Henk Kesler: 'Arie had een grote solidariteit ten opzichte van de kleinere clubs' 'Ik heb zelden zo'n merkwaardige besluitvorming meegemaakt als bij de aanstelling van Arie van Eijden als directeur bij de KNVB,' zegt de 57-jarige Henk Kesler, toentertijd voorzitter van het sectiebestuur van de KNVB, met een lach. 'ledereen was het er direct over eens dat het maar één man kon zijn: Arie van Eijden, die op dat moment commercieel directeur was. We waren binnen tien minuten klaar met die vergadering.' belangrijke pijlers. Voor hij alge meen directeur werd, heeft hij het hele sponsormodel ontwikkeld. Hij kwam met pakketten voor sponsors. Voordat hij daaraan begon had de KNVB een hoofdsponsor en een kle- dingsponsor, maar feitelijk niet meer. Rond Euro 2000 waren er dertien sponsors. Dat is puur de verdienste geweest van Arie.' Rijkaard 'Arie heeft voor het Nederlandse voetbal veel betekend. Hij heeft zijn nek uitgestoken, want toen Guus Hiddink in 1998 wegging, kwam hij met het idee Frank Rijkaard als bondscoach aan te stellen. Dat was natuurlijk een gewaagde onderne ming. Het bleek geen slechte keus. Maar voor de halve finale Nederland - Italië in juni 2000 kwam Arie naar mij toe. Hij moest me iets vertellen. Frank had hem net verteld dat als Oranje de finale niet zou halen, hij zou stoppen. Dat kwam voor mij als een donderslag bij heldere hemel. Het is ongetwij feld het meest schokkende bericht dat ik ooit van Arie te horen heb gekregen.' Nederland verloor na strafschoppen en Frank Rijkaard maakte op de persconferentie bekend dat hij zijn Henk Kesler en Arie van Eijden stellen Louis van Gaal voor als nieuwe bondscoach. Het tekent de manier waarop ieder een bij de KNVB tegen Van Eijden aankeek en aankijkt. 'We hebben ruim drie jaar plezierig samenge werkt. Ik kan me geen conflict herin neren. Arie heeft bij de KNVB een lastige periode meegemaakt. De Eredivisie CV was in opkomst en die wilde alles gaan regelen. Als KNVB moesten we daar behoedzaam mee manoeuvreren. De tv-rechten wer den in die tijd verdeeld en de geld- verdeling moest in banen worden geleid. Ook was er een discussie hoe de KNVB gestructureerd moest wor den. De verantwoordelijkheid lag nog bij het sectiebestuur maar dat was in de praktijk niet meer het geval. We moesten de statuten daar op aanpassen.' Zeuren over de KNVB Van Eijden en Kesler kenden elkaar al uit 'het wereldje'. 'Ik ben van 1982 tot 1994 bestuurslid van FC Twente geweest. We zagen elkaar destijds op clubniveau, in elk geval twee keer per jaar. Dan zeurden we natuurlijk regelmatig over de KNVB. De bond deed in onze ogen maar wat. Soms zagen we elkaar bij Europese lotingen. Een keer deelden we een taxi van de luchthaven naar het centrum van Genève waar de loting plaats had.' Pas toen Kesler in 1995 naar de KNVB overstapte, kwam hij Van Eijden vaker tegen. 'Arie was toen al commercieel manager bij de KNVB en was samen met Peter Vogelzang en Peter Groeneboom nauw betrok ken bij Sport7, of Sport Even, zoals ik het noemde. Hij was één van de trekkers. Helaas ging dat hele pro ject mis. Toen Arie in juli 1997 alge meen directeur werd en ik eind 1997 definitief sectievoorzitter werd, was het contact zeer intensief.' Van Eijden heeft het leefklimaat op het bondsbureau in Zeist voor altijd veranderd. 'Hij heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan het herstructu reren van de KNVB. Arie heeft ieder een hier in huis het besef bijgebracht dat het minder ambtelijk moest. De KNVB moest meer een service-insti tuut zijn voor de clubs. Snelheid, alertheid en meedenken werden functie neerlegde. 'Binnen een paar weken hadden we Louis van Gaal aangetrokken. We voelden ons als KNVB zo blij en trots en hartstikke knap en slim dat ons dat was gelukt. Door allerlei omstandigheden is het echter niet zo gelopen als we hadden verwacht.' Na het aanstellen van Van Gaal liet Van Eijden bij Kesler al doorscheme ren dat hij weg zou gaan. 'Hij belde mij al kort na het EK op dat ik reke ning mee moest houden dat hij bij Ajax aan de slag zou gaan. Ik zei nog tegen hem: zou je dat nou wel doen? Het is lastig bij Ajax. Maar hij voel de het als een soort rehabilitatie voor de periode dat hij geroyeerd was door het bestuur. Nu kon hij direc teur worden. Het had niet gehoeven hoor, want hij zat absoluut niet op de schopstoel en had ook bij de KNVB zijn pensioen kunnen halen.' Maar hij ging. 'Arie zag Ajax als een uitdaging en hij heeft het daar waar gemaakt. Hij was een Ajacied en trok zich de gang van zaken daar altijd al aan. Zo had hij kritiek op het in zijn ogen zeer hoge aantal contractspelers en vond dat er een heleboel werk verzet kon werden.' Het contact tussen de directeuren bleef. 'We eten nog een paar keer per jaar een biefstukje in Amstelveen. Dan praat ik hem bij over wat er bij de KNVB gebeurt en hij mij over Ajax. We hebben het over de voet balontwikkeling in het algemeen. Ik belde hem in zijn KNVB-periode op Oranje heeft zich in de ArenA gekwalificeerd voor het WK. Arie van Eijden praat in de kleedkamer met Clarence Seedorf. ARIE Magazine 60

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 60