'Op voetbal verheugt een mens zich enorm, maar uiteindelijk leidt het tot complexen en ergernissen.' Eddy Terstall De buitenstaander Regisseur/filmmaker Eddy Terstall (41) weet veel van voetbal. Zijn feiten kennis is verbazingwekkend groot. 'Ook nutteloze informatie heb ik paraat, zoals bijvoorbeeld de opstelling van het Tsjechische elftal uit 1976.' Veel van die kennis heeft Terstall opgebouwd met het zien van veel voetbalwed strijden. Regelmatig kijkt hij op Canal+ naar wedstrijden uit verschillende competities, op zoek naar talent voor Ajax. Een interview met een gepassio neerde voetballiefhebber, die uit de doeken doet hoe hij PSV aan Farfan en Beasley heeft geholpen. tekst Jeroen van den Berg fotografie Sander Nieuwenhuys We ontmoeten elkaar in café Kat in de Wijn- gaert. Hoe kan het eigenlijk anders, want vrijwel alle interviews met de geboren en getogen Jordanees vinden hier plaats. Het is zijn tweede huiskamer. Zijn moeder werkt achter de bar, zijn vrienden ontmoet hij er dagelijks. Tijdens de fotosessie, die gedeeltelijk op straat wordt geschoten, spreken allochtone en autochtone buurtgenoten hem in een ontspannen sfeer aan. In dit café ziet Terstall heel veel voet balwedstrijden. Hij kijkt liever daar, temidden van zijn vrienden, dan dat hij naar het stadion gaat. Als Ajax een Champions Leaguewedstrijd speelt, is het altijd druk in café Kat in de Wijngaert. Meestal is ook zijn vriend Cees Geel aanwezig, die Simon vertolk te in de gelijknamige film. De naam van de ras-PSV'er zal regelmatig vallen gedurende het gesprek. Terstall: 'We kijken met een vaste kliek van Ajax- mopperaars naar de wedstrijden en Cees komt langs als ramptoerist, althans zo noemt hij zichzelf.' Met Geel heeft Terstall intensief sms-contact, ook tijdens het interview. Ergens aan het einde van het interview piept de tele foon van Terstall. Hij kijkt nieuwsgie rig en lacht. Het is opnieuw Geel die een berichtje stuurt, daags na de 1-3 nederlaag van Oranje tegen Italië: Ajax heeft een bod uitgebracht op Vlaar. Eindelijk iemand die scoort! Terstall: 'Tja, we worden tegenwoordig in de maling genomen. Daar zullen we als Ajacieden mee moeten leren leven.' Het volgende sms-je van Geel laat niet lang op zich wachten: Misschien is die kee per van Heracles ook een optie. Voetballen op de Palmgracht Om de hoek van het café groeide Terstall op, aan de Palmgracht. Terstall: 'Dat betekende in mijn geval dat ik al snel buiten aan het voetballen was. Ik was er vrijwel dagelijks mee bezig, vanaf heel jonge leeftijd. Ik kom uit een echte voetbalfamilie. Heini Otto is familie van mij, met hem heb ik veel gespeeld. Peter van der Hengst woonde ook op de Palmgracht. De vader van Nico Jansen, ome Henkie Banaan, kwam vaak kijken als wij speelden. Die hield goed in de gaten of er talent tus sen zat. Het was een groep met heel technische spelers, iedereen kon de bal als het ware met zijn oor hoog houden. 'Ik was zelf ook een circusartiest. Maar om echt een goede voetballer te wor den, heb je meer nodig, dat is wel gebleken. Bijvoorbeeld de wil om te winnen. En niet, zoals ik gewoon was, drie maal dezelfde man willen passeren. Ik was heel goed in de driedubbele schaar, liefst een paar keer, en vervol gens de bal achterzetten. Op het veld was ik eigenlijk maar één van de tien keer goed. Dat is natuurlijk veel te wei nig. Maar ik heb er wel van genoten hoor.' Terstall zegt het met pretoogjes. 'Mijn wedstrijden gingen bij wijze van spreken alleen tegen de linksback. Als ik die een paar keer te grazen nam, was ik al tevreden.' Terstall moest op zijn achttiende stop pen. 'Het was een combinatie van geblesseerd raken en geen zin om te trainen. Ik heb daarna nog wel vrij lang gezaalvoetbald. Nu is voetballen voor mij vrijwel onmogelijk. Ik heb veel last van mijn rug en kan nauwelijks nog draaien. Mijn voeten kunnen abso luut niet meer uitvoeren wat mijn hoofd wil.' Niet overwogen om de rechtsbuitenpositie in te wisselen voor die van laatste man? 'Jazeker, maar helaas laat mijn fysieke gesteldheid dat echt niet meer toe. Ik kan zelfs in een kroegentoernooi niet meer meekomen. Tot mijn 35ste lukte het nog wel, maar als je niet traint en zoals ik weet dat je ruggenwervel aan één kant vrijwel versleten is, kan het simpelweg niet meer. Op voetbal verheugt een mens zich enorm, maar uiteindelijk leidt het tot complexen en ergernissen.' Familie van Cruijff Terstall komt uit een echte voetbal familie. Zijn bekendste familielid is januari 2006 51

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 51