De roerige Ajax-tijd van Frits Soetekouw Zijn voetballoopbaan kwam wat laat op gang, maar eenmaal begonnen speelde Frits Soetekouw binnen een paar jaar bij Ajax en het Nederlands elftal. Soetekouw beleefde een roerige tijd in Amsterdam, met een bijna-degradatie, twee landskampioenschappen, een mistwedstrijd, een aanvoerderschap en een plotse terugzetting. tekst 7 Marcelle van Hoof Het Nederlands elftal, met debutant Soetekouw, dat op 14 oktober 1962 in Antwerpen met 2-0 verloor van België. Vanaf links: Fons van Wissen (PSV), Peter van der Merwe (NAC), Piet van der Kuil (PSV), Frits Soetekouw (De Volewijckers), Jan Villerius (ADO), Bennie Muller (Ajax), Ferry Petterson (Blauw Wit), Co Prins (Ajax), Piet Ouderland (Ajax), Henk 'Charly' Bosveld (SC Enschede) en Ton Pronk (Ajax). De ouders van Frits Soete kouw waren christelijk en stonden hun zoon niet toe dat hij op zondag ging voet ballen. 'Dan moest je naar de kerk.' De jonge Frits leerde het voet bal derhalve op straat, in Amsterdam Noord. Pas op zijn achttiende ging hij in clubverband spelen, bij de inmiddels verdwenen vereniging ADM. 'Als ik wel als jeugdspeler bij een vereniging had gezeten, had ik in mijn latere loop baan ongetwijfeld nog beter gespeeld. En ADM was weliswaar hartstikke gezellig, maar niet van hoog niveau.' Hij speelde op straat met jongens van De Volewijckers, destijds een Eerste Divisieclub. Via hen maakte hij een jaar later toch de overstap naar het profvoet bal, naar voetballen op zondag ook. 'Gerben Wagenaar, de voorzitter van De Volewijckers, was onze buurman. Hij is met mijn vader gaan praten. Ik had inmiddels verkering met mijn latere vrouw. We zijn in die tijd getrouwd, met als gevolg dat ik prof voetballer kon worden. Ik kon nu immers mijn eigen keuzes maken. Gelovig ben ik zelf nooit geweest.' Zijn moeder is nooit naar hem komen kijken in het profvoetbal, maar zijn vader wel. 'De liefde voor zijn zoon overwon het geloof. Hij was reuze trots op me, op wat ik bereikt had. Helaas is hij jong overleden, vlak voordat ik in 1962 in het Nederlands elftal debuteerde. Het was allemaal heel snel gegaan.' Het bleef bij een eenmalig optreden in Oranje. 'Achteraf gezien kwam het Nederlands elftal te snel; ik had het liever gehad in mijn Ajax-tijd, want daar speelde ik beter dan bij De Volewijckers, hoewel ik daar een prachtige tijd heb gehad. Na een seizoen promoveerden we naar de Eredivisie, waar op dat moment al drie Amsterdamse clubs in speelden: DWS, Blauw Wit en Ajax. Had je acht derby's per seizoen! Heerlijke wedstrij den waren dat.' De carrière van Soetekouw kreeg in 1964 een nieuwe impuls met een trans fer naar Ajax. Soetekouw speelde op dat moment (een seizoen) bij Heracles. Blauw Wit, DWS, De Volewijckers en Ajax hadden met elkaar afgesproken dat ze geen spelers van elkaar mochten kopen. Soetekouw, die wist dat Ajax in hem geïnteresseerd was, ging uit fi nancieel oogpunt voor een jaartje in Almelo spelen, vanaf december in de wetenschap dat hij na afloop van dat seizoen naar Ajax getransfereerd zou worden. Het voetballeven bij Heracles, Eredivi- sionist op dat moment, beviël heel goed, maar eromheen was het niet geweldig. Soetekouw: 'Ik zat meer in Amsterdam dan in Almelo. Als Amster dammer moest ik altijd wel even aan de stad ruiken. Dat had ik toen ik bij PSV speelde ook. De mensen bij beide clubs waren prima, maar mijn vrouw en ik voelden ons niet thuis in Almelo en Eindhoven.' Degradatiezone Bij zijn komst naar Ajax in 1964 ging het in het eerste seizoen niet bepaald van een leien dakje. In Soetekouws eer ste wedstrijd (die hij zich niet meer kan 30 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 30