AUGUSTUS Een libero die zijn handen mag gebruiken Terug van weggeweest in 1985: Johan Cruijff en Arnold Mühren. maar gezond verstand heeft en in staat is de zaak goed te coördineren. Dus ik begrijp echt niet wat de WON daar op tegen heeft. We hebben bij elkaar op dit moment negen trainers op de loonlijst staan: drie met een A-diploma. We beta len Aad de Mos nog door, we betalen Hassie van Wijk en daarnaast hebben we nog vier trainers voor de jeugd. En naast de aanstelling van Cruijff hebben we ook nog Cor van der Hart aangenomen.' En met een Cruijffiaanse logica: 'Dus is er voor Cruijff geen trainer afgegaan maar juist één bijge komen. Ik vind dan ook dat er verder niet gezeurd mag worden.' Dat wordt er wel. Jaap van der Leek, voorzitter van de trainersvakbond: 'Cruijff mag technisch advies geven wat-ie wil, de KNVB-contracten voor de oefenmeester bieden weinig speel ruimte. Hij mag geen coaching doen en de trainingen leiden. De WON komt dan op voor haar leden die wél de volledige weg hebben moeten afleggen.' Cruijff zelf geeft tijdens Ajax' trainings kamp in Drenthe zijn visie: 'Ik zou niet mogen functioneren omdat ik geen diploma's heb. Onzin, dan zou ik al jaren in overtreding zijn. Ik doe niets anders dan ik jaren als speler heb gedaan: leiding geven. Ik praat, ik geef aanwijzingen, ik train mee. Zo ben ik, die werkwijze zal ik niet veranderen.' Ook nieuw bij Ajax zijn onder anderen fysiotherapeut Pirn van Dord en Arnold Mühren, die alle medewerking kreeg van Manchester United om naar Nederland terug te keren. Mühren is de enige grote aankoop van Ajax. Cruijff benoemt Frank Rijkaard tot aanvoer der. Cruijff: 'Ik zie leiderscapaciteiten bij hem en ik weet zeker dat hij nog veel meer kan dan hij tot nu toe heeft laten zien. Mensen met zijn mogelijk heden moeten gekoesterd worden en niet geslacht.' Rijkaard: 'Die aanvoer dersband is een verrassing, maar het doet me wel iets. Ik zie vooral een taak binnen het veld. Daar legt Cruijff ook de nadruk. Veel praten, maar het onderlinge contact komt sowieso centraal te staan.' In de eerste serieuze oefenwedstrijden maakt Ajax indruk. Tijdens het Amster dam 711-toernooi worden Hellas Verona (2-0) en Atletico Mineiro (4-1) met sensationeel voetbal weggespeeld. Ronald Koeman wordt uitgeroepen tot beste speler van het toernooi, maar Marco van Basten, John van 't Schip, Rob de Wit en Gerald Vanenburg swingen ook. In het doel wint Stanley Menzo de concurrentieslag met Hans Galjé. Die is teleurgesteld, maar hij realiseert zich wat er van een keeper onder Cruijff verwacht wordt: 'De kee per van Ajax moet als het ware een libero worden die in het strafschop gebied zijn handen mag gebruiken, hij moet puur meespelen.' Door het sensationele voetbal maakt de sport pers meteen al vergelijkingen met het Ajax van begin jaren zeventig. De beste speler van destijds tempert in zijn nieuwe rol van technisch directeur alle euforie: 'Er is een goede basis, en heel veel talent. Maar er gaat nog een heleboel fout, veel details kloppen niet. Maar het belangrijkste is dat Ajax herkenbaar, aanvallend voetbal laat zien waarvoor mensen naar de stadions willen komen.' Ajax speelt de eerste twee competitie wedstrijden uit. Bij Excelsior en AZ '67 wordt met het kleinst mogelijke ver schil gewonnen. Het loopt nog niet echt, maar in het tussen beide wed strijden door gespeelde Juan Gamper- toernooi van Barcelona maakt Ajax januari 2006 59

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 59