Bij de vrienden van het Syndicaat staat de deur altijd open Het woensdagochtenduurtje vloog om 'We hebben een hoop vreugde gehad, maar ook leed gedeeld' Dick de Groot kent Arie al wat lan ger dan vandaag. De jeugdtrainer op de Toekomst groeide in dezelfde buurt op als de scheidend algemeen directeur en de jongens die daar rond de Amsterdamse Middenweg hun oorsprong hadden, troffen elkaar op en langs de velden van Ajax. Johan Cruijff en Rolf Grooteboer uit Betondorp en dan waren Hennie Schipper, Wim Jesse, Hennie Oldenziel, Wim en Arie Vriend en Ruud Verschoor er ook nog bij. 'Een echt sportbuurtje. We hadden allemaal een binding met Ajax. Toch leerde ik hem pas goed kennen toen we allebei al twintigers waren. Ik voetbalde bij Volendam, hij bij RCH en op mijn achttiende jaar kwam ik naar Ajax. De D-juni- oren werden getraind door kantine baas Karei Kamlag, Barend Tak en Jan Helman. Dat hebben Bobby Haarms en ik overgenomen en ik trainde toen ook nog de Cl en BI. De BI deed ik tien jaar lang samen met Cor van Eijden en tien jaar werden we kampioen van Nederland. We trokken veel met elkaar op en zodoende kwam ik Arie natuurlijk tegen op verjaarda gen. Je begrijpt dat Ajax altijd onderwerp van gesprek was. We hebben een hoop vreugde gehad, maar ook leed gedeeld. Arie heeft een paar keer in het ziekenhuis gele gen en die affaire bij Ajax greep hem enorm aan. We zijn toen achter hem blijven staan. Arie is een echte Ajacied. Hij zat al in het amateur- bestuur, later in het andere bestuur en nadat hij die functie eerst had gecombineerd met zijn werk bij Shell, werd het een betaalde fullti me baan.' Niet alleen in de jeugd was De Groot omringd door vriendjes, ook tegenwoordig vinden de mannen elkaar nog steeds langs de lijn. 'Er ontstond een leuke groep van men sen die altijd naar de A-junioren ging kijken. Iemand zei dat het een soort syndicaat was en dat is toen gekscherend Syndicaat Le Grand, naar De Groot, genoemd. Daarin zitten onder andere Louis van Gaal, Danny Blind, Hennie de Regt, Herman Arendse, Leo van Asseren, Cor van Eijden en Arie natuurlijk. Dit is maar een kleine selectie van het Syndicaat. Wij hebben een keer per jaar een golfdag voor het goede doel en een keer een landdag. Dan gaan we met z'n allen iets leuks doen. Op een boot of zoiets derge lijks. Dat hebben we nu zo'n vijf keer gedaan.' Fanatiek sporter Ook zaten Arie en Dick jarenlang op hetzelfde vakantie-adres in Frankrijk. 'Daar waren we met de gezinnen en speelden we lekker een partij golf of jeu de boules. Arie was een fanatiek sporter hoor! We zaten daar met meer Ajacieden, onder andere Wil Langenberg van Umro. Dan lagen we lekker in die strand stoelen op de pier en de lunch 's middags was een feest met onder andere Spa Water en Rosé. Wil en Arie zaten naast elkaar, maar de zakelijke din gen die ze met elkaar deden, wer den via de hotelfax afgehandeld. Dat was prachtig!' De Groot en Van Eijden zaten ook op een andere manier af en toe bij elkaar. De jeugdtrainer als lid van de Ondernemingsraad tegenover de directeur. 'Daar had ik geen moeite mee. Ik wist hoe hij was en ik wist hoe de zakenwereld in elkaar stak. Dus bij onderhandelingen over de indexering hebben we extra hoog ingezet, want ik zei als we op 2% inzetten krijgen we niets. We gingen voor 4 en kregen 2, precies wat we beoogd hadden. Arie heeft bij Ajax altijd gezegd dat het zijn streven was om de club gezond te houden. Dat hij die doelstelling ook heeft bereikt, vind ik knap.' Dick denkt niet dat Van Eijden afstand kan nemen van de club. 'Maar het is al heel belangrijk dat het geen moeten meer is. Dat als hij 's middags wil golfen, dat hij kan golfen. Arie is een sociaal persoon. Het is ook belangrijk dat hij de sociale contacten onderhoudt, want als het werk wegvalt, moet je toch goede vrienden overhouden. Ik hoop dat dat voor Arie straks veel plezier gaat opleveren!' (MJ) tekst II Jacob Bergsma Woendagochtend, 11.00 uur 'Arie!' 'Jacob?' 'Mag ik een abonnement op De Telegraaf?' 'Een abonnement op De Telegraaf?!!! Wat moet jij nou met een abonnement op De Telegraaf?' 'Dan weet ik in ieder geval de volgende dag wat er bij de club speelt...' En dan konden we bekvechten met het mes op tafel. En dan kon je bikkel-, bikkelhard zijn, recht voor z'n raap zijn, maar altijd eerlijk en oprecht. En dan nam het respect voor jou alleen maar toe. En dan probeerde je me te leren omgaan met mijn zwaktes, mijn kwetsbaarheden en mijn afdeling. En dan heb ik ook nog weieens een traantje gelaten. En dan nam je me in vertrouwen en maakte me deelgenoot van de clubgeheimen. En dan liet je me in je hoofd en in je keuken kijken. En dan namen we - oprecht in elkaar geïnteresseerd - onze medische dossiers door. En dan zei ik dat je verdomme niet altijd aan de club maar ook eens aan je gezondheid moest gaan denken en dat je - snap dat nou eens! - roofbouw op je lichaam pleegde. En dan zei jij datje dat zou doen. En dan wist ik wel beter. En dan zei ik dat ik lid wilde worden. En dan moest jij lachen. En dan was het uur alweer om. En dan dacht jij: hij wil niet in een pak achter een bureau, maar in een trainingspak in de kleedkamer. En dan trok ik de deur van je kantoor achter me dicht en dacht: ik hou van die man. 68 ARIE Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 68