Opvolger heeft het laatste woord Van Eijden schuwde de kritische noten en notities niet. Die mochten probleemloos worden afgedrukt was vooral ook dat te danken aan de algemeen directeur. Van Eij den schuwde de kritische noten en noti ties niet. Die mochten probleemloos worden afgedrukt. Van Westerloo: 'Ook al schreef ik het boekje puur in opdracht van de club, er is nooit iets veranderd aan het verhaal. Het is ongeschonden gebleven. Ik was gevraagd voor de opdracht, bena drukte Van Eijden. Daardoor vond hij ook dat er niets aan veranderd hoefde te worden. Hij wilde er ver der geen gezeur over. Die ervaring vind ik nog steeds behoorlijk type rend voor de man.' Van Westerloo had niet eerder ken nis gemaakt met Van Eijden. Een specifiek beeld van de directeur en oud-speler had de Amsterdammer niet. De naam Van Eijden deed de journalist wel terugdenken aan de FIOD-zaak waarbij de Ajacied eind jaren tachtig betrokken was. 'Dat van die FIOD-zaak was het enige dat ik van hem wist. Wat me in onze gesprekken opviel, was dat Arie zeker geen slimme of handige regelaar is. Ik heb hem juist leren kennen als een openhartige iemand, een no-nonsense man. Geen scharrelaar.' Net als Kales was ook hoofdtrainer Co Adriaanse geen florissant afscheid gegund uit de Amsterdam ArenA. Van Westerloo zag van dichtbij hoe de trainer in de proble men verstrikt raakte. De 'bui tenstaander' constateerde persoon lijk hoe het (machts)spel in die roerige periode werden gespeeld. 'Zo kon toenmalig technisch direc teur Leo Beenhakker langs de neus weg nog weieens wat onaardige din gen melden over anderen. Daar viel hij weieens op te betrappen. Van Eijden heb ik zoiets nooit horen doen.' (RJ) Beste Arie, Voordat ik werd gevraagd om jouw opvolger te worden na je vrijwillige pensionering, kende ik je al vanuit de jarenlange publiciteit rondom jou en Ajax en heb ik je persoonlijk mogen ontmoeten in Istanbul begin jaren negentig toen Ajax een Champions Leaguewedstrijd moest spelen tegen Besiktas. Het Ajax- bestuur was toen zo vriendelijk onder leiding van Michael van Praag, Uri Coronel, Arie van Os en jou om een lunch en presentatie te houden voor de Nederlandse Busi ness Association in Istanbul. Ik had het genoegen naast jou te mogen zitten en dat was uitermate gezellig, met name toen wij consta teerden dat een achterneef van mij, Gerrit van Laer met jou had samen gewerkt bij Shell in de jaren zeven tig. Een aantal zeer mooie verhalen werden toen uitgewisseld, naast de verhalen natuurlijk over Ajax en HVV tijdens het HVV-jubileum van 1983, waarbij Ajax op bezoek kwam en feest heeft meegevierd. Ik leerde je toen al kennen als een beminnelijk mens waarbij je interes se toonde in je medemens en niet zozeer in jezelf. Vele mensen hebben hier jouw carrière of levensloop beschreven met z'n ups en downs, maar ik wilde me beperken tot wat voor indruk jij op mij hebt gemaakt. 2) Je hebt de verzakelijking goed begeleid, waarbij de financiële positie van Ajax belangrijk verbe terd is: van een negatief resulaat in 2000 en een zwakke cash flow heb je de club break-even en winstgevend gemaakt met een goede cash flow. 3) Je hebt belangrijke Ajax-mensen uit het spelers- en clubverleden weten te mobiliseren om je te helpen. Voor deze belangrijke prestaties moeten wij allen bij Ajax jou zeer dankbaar zijn en je mag trots zijn dat jouw terugkeer naar Ajax na een afwezigheid van vijf jaar jou weer helemaal heeft neergezet als een Ajax-icoon. Als opvolger ga ik nu de volgende fase leiding geven, waarbij Ajax moet streven naar betere sportieve prestaties, nationaal en internatio naal, de rust weer moet terugkeren bij Ajax zodat we met z'n allen eensgericht op hetzelfde doel kunnen afgaan. Ik wens jou en Janna, mede namens Yvonne, een ontzettende fijne post retirement-periode toe en ik hoop je blijvend te ontmoeten op de Toekomst en in de ArenA. Heel veel succes. Maarten Fontein Een quote van Mother Theresa wil ik graag aanhalen, omdat deze op jou van toepassing is: To lead people, you need to under stand people, to understand people, you need to be close to the people, to be close to the people, you need to love the people. Dit is een leiderschapskenmerk dat ik altijd hoog in het vaandel heb en ik geloof dat jij dit ook nastreeft als jij met mensen in contact ben. Je staat altijd open voor de medemens, natuurlijk heb je je eigen ideeën en overtuigingen, maar je houdt van de mens. Ik heb de afgelopen maanden Ajax goed geanalyseerd en mijn oren opengehouden als men het over jou had. Je zult wel kunnen bedenken dat de verhalen afhankelijk zijn van de persoon die het vertelt en dat het dus niet altijd gemakkelijk is de exactheid van de verhalen te bevesti gen, zeker niet door iemand zoals ik die van buiten Ajax komt. Maar een rode draad loopt toch wel door alle verhalen: 1) Je hebt het Ajax-gevoel weer teruggebracht toen je in 2000 werd gevraagd algemeen directeur te worden. Fontein en Van Eijden op de Toekomst, waar zij elkaar ongetwijfeld nog vele, vele malen tegen het lijf zullen lopen. 74 ARIE Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 74