Historische grond 'Auslander rein' de entree van Van Gaal van zijn cen trale plaats in de as verdrongen door Wim Jonk, die daar fantastisch speelt. Wouters voelt zich ongelukkig op zijn nieuwe plek (linkshalf) en zal in december naar Bayern München ge transfereerd worden. John van 't Schip voelt zich al een tijdje ongelukkig als (geïsoleerde) rechtsbuiten. Nadat hij tegen PSV door Van Gaal gewisseld is, komt Van 't Schip in de aanloop naar Erfurt met een even verrassende als gedurfde zet: hij weigert nog langer rechtsbuiten te spelen. 'Ik was als voet baller al een tijdje niet meer gelukkig. Sinds Leo Beenhakker vertrokken is, is de wisselwerking op de rechtervleugel minder geworden. Danny Blind kwam vroeger veel buitenom, maar moet nu soberder spelen. Het spel wordt steeds meer afgestemd op Stefan Pettersson en Dennis Bergkamp. Niet dat ik daar moeite mee heb, maar dat verslechtert voor mij de situatie nog meer. Ik heb naar een mogelijkheid gezocht om mijn stem te laten horen. Ik heb van de zomer voor drie jaar getekend en inmiddels een huis in Amstelveen gekocht. Dat betekent dat ik het naar mijn zin heb bij Ajax en wil blijven. Maar de onvrede overwon. Ik heb de consequenties goed overdacht, want ik wil niet als een slapjanus overkomen. Ik weet nu dat ik op korte termijn niet verder kom dan de bank of het tweede elftal.' Ajax gaat tegen Erfurt verder met Dennis Bergkamp als rechtsbuiten, waar de jonge aanvaller ook al weinig trek in heeft. Pas als hij later in het duel (weer) als schaduwspits achter Stefan Pettersson gaat spelen, is zijn klasse weer zichtbaar, en scoort hij fraai de winnende treffer: 1-2. Om de verwar ring compleet te maken: ook Van 't Schip komt in het Steigerwaldstadion toch in het veld, nu voor John van Loen. Hij speelt opnieuw rechtsbuiten. Het conflict wordt uiteindelijk na een paar weken opgelost als Van 't Schip aan de rechterkant meer vrijheid krijgt van Van Gaal. Ajax wint de wedstrijd, rechtstreeks op de Duitse en niet de Nederlandse televi sie uitgezonden, met 2-1. Het is een vervelende wedstrijd geweest, in een nare sfeer. Vooraf hebben extreem rechtse supporters al aangekondigd de 'joodse' Ajax-supporters te grazen te zullen gaan nemen. Dat zijn er echter niet meer dan een schamele honderd, waar meer dan 700 agenten voor worden ingezet. Commandowagens, manschappentrucks, waterkanonnen en agenten in gevechtstenue, het is 'oorlog' in en rond het Steigerwald stadion. De radicale Oost-Duitse fans hebben een eigen vak, van waaruit ze de zwarte Ajax-spelers beschimpen en - in het algemeen - Auslander raus roepen, door de Ajax-supporters met een Auslander rein' beantwoord. De politie schermt de Ajax-supporters ook na afloop adequaat af en begeleidt de fans richting de twee bussen. De vier Ajax-fans die met de auto zijn geko men krijgen ook speciale begeleiding. En zo loopt alles met een sisser af. Want op het veld maakt Ajax de beschamende 1-0 achterstand, opge lopen na een counter, na rust via Jonk en Bergkamp goed, waarna men het Steigerwaldstadion waarschijnlijk voor altijd achter zich kan laten. Anno 2005 speelt FC Rot-Weiss Erfurt - door degradatie voor dertien jaar tot het amateurvoetbal veroordeeld - weer in de 2. Bundesliga. Dennis Bergkamp scoort de winnende treffer nadat hij van de rechtsbuitenplaats is terugge keerd in de spits. januari 2006 49

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 49