En dan doe je dat een keer, wordt dat weer een kwestie. 'Dat werd ook al zo opgeblazen,' zucht Maduro. 'Het was niet alleen met Tomas, maar ook met anderen. En het was geen ruzie, maar het was een norma le discussie na de wedstrijd. Ik vond dat we meer vooruit hadden moeten spelen, terwijl onder anderen Tomas daar anders over dacht. Als je iets wilt oplossen, moet je het bespreken. 'Bij het Nederlands elftal doen we dat bij alle besprekingen. Dan word je uitge nodigd om je mening te geven. Van Basten zegt dan: "Wij zijn nu wel aan het woord, maar eigenlijk moeten jullie het onderling bespreken. Zeggen jullie nou eens hoe jullie erover denken." Dan kiest hij bewust mensen uit, en dan moeten anderen daar weer op reageren. Het is zoals op school, dat je in de klas wordt aangewezen om een antwoord te geven. Dan zegt Van Basten: "Wiges, wat vind jij er nou van?" En dan moet je. 'De eerste keer was het doodeng. Maar je moet daar overheen stappen. Gewoon je mening geven. Er zijn er ook die het van nature doen. Van der Sar en Cocu zijn wat dat betreft de mensen die al iets zeg gen voordat ze worden aangewezen. Zij hebben daar de ervaring voor en het karakter. Van Nistelrooy ook wel, maar minder. Cocu praat voortdurend. Soms legt hij de partij stil en dan praat hij tien minuten over wat er misging en hoe het anders moet. Dat was ik niet gewend. Normaal gesproken gaat een partij altijd door. Je leert er wel van. En het is mooi om te zien hoe je vaak heel simpel betere oplossingen kunt vinden. Ik leer er iedere keer enorm veel. Ik ben er natuurlijk nog maar net bij. Het is iedere keer een eer om geselecteerd te worden, en voor je land uit te komen. Nu voel je je wel wat rustiger in de groep. Je hebt het wat vaker meegemaakt; je weet wat je te wachten staat. En vooral: je weet dat je mee kunt in het niveau. En de anderen weten dat ook. Bij het debuut heb je veel meer zenuwen. Maar er is steeds minder om echt nerveus van te worden.' Broodje gezond Toen Maduro amper in Ajax 1 was op gesteld, werd hij al opgeroepen door bondscoach Van Basten, die daarmee heel wat wenkbrauwen deed fronsen. Babel en Maduro, het was het zoveelste staaltje 020-denken, waarmee de bonds coach uiteindelijk ooit zijn ondergang zou selecteren. De beide Ajacieden deden heel veel moeite om het te begrijpen. 'Het is wel heel snel gegaan,' zegt Maduro. 'Ik ben vanuit het niets basis speler geworden bij Ajax. Na het ontslag van Koeman ben ik door Krol en Bruins Slot ingezet en onder Blind is dat uitge groeid tot een basisplaats. [Ik ben er nooit meer uit gegaan.] Toen kwam alles heel snel na elkaar. Ajax, Oranje, dan moet je zorgen dat je geen gekke dingen doet. Je moet je meer concentreren op het voetbal. Andere dingen moet je niet meer doen. 'Het was niet moeilijk, want zo ben ik al opgevoed. Ik hoefde me niet veel te ont zeggen. Maar je merkt wel dat je aan het tempo moet wennen. Je bent vermoeider. Na een training, en na een wedstrijd. Dus moet je meer rust nemen. Vroeger kon je verder. Dan kon je na een training nog wel even met je vriendin de stad in, of ergens afspreken om nog wat te drin ken met je vrienden. Dat zijn dingen die je beter niet kunt doen op dit niveau. Ik spreek heus nog wel af. Maar als ik naar mijn vriendin ga, zorg ik dat ik wel kan uitrusten. Gewoon op de bank zitten. Kletsen. Het is niet zo flitsend allemaal, maar het is gewoon nodig. Je kunt niet 22 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2006 | | pagina 22