De vrijheid ligt op een open veld, een vaagbelijnd veld aan de rand van Amsterdam West, aan de Jan van Galen straat. Een veld met uitzicht op de ringdijk die ringweg wordt. De zaterdagochtendkou duwt geclusterde vaders diep in de kraag van hun jassen. Hun handen steken in de zakken en hun adem is zichtbaar. Een neus wordt opge haald. De zomer is voorbij. Definitief, zeggen ze. Op het open veld met de lijnen trekken de jochies sporen in het vochtige gras. Hun zichtbare adem is gevuld met plezier. Voetballen is hun vrijheid. Ze voelen het zonder dat ze het beseffen. De mooi ste vorm van vrij zijn. Te doen wat je wordt ingegeven door een mengeling van zelfverzekerd gogme en alerte intuïtie. Kijk die ene daar eens gaan. Stevig blauw-zwart om zijn bleke maar sterke beentjes. Hij spitst. Hij rent, stuift, jaagt met de bal aan zijn voeten naar het doel. Niets lijkt hem te deren. Fier kijkt hij op, beoordeelt de situatie en gaat er versnellend vandoor. Hij stormt op zijn vrije veld tussen de wetjes en regeltjes van het spel door en richt zich op dat doel. Die regeltjes en wetjes maken het vinden van de totale vrijheid alleen maar interessanter. Zonder het te be seffen is het een uitdaging om de eigen grens te verleggen. Durfal aan de bal, langs twee tegenstanders recht op het doel af. Wilskrachtig en sterk en door, door, door, naar het doel. Ferm schiet hij de bal het doel in. Een keer, twee, meerdere keren. De linker is een wapen. Ha, dat voetbaljoch is verwarmend wanneer hij zijn benen ruim baan geeft en met het juichen om een goal dwarrelt de vrijheid om hem heen als sterrenstof. De spits in het blauw en zwart is niet groter dan de andere jongens om hem heen. Hij oogt sterker door zijn houding en gedrevenheid. Hij is voortvarend in zijn spel en eigenwijs in zijn présance. Eigenwijs? Is dat het wel? Of is dat een te gemakkelijke con clusie? Welk woord past het best? Het is eerder eigenzinnig. Eigenzinnig heid in een stormachtig jongmens, dat wordt al snel vertaald naar eigen wijs. Zoals een radde tong al snel voor de kwalificatie 'brutaal Amsterdam mertje' zorgt. Soms met genegenheid uit- 34 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 34