Omstreden strafschop blijkt doorslaggevend Hetzelfde liedje klinkt in de ArenA Ajax compleet PSV-Ajax Urby Emanuelson: 'Ongelofelijk dat de scheidsrechter niet wil toegeven dat hij fout zat' Ajax - SC Heerenveen Danny Blind: 'Voetbal bestaat louter uit herhalingen. Je giet ze alleen af en toe in een ander jasje' fotografie Louis van de Vuurst Twee knappe doelpunten tegen FC Thun waren zondag voor Danny Blind geen reden om Yannis Anastasiou in Eindhoven op te stellen. De reden lag voor de hand. Anders dan in eigen huis, verwachtte Blind niet zo dicht tegen het vijandelijke strafschopge bied aan te spelen. Dus koos hij voor een aanvallende variant met Mauro Rosales, Ryan Babel en Steven Pienaar in de voorste linie, waarmee het middenveld enigszins verzwaard zou zijn. Ajax wilde dus niet vol op de aanval gaan spelen, maar gedoseerd de momenten uitkiezen om ten strijde te trekken. Aan die opzet werd al snel getornd door een scheidsrechterlijke dwaling. In de tiende minuut beoordeelde Pieter Vink een loopac tie van Urby Emanuelson richting Jefferson Farfan als een overtreding en resoluut wees hij naar de stip. Ajax verontwaardigd, Emanuelson bestraft met geel en PSV als winnaar, want Timmy Simons verzilverde het cadeautje van Vink, 1 -0. Niet veel later had Ajax weer naast PSV kunnen staan. Het was prompt Emanuelson die een prachtige voorzet in petto had voor Babel. De spits joeg de bal echter over de lat. In de tweede helft was er nog een kans voor Nigel de Jong, maar Ibrahim Affelay stond op de doellijn succes in de weg. Veel meer kansen creëerde Ajax niet. PSV had nog enkele mogelijkheden via Arouna Koné, maar de Afrikaanse spits, die uitstekend werd gedekt door Zdenek Grygera en Hedwiges Maduro, had deze zondag niet zijn dag. Hoewel Ajax niet veel kansen kreeg, was de ploeg van Blind wel het team dat de meeste tijd het betere van het spel had. Daarom overheerste ook het katterige gevoel na Scheidsrechter Pieter Vink eist de hoofdrol op in de traditional door ten onrechte een penalty aan PSV toe te kennen. afloop. 'Vandaag viel er wat te halen,' con stateerde de teleurgestelde trainer. 'Het ver haal van deze PSV - Ajax is en blijft het moment waarop Vink beslist om een penal ty te geven,' aldus Blind in zijn terugblik op de partij. 'Die beslissing was niet goed, achteraf helemaal niet goed.' De Ajax-trai- ner schetste vervolgens twee scenario's. Een waarin zijn ploeg de discutabele inlei ding op de penalty glansrijk te boven kwam, door de achterstand eigenhandig om te bui gen. Scenario nummer twee had zich in de afgelopen uren voorgedaan. Blind: 'Als we legio kansen hadden gecreëerd, had ik met de beslissing van Vink kunnen leven. We hebben zelf weinig weggegeven, maar in de eindfase ontbrak het ons telkens aan raffi nement en precisie. Uiteindelijk blijft het ge voel leven dat de scheidsrechter de beslis sing heel resoluut nam, vanuit een positie waaruit hij de situatie niet goed kon beoor delen. Hij had nog zijn grensrechter kunnen raadplegen. Vink zat ernaast. Helaas.' Eredivisie Zondag 23 oktober 2005 - Philips Stadion, Eindhoven - 34.700 Scheidsrechter Pieter Vink PSV - Ajax 1-0 (1-0) Scoreverloop: 11Timmy Simons 1 -0 (pen) PSV: Gomes; Michael Reiziger (70. Eric Addo), André Ooijer, Alex, Michael Lamey; Timmy Simons, Jason Culina (58. DaMarcus Beasley), Philip Cocu Ibrahim Afellay; Jefferson Farfan, Arouna Koné (90. Jan Vennegoor of Hesselink) Coach: Guus Hiddink Niet ingezet: Edwin Zoetebier, Osmar Ferreyra, Robert, Ismail Aissati Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, Zdenek Grygera, Hedwiges Maduro, Urby Emanuelson; Nigel de Jong, Tomas Galasek Wesley Sneijder; Mauro Rosales (71Markus Rosenberg), Ryan Babel, Steven Pienaar Coach: Danny Blind Niet Ingezet: Hans Vonk, John Heitinga, Thomas Vermaelen, Yannis Anastasiou, Olaf Lindenbergh, Nourdin Boukhari Hedwiges Maduro