Historische grond stadion sinds zijn aantreden is de in 1981 geopende gezinstribune, in Vak J van de Reynoldstribune. Men ziet een derge lijke tribune als één van de (veilige) ant woorden op het aflopende stadionbe- zoek. Voetbal als een uitje voor de gehele familie. Het vak krijgt een aparte ingang en kassa aan het Voorlandpad, achter het stadion. De weg naar de opgang en de tribune wordt extra beveiligd. De leden van het bij Ajax op bezoek komende gezin worden door Ajax apart inge schaald. Vader moet 15 gulden voor een kaartje betalen, moeder de vrouw is fl. 2,50 minder waard (fl. 12,50) en elk kind moet fl. 7,50 opbrengen. Ook krijgen twintig invaliden met rolstoel (voor 7 gulden per kaartje) een plaats op de tribune. De gezinstribune is een groot succes. Niet alleen de hoeksteen van de samenle ving bezoekt deze plek van het Ajax-sta- dion, ook jeugdvoetbalelftallen ko-men en masse naar de Meer. Dit levert een ludiek, overenthousiast, hoog klinkend aanmoedigingsgezang op. In mei 1984 besluit het Ajax-bestuur om de twee staantribunes te overkappen. Het bestuur gaat ervan uit dat een over kapping 250 méér bezoekers per wed strijd zal trekken. Bovendien wordt de prijs voor een kaartje met fl. 2,50 ver hoogd tot een tientje. Net als bij vele andere verbouwingen in de Meer is de overkapping weliswaar functioneel, maar ook aartslelijk. De uitvoering (een witte kunststoffen kap over een donker blauw frame) past niet bij de rest van het stadion. Het zal de meeste bezoekers, en het bestuur, een zorg zijn. Er komen beduidend meer toeschouwers op de nieuwe, permanent droge vakken. Skyboxen Op woensdagavond 27 augustus 1986 lijdt Ajax een smadelijke 3-2 thuisneder laag tegen FC Den Haag. Amsterdam Oost blijft deze schande bespaard, want de wedstrijd vindt plaats in het Olym pisch Stadion. De reden hiervan was de installatie van skyboxen in de Meer, bedoeld voor de 'gefortuneerde' zaken mensen, die er hun relaties kunnen ont vangen. De skyboxen zijn één van de paradepaardjes van de bestuurder Van Eijden. Het idee van skyboxen vindt zijn oorsprong in een één-tweetje tussen Henk Pil, van de Ajax-terrein- en onder- houdscommissie, en Leo Vlug, bedrijfs leider van de firma Van der Linden Veldhuis Isolatie BV. In 1983 wordt een radiokamer gebouwd onder het dak van de eretribune. Tevens wordt onder het dak een goede plek voor de radio- en televisieploegen gecreëerd. Na het plaat sen van beide voorzieningen zegt Vlug voor de grap dat er best wel meer boxen gebouwd konden worden, maar nu voor het publiek. Voor het zakelijk publiek, denkt ook Van Eijden. Zo gezegd, zo gedaan. Bij gebrek aan ruimte op de normale tri bune bevinden de 102 skyboxen zich onderaan het dak. Het huren van één box kost in het begin 12.000 gulden, inclusief BTW, met een minimumafname van vier stoelen voor drie jaar. Ook de skyboxen worden een enorm succes. Op 14 september 1986 zijn ze voor de eerste keer in gebruik, bij Ajax - FC Groningen. Op het veld wordt niet gescoord, in de skyboxen des te meer. Vanaf het begin zijn ze uitverkocht geweest. Ajax heeft als eerste club in Nederland met deze vorm van plaatsen een gouden bron aan inkomsten aange boord, hoewel vanwege het gebrek aan ruimte slechts een beperkt aantal dure plaatsen gecreëerd kan worden, waardoor nog steeds niet de echte con currentie met de grote clubs uit het bui tenland kan worden aangegaan. Maar het is een belangrijke eerste stap, die het totale Nederlandse voetbal uiteindelijk geen windeieren zal leggen. Ook het 'gewone' publiek krijgt met noviteiten te maken. Vanaf 1989 organi seert Ajax jaarlijks Open Dagen, waarin het publiek het stadion kan bezoeken, sponsors en spelers zich presenteren en een demonstratietraining en -wedstrijd wordt gehouden. In 1989 introduceert Van Eijden, na het vertrek van de vaste stadionspeaker Fred Hartingh, het fenomeen 'gastspea- ker'. Afwisselend Frank Masmeijer, Jan Rietman, Ron Brandsteder, Harry Slinger en Freek de Jonge zijn 'de leukste thuis' in het Ajax-stadion. Na 'ongeluk kige' woorden van Freek de Jonge tijdens de desastreuze Europa Cupwed strijd tegen Austria Wien ('staafincident') gaat Ajax weer verder met een vaste stadionspeaker, Floris Thoolen. De laatste verbouwing aan het Ajax-sta dion is een gevolg van het staafincident tijdens Ajax - Austria Wien en het bom- menincident tijdens Ajax - Feyenoord een kleine maand later. Om te voorko men dat vanuit de twee middenvakken van de staantribunes dingen op het veld gegooid kunnen worden, worden twee hoge hekken geplaatst. Onderaan de staantribunes verschijnt een loopgleuf, waardoor politie sneller het vak in kan. Het zijn zaken die het voetbal- én het commerciële hart van Van Eijden pijn doen. Maar hij zal vooral de herinnering ingaan als de medebedenker van de sky boxen, die een ware revolutie in het den ken over de commerciële exploitatie van een voetbalstadion teweegbrengen. Honkbalteam Ajax, eind jaren vijftig, met Arie van Eijden, staand derde van links. Staand links: Johan Cruijff, staand rechts Hennie Cruijff en gehurkt links Rolf Grootenboer. december 2005 55

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 55