothuizen, José Valencia, Alexander Prent, Raymon van Emmerik Ajax: Maarten Stekelenburg; John Heitinga (74. Markus Rosenberg), Zdenek Grygera Thomas Vermaelen, Urby Emanuelson; Nigel de Jong (58. Olaf Lindenbergh), Hedwiges Maduro, Wesley Sneijder; Mauro Rosales, Yannis Anastasiou (67. Nourdin Boukhari), Ryan Babel Coach: Danny Blind Niet ingezet: Hans Vonk, Hatem Trabelsi, Julien Escudé, Juanfran 2 oktober toen Nigel de Jong scoorde tegen Sparta. De Jong was uitgerekend de Ajacied die nog een kansje kreeg tegen NEC, maar hij werkte de voorzet van Anastasiou over het doel van Babos. 'Keihard werken is de enige remedie om hier uit te komen,' blikte Blind na het verlies terug. 'Alleen onze stinkende best doen, maakt het mogelijk uit dit dal te klimmen.' Het lijkt gemakkelijker gezegd dan gedaan. Blind legde in dat opzicht tijdens zijn na beschouwing de vinger zelf op de pijnlijke plek. De trainer vroeg zich hardop af waar om zijn spelers vaak pas een tandje bij schakelen als de achterstand een feit is. 'Gezien de ranglijst zou je een eerdere reac tie verwachten,' aldus Blind. 'Het lijkt erop dat pas bij een achterstand iets los komt in de ploeg. Ik mis een bepaalde drive bij som mige spelers. De drive om duels te winnen en bijvoorbeeld ook de tweede bal op te pakken. Wat dat betreft kunnen we de hand in eigen boezem steken.' Twee wijzigingen moest Blind doorvoeren ten opzichte van het duel tegen FC Thun. Hij speelde zonder de geschorste Steven Pienaar, die werd vervangen door Mauro Rosales, en met Thomas Vermaelen in plaats van de geblesseerde aanvoerder Tomas Galasek. Het door Blind ingebrachte elftal had het lastig met NEC. De Nijmegenaren hadden in Romano Denneboom en Andrzej Niedzielan een gevaarlijk aanvallend duo. Vanaf de eerste minuut werden de gasten onder druk gezet. Het leverde na een handvol kansen een minuut na rust de openingstreffer op. Na een rommelige aanval over links beland de de bal uiteindelijk bij Niedzielan. De Pool stond al bijna oog in oog met Maarten Stekelenburg, maar legde de bal toch af op ploegmaat Denneboom. De aanvaller schoot de bal vervolgens simpel in: 1-0. Tien minuten later kwam Yannis Anastasiou een teenlengte tekort om de scherpe voor zet van rechtsbuiten Mauro Rosales tot doelpuntte promoveren. Met Markus Rosenberg en Nourdin Bou khari als verse aanvallende krachten pro beerde Ajax te redden wat er te redden viel. Het accent op de aanval (verdediger John Heitinga werd geofferd) leverde niet het Invaller Markus Rosenberg zag zijn kopbal gestopt door keeper Babos. gehoopte resultaat. Gabor Babos bracht knap redding op een kopbal van Rosenberg. Nauwelijks een minuut later beet ook Rosales de tanden stuk op de van Feye- noord gehuurde NEC-doelman. Tot over maat van ramp zag ook de mee op- gestoomde Hedwiges Maduro zijn kopbal nét over de doellat verdwijnen. Naar die inzet kon Babos slechts kijken. Ajax zelf kwam overigens goed weg op inzetten van Grot en Denneboom. Nijmeegse kansen belandden vaak op de vuisten van Steke lenburg of in het zijnet. januari 2006 73

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 73