verdedigt Heerenveen-spits Klaas Jan Huntelaar. Tegen Heerenveen presenteerde Ajax zich wederom als een ploeg met goede bedoe lingen, die smoorden in een gebrek aan vertrouwen en scorend vermogen, hoewel de ploeg in de openingsfase perspectiefrijk voetbal tentoonspreidde. Met bij vlagen ver fijnd combinatiespel zocht de thuisploeg een weg richting het doel van ex-Ajacied Boy Waterman, met enkele aardige moge lijkheden als gevolg. Yannis Anastasiou (de Griek kreeg een basisplaats toebedeeld) schoot een voorzet van Ryan Babel rake lings naast, Steven Pienaar slaagde er niet in te scoren na een combinatie tussen Eredivisie Vrijdag 28 oktober 2005 - Amsterdam ArenA - 47.364 Scheidsrechter: Jack van Huiten Ajax - SC Heerenveen 0-0 Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi (25. John Heitinga), Zdenek Grygera, Hedwiges Maduro (71Thomas Vermaelen), Urby Emanuelson; Nigel de Jong, Tomas Galasek Nourdin Boukhari; Steven Pienaar (57. Mauro Rosales), Yannis Anastasiou, Ryan Babel Coach: Danny Blind Niet ingezet: Hans Vonk, Olaf Lindenbergh, Derk Boerrigter, Markus Rosenberg SC Heerenveen: Boy Waterman; Marcel Seip (75. Said Bakkati), Petter Hansson Michel Breuer, Fernando Derveld; Danijel Pranjic, Abdelkarim Kissi, Paul Bosvelt; UgurYildirim (62. Georgios Samaras), Klaas-Jan Huntelaar, Lasse Nilsson (90. Sebastiaan Steur) Coach: German Verbeek Niet ingezet: Brian Vandenbussche, Hjalte Bo Nerregaard, Arnold Bruggink, Henrico Drost Anastasiou en Nourdin Boukhari en twee inzetten van Babel ontbeerden de benodig de beheersing. En dan was er nog een situ atie waarbij de ArenA schreeuwde om een strafschop, toen Michel Breuer een tackle plaatste op de bal en daarbij ook Nigel de Jong raakte. Scheidsrechter Van Huiten wilde van geen strafschop weten. Naast het onbenut laten van de kansen is er nog een terugkerend thema: de blessures. Er gaan nauwelijks wedstrijden voorbij waarin alle Ajacieden fysiek ongeschonden uit de strijd komen. Dit keer was het zelfs zo erg dat Blind noodgedwongen alle wisselmogelijkheden moest verbruiken. Halverwege de eerste helft viel Hatem Trabelsi uit met een hamstringblessure, Pienaar hield het met eenzelfde kwetsuur iets langer vol en Hedwiges Maduro hield een pijnlijke enkel over aan een ongelukki ge landing. Met John Heitinga, Thomas Vermaelen en Mauro Rosales als invallers in een team dat op voorhand Wesley Sneijder moest missen vanwege een schorsing, ging Ajax er in de tweede helft niet beter op spelen. Kansen waren er evengoed, waarbij Waterman knap redde op een inzet van Boukhari. De Jong en Anastasiou waren op hun beurt net te laat om een voorzet van Rosales binnen te lopen. In blessuretijd werd een goal van De Jong afgekeurd, omdat Anastasiou bij het verlengen van een pass zeven centime ter buitenspel had gestaan. De assistent- scheidsrechter had dat knap geconsta teerd. Indien gehonoreerd had De Jongs treffer de winnende kunnen zijn, ook omdat Heerenveen onnauwkeurig omsprong met de mogelijkheden die het in de tweede helft kreeg. Maarten Stekelenburg bracht be kwaam redding bij een schot van Lasse Nilsson en de doorgaans zo trefzekere Klaas Jan Huntelaar slaagde erin voor open doel naast te koppen. Ook de persconferentie van Blind paste pre cies in het stramien van de afgelopen weken, waarin alles al eens gevraagd en gezegd was. 'Het is een herhaling van zet ten,' antwoordde de trainer van Ajax op de vraag welke mogelijkheden hem nog rest ten. 'We kunnen de vinger steeds op dezelf de wond leggen, maar het is voor iedereen inmiddels wel duidelijk waar het aan schort. Ik zal op twee dingen blijven hameren. We moeten onze stinkende best doen en het in de voetballende oplossingen zoeken. Aan de inzet mankeert het nooit bij deze jongens en dat is ook het minste wat je mag verwachten.' januari 2006 71

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 71