Dirk Kuyt Het is voor Blind iets heel ongrijpbaars. In principe zou je meer uit het elftal moeten halen, maar het grote probleem is nu eenmaal dat de ballen er niet in vliegen' Geel noemt het folklore als Terstall hierover begint. De acteur vindt dat PSV veel beter inkoopt en dat het anno 2005 alleen daar om gaat in de voetbal lerij. Terstall: 'En ik moet zeggen, daar zit wat in. Ik heb trouwens nog altijd het idee dat ik PSV aan Farfan heb geholpen. Tijdens een filmfestival in Chili zat ik een keer bij slecht weer naar voetbal te kijken op mijn hotelka mer en toen raakte ik helemaal onder de indruk van de voetballer Jefferson, die zich nadrukkelijk manifesteerde in de Peruaanse competitie. Ik kon toen niet sms-en, maar vanaf het vliegveld op Madrid heb ik alsnog een smsje naar Cees gestuurd: Jefferson, Alianza Lima. Een paar dagen later kwam hij erop terug: "Heet die Jefferson soms Farfan? Zit al in het systeem van Chelsea, zijn we mee bezig." Sindsdien houdt Cees vol dat ik in mijn eigen mythe ben gaan geloven. Op mijn beurt zeg ik dan: "Maar die Beasley heb ik je drie jaar geleden ook al getipt." Die dingen maken voetbal ook leuk.' Als Terstall naar zijn eigen Ajax kijkt, wordt hij daar niet heel vrolijk van. Terstall: 'Ik vind het erg jammer dat zelfs een Nederlandse international niet meer is te betalen voor Ajax. Vrijwel alle spelers van boven de 22 zijn buitenlanders, die niet in de top van de Spaanse competitie mee kunnen draaien. Daarom kun je het beter van de Emanuelsons en de Nigel de Jongs hebben. Net zo lief geniet ik van Aisatti en Affelay. De scouting en opleiding in Johan Cruijff. Terstall: 'Mijn moeder is een achternichtje van Johan Cruijff. Johans oom en tante - ome Dirk en tante Griet - waren ook mijn oom en tante. Zij woonden naast ons. Ik zag ze heel veel en daardoor is er een band met Ajax ontstaan, hoewel ik Johan zelf niet meer heb gezien sinds mijn veertiende. Johans moeder en z'n broer Hennie zie ik trouwens nog wel regelmatig. Toch waren de meesten in mijn familie voor Blauw Wit en FC Amsterdam. Zelf werd ik al snel voor Ajax. Dat was toch de ploeg die kam-pioen werd. Mijn biologische vader, zelf voor Feyenoord, nam me altijd mee naar Ajax. Zo ook naar een wedstrijd in het Olympisch Stadion, die Feye-noord met 1-3 won, in 1971. Drie maal nam mijn vader me op de schou ders, om te juichen. Dat vond ik toen best wel vervelend. Dus eigenlijk kun je wel stellen dat ik mijn hele leven voor Ajax ben. Heb in die toptijd ook veel Europa Cupwedstrijden gezien. In mijn herinnering eindigden die wedstrijden altijd in 3-0 voor Ajax. Ik had een zwak voor Ruud Geels. Had hem voor een voetbalblaadje geïnterviewd en hij was zo aardig en nam zoveel tijd voor me, dat ik een enorme fan van hem werd.' In hoeverre ben je nu nog betrokken? 'Tegenwoordig wordt gezegd dat Ajax een beursgenoteerde onderneming is geworden. En hoewel ik me daar altijd wel een beetje tegen verzet, is de rea liteit toch dat ik maar drie maal per jaar in het stadion kom. Ik kijk liever hier in het café. Oké, Ajax speelt momenteel niet het mooiste voetbal van Nederland, want dat doet AZ. Maar in alle discussies die hier in het café worden gevoerd, ben ik tot deze slotsom gekomen: van de honderd beste voetballers ter wereld zijn er altijd een stuk of vijf door Ajax opge leid. Dat is dus een van de redenen waarom ik Ajacied ben. Ajax is de belangrijkste club van de wereld, hoewel we tegenwoordig eigenlijk eerder een supermarkt zijn die wordt leeggekocht.' Nederland zijn dus heel belangrijk geworden, want de talenten zijn hier nog steeds. Sneijder, Babel, Maduro, Ema-nuelson en De Jong zijn allemaal jongens met kwaliteiten. De ideale Ajax-spits vind ik trouwens Dirk Kuyt. Hij kan kaatsen, is intelligent, heeft zelf een actie, is een winnaar en heeft een goede functionele techniek.' Waar verwacht je dat Ajax dit seizoen zal ein digen in de drie competities? 'In de competitie wordt Ajax derde, achter AZ en PSV. Ajax is beter dan Feyenoord, dus die halen ze nog wel in. In de beker is het afhankelijk van de loting; het is belangrijk dat ze lastige uitwedstrijden ontwijken. In de Cham pions League hangt het eveneens van de loting af. Als ze Barcelona, AC Milan, Real Madrid, Olympique Lyon of Chelsea treffen, hebben ze geen schijn van kans.' Verplaats jij je, als relatief jonge regisseur die ook vaak met jonge acteurs werkt, weieens in de positie van Danny Blind? Met andere woor den, let je erop hoe hij met de groep omgaat? 'Jawel, maar ik realiseer me tegelijker tijd ook dat het voor Blind iets heel ongrijpbaars is. In principe zou je meer uit het elftal moeten halen, maar het grote probleem is nu eenmaal dat de ballen er niet in vliegen. Ik vind het asociaal wanneer een trainer dat te zeer benadrukt. Dan laat de trainer in het openbaar zijn groep vallen. Vond ik van Rijkaard wel sjiek op het EK, die deed toen het tegenovergestelde: hij zei dat hij de lat te hoog had gelegd nadat zijn jongens vijf of zes penalty's hadden gemist tegen Italië. Van Danny is het me tot nog toe ook nog met opgevallen dat hij zich achter het missen van kan sen verschuilt. Dat vind ik wel netjes van hem.' Wat zou jij nu doen in zijn plaats? Hoe moet het roer om? 'Een aankoop heeft geen zin, want die kan toch niet in de Champions League spelen. Kampioen kunnen we niet meer worden, dus een kwartfinaleplaats in de Champions League is zo'n beetje het hoogst bereikbare voor het lopende sei zoen. Om dat te realiseren moet je het zoeken in wat je nu hebt. Als Maxwell en Mitea terug zijn, ontstaan er vanzelf meer mogelijkheden om binnen de 52 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 52