zeggen dat het leven er minder leuk van wordt, want voetbal is het leukste om te doen. Hoe hoger je komt, hoe leuker het wordt. Je weet waarvoor je het doet. Mijn vriendin begrijpt het gelukkig. Ik ken haar al vanuit de jeugd, de Al. Zij is meegegroeid de afgelopen twee jaar. Voor haar is het ook snel gegaan. Gelukkig is zij niet het type dat de hele tijd wil uitgaan. Ze staat niet aan mijn arm te rukken of ik nou een keer meega. Ze steunt me net zoals mijn familie. Ik bespreek best veel met mijn omgeving. Dingen die er gebeuren, waarmee je zit. Iedereen vindt het belangrijk dat ik mezelf blijf. Dat je niet verandert door deze wereld. Voor mij is dat niet moei lijk. Ik ben heel nuchter. Zo ben ik opge voed. Ik weet niet anders dan dat ik mezelf blijf. Maar ik kan me wel voor stellen dat je kunt veranderen in deze wereld. Er komt zoveel op je af, dat kun je als jonge speler helemaal niet bevatten. Zelf ben je ook nog jong; een kind eigen lijk. Maar andere jongeren of kinderen kijken dan enorm tegen je op. Ze zien je als voorbeeld. Maar wat weet ik nou van de wereld? Vast niet meer dan de mensen die tegen je op kijken. Dat is niet makke lijk. En je moet met de bekendheid leren omgaan. Laatst was ik met mijn vriendin in een broodjeszaak. Ik bestelde een broodje gezond en een flesje drinken. Maar toen ik wilde afrekenen mocht dat niet. "Nee joh, is goed," zei die man vro lijk. Dan sta je heel raar te kijken. Ik ben gewoon maar Wiges, weet je. Voor mij is er niets veranderd. Niet in mijn hoofd. Maar die mensen zien mij anders. En dat is nog leuk, maar er komen ook mensen op je af die beter van je willen worden. Dat moet je leren onderscheiden. Je ziet het gauw genoeg.' Pech in de afwerking Ajax wilde duidelijkheid van de spelers met een aflopend contract. Wesley Sneij- ders contract liep nog door en werd ver lengd, maar er verdwenen ook spelers. Omdat ze elders een mooiere toekomst zagen, of omdat ze het vooral beu zijn op een ongewenste plek te moeten spelen. Wat dat betreft loopt Maduro een kleine kans op een De Jong-syndroom. 'Ik vind het wel jammer als er goede spe lers vertrekken,' geeft Maduro toe. 'Maar als er goede spelers weggaan, komen er ook weer goede voor terug. Daar maak ik me geen zorgen over. We zullen het opnieuw moeten opbouwen. Daar moet je niet bang voor zijn. 'Mijn eigen toekomst ligt voorlopig hier. Ik heb nog niet eens een heel seizoen meegedraaid. Eerst hier maar eens groei en. En dan zien we wel weer verder. Ik heb hier nog heel wat te bewijzen. Met Ajax en het Nederlands elftal heb ik voorlopig genoeg om handen, lijkt me. Voor een gewone sterveling heb ik dan niets te klagen. Het is wel zo dat ik bij Ajax op twee plekken word ingezet. Zelf speel ik het liefste op het middenveld. Verdedigende middenvelder ligt mij het best. Voor het team kan ik ook achterin spelen. Ik heb heus wel wat geleerd van de situatie waar Nigel in terechtkwam. Steeds op een andere plek spelen, en ook op plaatsen waar je niet echt goed uit de voeten kunt, is niet goed voor je. Daarom heb ik ook aan de technische leiding gevraagd waar ze mij het liefste zien spelen. Dat kwam gelukkig overeen met hoe ik daar tegenaan kijk.' Wat is je beste wedstrijd geweest? Maduro: 'Ik denk Willem II hier thuis. Toen ging alles goed. Acties, passes. Daar hield ik een lekker gevoel aan over.' En wat was je slechtste wedstrijd? 'Eens kijken...,' zegt Maduro. Het blijft heel lang stil. Wanhopig zoekt hij. 'Sparta misschien,' zegt hij dan, met twij fel in zijn stem. 'Nou nee, Sparta viel nog wel mee... Nee, nou Feyenoord. Dat was niet mijn slechtste wedstrijd, maar echt lekker liep het daar ook niet. Persoonlijk viel het nog wel mee, met het team ging het slecht, en daar ben je onderdeel van...' En dan met een blijde opluchting: 'Thun uit. Ja, dat was echt niet best.' Waardoor gaat het zo slecht met Ajax? Maduro: 'Pech in de afwerking. Daar komt het toch veelal op uit. Tegen Heracles kregen we acht kansen. Daar van wordt er niet een benut. ADO was pech, Heerenveen hadden we kunnen winnen. Op zich had er niets aan de hand hoeven zijn. 'Als je de aanvoer moet verzorgen, ga je wel iets anders spelen als je merkt dat het niet lekker gaat in de afwerking. Het draait om vertrouwen. Voor een verdedi ger is het wat gemakkelijker. Een spits in de ArenA heeft het gewoon heel moei lijk. Als je een kans mist, krijg je meteen het publiek op je dak. Voordat de bal over de lat is gegaan word je al uitgeflo ten. Als het goed gaat, is spits zijn bij Ajax het mooiste wat er is; als het niet goed gaat, is het niets om jaloers op te zijn. Je wordt daar wel heel snel afgeschreven. 'Toch weten we allemaal dat het op een moment zal gaan draaien, dit seizoen. Het komt goed. Of het zodanig op tijd goedkomt dat we nog een serieuze rol kunnen spelen in de competitie, zal moe ten blijken.' Maduro heeft de hoop nog niet opgege ven. Met Ajax wil hij er het maximale uithalen, om vervolgens als international zijn eerste grote toernooi mee te maken in Duitsland. Maduro: 'We verloren van Italië. Maar de conclusie dat daaruit blijkt dat we nog veel tekortkomen voor de echte top, januari 2006 23

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 23