De dood én de gladiolen voor Jong Ajax Jong Ajax John van den Brom: 'Kennelijk moet de gifbeker helemaal leeg' Als je op meerdere fronten strijdt, zoals Jong Ajax, kan het zo zijn dat je in de ene competitie de gladiolen ophaalt, terwijl het op andere fronten voor geen meter draait. Jong Ajax bekert nog altijd in het toernooi om de Gatorade Cup waarin het team de achtste finales haalde. Maar in de competitie wordt het een moeilijke worsteling naar boven en in het bekertoernooi voor Beloftenteams is Ajax ook al uitgeschakeld. tekst Monique Janse Hoewel er succes was in het Gatorade Cupduel tegen AGOW was de zege nauwelijks aan Jong Ajax op te dragen. Van de spelers die normaliter tot die selectie behoren, stonden namelijk alleen Milano Koenders, Jerghinio Sahadewsing, Derk Boerrigter en Tom Kalkhuis aan de aftrap. De overige zeven opgestelde spelers maakten allen deel uit van Ajax 1. Een verschil konden zij echter niet maken tegen de ploeg van voormalig Ajacied Stanley Menzo, die hoofdtrainer is bij de Apeldoornse formatie. In de eerste helft hielden beide teams elkaar in evenwicht. De meerwaarde van Hans Vonk, Julien Escudé, John Heitinga, Thomas Vermaelen, Olaf Lindenbergh, Nourdin Boukhari en Markus Rosenberg was niet zichtbaar aanwezig. Vonk was dat wel na een uur spelen toen AGOW-speler Cathalina op hem afkwam. De doelman stopte de inzet met zijn lichaam. De bal kaatste terug het veld in en Ajax schakelde razendsnel over. Zo snel dat Markus Rosenberg alleen op de Apeldoornse doelman Raymond van der Gouw af kon gaan. Ook deze keeper won het persoonlijke duel. Hoe verder het duel vorderde, hoe leuker het werd voor het publiek. Tom Kalkhuis en Markus Rosenberg kregen in de slotfase kansen. Dat werd mede mogelijk gemaakt door dat de gasten met tien man verder moesten, nadat Ahmet Kilic de doorge broken Jan Vertonghen naar de grond had gehaald. Ajax bleef ook in de verlenging druk zetten op het vijandelijke doel en in de 116de minuut bezweek de verdediging. Boukhari legde breed op Escudé, die de bal opzij tikte voor Sahadewsing. De aanvoerder van het Beloftenteam gaf vanaf links een goede voorzet die door Lindenbergh werd binnengekopt, 1-0. Wisselvalligheid troef In de competitieduels die volgden was wisselvalligheid troef. Van Jong Feyenoord werd dik verloren in de Amsterdam ArenA. Met liefst 1-5 waren de Rotterdammers veel te sterk. Het voordeel van de zware nederlaag was voor trainer John van den Brom de vele leermomenten die het duel bood. Jong Ajax trad in de kleine Klassieker met vijf jeugdspelers aan en Feyenoord kwam op oorlogssterkte naar de ArenA. Na een 0-2 ruststand liepen de Rotterdammers uit naar een 1-5 overwinning. Van den Brom: 'Voor het vertrouwen is dit natuurlijk verschrik kelijk. Toch moeten we er over drie dagen weer fris tegenaan.' Dat lukte. Want uit het duel tegen Jong Heracles haalde Jong Ajax eindelijk weer eens drie punten. Dat was sinds de seizoensopening tegen RKC niet meer voorgekomen. Versterkt met Bogdan Lobont, Julien Escudé, Olaf Linden bergh en Thomas Vermaelen flitste de ploeg van Van den Brom in de tweede helft af en toe langs de Almelose forma tie. Jan Vertonghen bracht de stand op 1-0, Michael Timisela en Robbert Schilder voerden de score op tot de 3-0 eindstand. 'De jongens hebben het na de nederlaag tegen Jong Feyenoord eindelijk goed opgepakt. Maar ja, als Ajax ben je altijd verplicht naar boven te kijken.' Toch ging het na die 'bevrijdende' zege niet vanzelf beter met de beloften. Een week later vielen er geen goals bij Jong NEC - Jong Ajax en kwam er een voortijdig einde aan het optreden in het bekertoernooi voor Beloftenteams. Bij Jong Heerenveen was Ajax de betere ploeg, kreeg kansen in overvloed maar scoorde niet. Omdat de strafschoppen- serie door Heerenveen veel beter werd genomen, strandde het team van Van den Brom in een vroeg stadium. Jong Ajax hervatte de competitie op eigen terrein tegen Jong Willem II. Al in de vijfde minuut kwam Jong Ajax, waarbij Angelos Charisteas voor het eerst sinds zijn hersenschudding in actie kwam, op achterstand. Nog voor rust had Ajax op gelijke hoogte kunnen komen, maar Rachid Tiberkanine miste een strafschop en Charisteas zag een inzet via de buitenkant van de paal naast gaan. Halverwege de tweede helft trok Javier Martina de stand alsnog recht. 'De uitvoering kan beter, maar qua inzet hebben we het goed gedaan,' vond Van den Brom na afloop. Of die inzet genoeg was geweest om PSV te verslaan op 28 november blijft onbe kend, want het duel werd wegens de slechte weersomstandigheden afgelast en verzet naar 8 december. Daardoor stond Jong Ajax bij het aanbreken van de verrassingsmaand december op een voorlaatste plaats met negen punten uit tien duels. Milano Koenders was een van de vier Jong Ajax-spelers in de gewonnen bekerwedstrijd tegen AGOW. januari 2006 39

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 39