Onvoltooid verleden Voetbal als plicht, zo had Ton Blanker het nooit bekeken en zo wilde hij het niet ondergaan gesproken, soms met misprijzen gezegd. Tonnie Blanker weet wat hij wil. En daarom zegt hij het ene jaar 'nee' tegen Ajax wanneer die club beweert dat het voor hem beter is om van west naar oost te komen. En een ander jaar zegt hij 'ja' op dezelfde vraag die iets weg heeft van een gebod. Hij vindt zichzelf klaar voor het nieuwe dat hem mogelijk nog beter maakt dan hij al is. De overgang naar een ander denken in hetzelfde spel. Er wordt bij Ajax meer van een voetballertje gevraagd dan elders. Verantwoordelijkheid, bewust wording van de noodzaak tot verbete ring en het werken daaraan. Erg wennen is het niet. Amsterdams blijft voertaal en mentaliteit, makkelijk zat. Omdat het voetballen lekker gaat, is de aanpassing vanzelfsprekend. En op de zondagmiddag helpt de vrijheid van het veld hem aan het plezier dat zijn fundament is. Energie te over. Een daverende klap en een brommer ongeluk. Tonnie Blanker is op zijn vijf tiende uit de bocht gevlogen, tegen een boom geklapt en ligt met twee gips- omsloten gebroken ledematen vol ijzer in het ziekenhuis. Gevangene van het grote doemdenken rondom hem wordt hij niet. De jongen sluit zijn oren voor de orakels die brommen 'nooit meer voetballen'; hij pompt energie in zijn geest. Het helpt hem de grenzen van het mogelijke te overschrijden. Sneller dan het kan herstelt hij. Karakter en ge drevenheid. Dat gevoegd aan het on- tekst David Endt fotografie George Verberne miskenbare talent tillen hem omhoog en terug naar het vaagomlijnde veld. Doelpunten, kracht en een zekere begaafdheid stuwen Tonnie Blanker tot aan het eerste elftal. Met het belofte-elftal van Ajax stormt hij op een zoele Madrileense avond zijn voetbal in Bernabeu. Avontuurlijk, doortastend en snel, doelgericht. Veel lukt en het oogt meesterlijk. Blankers kwaliteitsgevulde lichaamstaal vult het veld en omdat Bayern München open lijk flirt met het talent ('Hoeveel moet die jongen kosten?') slaat de deur naar zowel een bindend contract als de kleedkamer van Ajax 1 open. Hunkerend naar slagzinnen vliegen de media uit de bocht: 'De nieuwe Cruijff' schreeuwen de koppen. Geschreven door hen die geen verantwoordelijkheid dragen. Tallozen babbelen inzichtloos de tekst na. Blanker is een goede voetballer, eentje met specifieke kwa liteiten die hem tot een voltooid Ajacied kunnen maken. Maar het etiket JC is even ijdel als vrijheidsberovend. Het kan zelfs jaloezie-opwekkend zijn. Uit zijn eigen mond komen de domme teksten niet, daarvoor is hij te veel zichzelf. Maar Blankertje wordt er tegen wil en dank mee geconfronteerd en het wordt door anderen als een vals wapen gebruikt. De meedogenloosheid in de nieuwe kleedkamer zal hem weieens leren wat het betekent echt professioneel voetbal ler te zijn. De oppervlakkige aanpak zonder be grip, inzicht of bredere belangstelling voor wie die jongen nu eigenlijk is, werkt niet. Niet bij hem die misschien minder bravoureus Amsterdams is dan de buitenkant laat vermoeden. Zijn vrij heid brokkelt af. Voetbal als plicht, zo had hij het nooit bekeken en zo wilde hij het niet ondergaan. Hij die de zwaarste tegenslag met onvoorstelba re karakterkracht overwon, houdt het na zijn beginnersseizoen voor gezien. Hij scheurt zijn contract doormidden en kiest voor zijn onafhankelijkheid. Laverend tussen victorie en nederlaag op weg naar het beetje vrijheid. januari 2006 35

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 35