De eerste! AJAX - GO AHEAD 4-1 (2-0) 89. Nuninga 4-1 bron//Evert Vermeer 23 augustus 1964 Toeschouwers: 16.000 Scheidsrechter: Boogaerts fljax: Hoogerman; Henk Tijm, Frits Soetekouw; Schaaphok, Pronk, Muiier; Swart, Vesters, Siem Tijm, Nuninga, Van Duivenbode Go Ahead: Van Zoghei; Kanselaar, Thiemann; Hondelink, Warnas, Somer; Lefering, Butter, Wijers, Ter Mos, Bühler Vijf 'Beatles' in Liverpool: Bennie Muller (gitaar!), Theo van Duivenbode, Frits Soetekouw, Johan Cruijff en Ton Pronk. Scoreverloop: 21. S. Tijm 1-0 35. S. Tijm 2-0 65. Lefering 2-1 66. Swart 3-1 Soetekouw: 'We dachten: "We zien het wel." Ik kan me van die 5-1 in de mist nog herinneren dat ik bij de vierde of vijfde goal, een vrije trap van Henk Groot, me omdraaide naar doelman Gert Bals en zei: "Ik geloof dat we een goal gemaakt hebben, want al die men sen op de tribune juichen." En die anekdote over Swart, die op een gege ven moment het veld afliep omdat hij dacht dat het rust was, dat hebben wij niet eens gemerkt!' Onrecht 'Zonder dat we het zelf beseften was Ajax - ook internationaal - op dat moment erg goed. Ondanks het feit dat we in de volgende ronde uitgeschakeld werden door Dukla Praag. Maar we speelden daar ook erg goed, al verloren we met 2-1. Ton Pronk had een on gelukkig moment en veroorzaakte een strafschop en ik raakte de bal verkeerd zodat hij over Bals in het doel ver dween. Iets wat kan gebeuren; als je voetbalt maak je fouten. Maar zowel Pronk als ik speelde een heel goede wedstrijd.' Trainer Michels dacht er blijkbaar anders over. In de volgende competitie wedstrijd, bij DOS, zette hij zowel Pronk als Soetekouw naast de ploeg. Soetekouw was daarover zo verbolgen dat hij aan het eind van het seizoen naar PSV vertrok. 'Als ik vind dat me onrecht is aangedaan, ben ik heel koppig. Ik kon bij Ajax blijven, maar had er geen zin meer in. In de laatste competitiewedstrijd wilde Michels me weer opstellen, maar dat hoefde niet voor mij. Ik heb mijn autorijschool verkocht en verkaste naar PSV. Ik heb er nooit meer met Michels over gespro ken, maar we hebben desondanks altijd een goede band gehad.' Na een jaar Eindhoven keerde Soetekouw terug naar zijn geliefde Amsterdam, naar DWS. 'Dat was een heel fijne tijd. Gezelligheid stond boven aan, hoewel we er op het veld altijd stonden. DWS was een meer volkse club dan Ajax. Na iedere thuiswedstrijd was het feest in het Olympisch Stadion.' In 1975 stopte Soetekouw met voetbal. Hij ging amateurclubs trainen en train de midden jaren tachtig zelfs een seizoen het eerste van AZ. Soetekouw: 'Ik was er assistent-trainer en hoofd trainer Joop Brand werd ziek. Ik kreeg dispensatie, maar - ondanks de goede resultaten - slechts voor één seizoen. Toen was het voor mij over.' In 1980 begon hij samen met een partner een assurantiekantoor. 'Later werd het volledig mijn eigen bedrijf. Het bestaat nog steeds, het is een echt familiebedrijf. Mijn dochter en zoon werken er, en een kleinkind. Ik ben inmiddels 67, maar verricht nog veel hand- en spandiensten. Het bedrijf loopt goed, we kunnen nog meer per soneel gebruiken, maar het is heel moeilijk om echt goede buitendienst medewerkers te vinden.' Van zijn voetbalachtergrond heeft Soetekouw nog altijd profijt. 'Iedereen kent nog de naam Frits Soetekouw, van Ajax. Dat is me in mijn maatschappelijke loopbaan meer dan eens goed van pas gekomen.' De pechvogels (of: boosdoeners) van Praag, Ton Pronk en Frits Soetekouw, zien toe hoe het nu nog goed gaat: doelman Gert Bals heeft de bal klemvast. januari 2006 33

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 33