VI KJ w Het seizoen 1985-1986 Het leerproces van een als technisch directeur vermomde trainer JUNI/JULI Ajax in het seizoen 1985-1986. Bovenste rij vanaf links: John Bosman, Bert de Meyer, Ronald Spelbos, Hans Galjé, Marco van Basten, Fred Grim, Walter Meeuws, Rob Rijnink, Rob de Wit. Middelste rij: Pim van Dord (fysiotherapeut), Cees Koppelaar (looptrainer), Cor van der Hart (technisch coördinator), Arnold Mühren, John van 't Schip, Mustafa Yücedag, Stanley Menzo, Felix Gasselich, Ronald Koeman, Desmond Gemert, Johan Cruijff (technisch directeur), Spitz Kohn (trainer), Ton Bruins Slot (trainer). Voorste rij: Gerald Vanenburg, Erik Regtop, Edo Ophof, Peter Boeve, Frank Rijkaard, Sonny Silooy. Het is dit seizoen twintig jaar geleden dat Johan Cruijff aan zijn trainersloopbaan begon. Zijn officiële wel te verstaan, want in de jaren daarvoor trad hij geregeld als 'adviseur' op, zoals Leo Beenhakker zich nog wel weet te herinneren. En zelfs aan Cruijffs 'officiële' start zat nog iets officieus': hij beschikte niet over de vereiste trainersdiploma's, waardoor werknemers van de trainersvakbond geregeld in de bos jes rond de trainingsvelden van de Meer kropen om te spioneren of Cruijff toch niet de training leidde. Cruijffs eerste seizoen als trainer was in meerdere opzichten bijzonder, waarbij doelpunten vielen als rijpe appelen en tegenvallende resultaten en falende spelers in het teken stonden van een 'leerproces'. Een reconstructie vol 'details'. tekst Marcelle van Hoof Al jaren in overtreding Alsof Ajax niet in het vorige seizoen landskampioen is geworden, zo schrijft voorzittter Ton Harmsen in zijn 'presi dentieel' in het clubblad: 'Ajax heeft een zwak seizoen gehad. Om te spreken van een vreugdevol kampioenschap lijkt me overdreven.' Aad de Mos is vlak voor het kampioenschap ontslagen (Harmsen: 'De verhoudingen tussen spelers en De Mos waren dermate ver stoord dat eigenlijk van een verdere samenwerking geen sprake meer kon zijn.') en als opvolger wordt begin juni Johan Cruijff aangetrokken, twee jaar eerder - als speler - nog met veel heibel vertrokken. Cruijff krijgt de functie van Technisch Directeur. Harmsen: 'Een novum in Nederland. We wilden een man hebben die boven de trainers staat en die direct verantwoording schuldig is aan het bestuur.' Er is een probleem: Cruijff heeft geen trainersdiploma's en is ook niet van plan ze te gaan halen. Harmsen: 'De WON maakt daar nogal wat problemen over die ik niet begrijp. Dat papiertje is zó belangrijk in de ogen van de heer Van der Leek terwijl hij vergeet dat in het maatschappelijk leven ingenieurs, technici e.a. heel normaal kunnen functioneren onder een direc teur die desnoods geen enkel papiertje 58 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 58