f-PHISIO Ajax blijft opniveau van Erfiirt Steken^ ronde na binnen bereik Historische grond in Erfurt is men als een van de laatste voetbalclubs aan de beurt, en van een nieuwe naamsverandering kijkt men er allang niet meer op: FC Rot-Weiss Erfurt, officieel een fusie tussen de voet balafdelingen van SC Turbine Erfurt en BSG Optima Erfurt. De beste spelers van de club worden overigens 'opgeëist' door machtiger (staats)clubs als Carl- Zeiss Jena, Vorwarts Berlin en Dynamo Dresden. Met een weldadige rust op het namen front is het stadion in de jaren zeventig en tachtig aan de beurt voor wat veran deringen: lichtinstallatie, tartanbaan en een elektronisch scorebord. De prachtige houten tribune uit 1934 wordt al die jaren gelukkig niet afge broken, maar slechts verbouwd. Sportief gaat het pas vanaf 1983 opwaarts, met een derde plaats in de allerlaatste DDR-competitie (1990- 1991) als hoogtepunt. Daarmee kwa lificeert de club zich voor zowel de 2. Bundesliga van het herenigde Duitsland als de UEFA Cup. Voor het stadion betekent dit ook een complete Wendewaaronder, na een enquête onder de bevolking, een nieuwe naam: Steigerwaldstadion. Verder moet vanwege de veiligheidsvoorschriften (en atletiekwedstrijden om het Duits kam pioenschap) de houten tribune eraan geloven en wordt de toeschouwers capaciteit teruggebracht tot 20.000. In 1999 krijgt het stadion nieuw kunst licht en bijbehorende masten. Dat gaat na een maand helemaal mis als één lichtmast afbreekt, maar er is slechts materiële schade. Geen rechtsbuiten In de UEFA Cup stuit de club verras send genoeg op twee Nederlandse tegenstanders. In de eerste ronde ver slaat Rot-Weiss Erfurt FC Groningen (twee keer 1-0), waarna in de tweede ronde Ajax de tegenstander is. Op dat moment is Rot-Weiss Erfurt de laatste vereniging uit de voormalige DDR die in een Europees toernooi actief is. Het verschil in status met Ajax is gigan tisch. In Amsterdam 'waakt men dan Een uitschieter van Danny Blind ook voor onderschatting', zoals dat trof geen doel. hoort bij een treffen tussen David en Goliath in de sport. Bovendien heeft Ajax genoeg aan de eigen sores: het vertrek van Leo Beenhakker en de aanstelling van Louis van Gaal. In Van Gaals derde officiële wedstrijd, in het weekeinde voor het treffen in Erfurt, verliest Ajax met 3-2 van PSV, in een overigens schitterende wedstrijd. Doel man Stanley Menzo, die een bal uit zijn handen laat vallen, veroorzaakt Ajax' onverdiende nederlaag. Menzo lijkt gebukt te gaan onder de concurrentie met PSV'er Hans van Breukelen voor een plek in het Nederlands elftal. Structureler is de onvrede van twee dragende spelers: Jan Wouters is na januari 2006 47

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 47