Sonny Silooy hoopt op interactie met zijn junioren 'Deze hele lichting A-junioren beschikt over een hoog voetbalgehalte' Ajax A1 is een prachtig team. Als hoogste juniorenteam is het het visitekaartje van de wereldberoemde jeugdopleiding van Ajax. Nu gaat het in dit team niet direct om de prestaties, maar om het klaarstomen van talenten voor Ajax 1. Of, als dat te hoog gegrepen blijkt, voor andere betaald-voetbalorganisaties. Trainer van de A1 is sinds dit seizoen Sonny Silooy, de vermaarde verdediger die kan putten uit een lange voetbalhistorie. 'Ik stel mezelf als voorbeeld om te laten zien dat je hard moet werken om de top te bereiken.' tekst Monique Janse fotografie Louis van de Vuurst 'Gelukkig heb ik mensen naast me op de bank die ook weieens wat zeggen.' Dat Sonny Silooy de opvolger zou zijn van de gepromoveerde Danny Blind ver raste menigeen, hemzelf misschien nog wel het meeste. 'Je hebt een plan voor wat je wilt bereiken, maar ik was pas twee jaar trainer bij Ajax, van de D3 en de D2. Ik had gehoopt ooit eens de Al te krijgen; dat het al zo snel zou gebeuren, verraste mij ook. Ik vind dat daar erg veel vertrouwen uit spreekt. Het geeft me ook het gevoel dat ik een paar klassen heb overgeslagen,' aldus de sympathieke Zaankanten 'Toch merk ik dat de oefenstof die ik bij de D-jeugd heb gebruikt, ook bij de oudste jeugd terugkomt. Al moet je het bij de D's lan ger en beter uitleggen dan nu bij de A-junioren. De invulling van de training is ook anders. Natuurlijk moet je de tech niek bijhouden, maar tactiek en het con ditionele aspect komen meer aan bod.' Een van de pijlers in de trainingen van de Zaandammer is discipline. 'Dat heb ik heel hoog in het vaandel staan. Ze moeten respect hebben. Om maar een klein voorbeeld te noemen: van mij moet het shirt in de broek. Ik ben geen autoritaire trainer, wil ook heel flexibel zijn. Interactie zie ik graag nu al terug bij de spelers, want later in hun carrière zullen ze daar veel meer mee te maken krijgen. Als het niet goed is gegaan, dan hoort de speler dat. Is hij het niet met me eens, dan hoop ik dat hij dat aangeeft en dan praten we erover.' Sinds Silooy verantwoordelijk is voor de Al is hij qua coaching veranderd. 'Ik ben een stuk rustiger geworden langs de kant. Bij de D's werd onze spelers vaak onrecht aangedaan. Die kleine jon gens zijn zo onschuldig en eerlijk, die wil ik beschermen. Want het bleek en blijkt dat andere clubs van Ajax willen winnen en dat de manier waarop dat moet gebeuren vaak niet uitmaakt. Alles lijkt wel geoorloofd. Bij de A's zit ik rustig aan de kant. Hier heb ik ook mensen naast me die af en toe iets zeggen.' Naast hem zit onder anderen Dick de Groot, al decennia lang jeugdtrainer bij Ajax. 'Hij was zelfs mijn eerste trainer toen ik in 1978 bij Ajax kwam in de B-junioren. Nu is hij mijn assistent bij de A-junioren.' Die A-junioren zijn dit seizoen tijdens trainingen niet meer opgedeeld in een Al en een A2, maar de hele groep wordt door Silooy, De Groot én Alfons Groenendijk begeleid in het traject richting profvoetbal. 'Die nieuwe opzet bevalt goed,' is Silooy van mening. 'De eerstejaars moeten laten zien dat ze kunnen aanhaken bij de tweedejaars en niemand is zeker van zijn plaats. Voor de tweedejaars is dit een heel belangrijk jaar. Zij moeten na dit jaar doorstro men. Naar Jong Ajax of naar een andere club. Wij als trainers moeten ze tot het niveau brengen dat ze die stap kunnen maken. Ik wil het liefste met een vaste kern van spelers werken, maar iedereen moet speelminuten krijgen, want het kan niet zo zijn dat ze mij straks verwij ten dat ze amper hebben gespeeld. Het voordeel van die samenvoeging van Al en A2 op het trainingsveld is dat je altijd een grote groep heb. Het nadeel, 40 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 40